Ekonomi Genel Gündem Tüm Manşetler

ERDEMİR, İSDEMİR’İ TANITTI..!

, Türkiye’nin kuruluş tarihi itibari ile üçüncü, uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası olan İSDEMİR’in 2008 yılında devreye aldığı 3,5 milyon ton/yıl sıcak haddeleme..

ERDEMİR, İSDEMİR’İ TANITTI..!

47739_isdemir-gezi1

, Türkiye’nin kuruluş tarihi itibari ile üçüncü, uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası olan İSDEMİR’in 2008 yılında devreye aldığı 3,5 milyon ton/yıl sıcak haddeleme kapasitesi ile Türkiye’nin uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisi olduğunu söyledi. Özdemir, bu dönemde 3 milyar Dolar modernizasyon ve dönüşüm yatırımları yapıldığını belirtti.

OYAK bünyesindeki Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR), ERDEMİR Grubu’na bağlı Hatay’ın İskenderun ilçesindeki İskenderun Demir ve Çelik Fabrikası A.Ş.’ye gezi düzenledi. ERDEMİR Grubu’nun 50’nci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen İskenderun gezisine; ERDEMİR Kurumsal İletişim Müdürü Gülşin Yöney, Şef Cevat Bozkurt, Uzmanlar Şükran Özenç ve Zafer Demirkan, Haydar Özsu ile Zonguldak Merkez, Ereğli ve Alaplı ilçelerinden yaklaşık 40 gazeteci katıldı.

Geçtiğimiz Cuma akşamı saat 18.30’da karayoluyla yola çıkan gazeteciler, Cumartesi sabah saat 08.30 sıralarında İSDEMİR’e vardılar. İkramda bulunulmasının ardından Genel Müdürlük Brifing Salonu’nda İSDEMİR Kurumsal İletişim Müdürü Harun Özdemir tarafından ERDEMİR Grubu ile İSDEMİR hakkında gazetecilere brifing verildi. İSDEMİR’in sinevizyon gösterisiyle başlayan brifingde sunum yapan İSDEMİR Kurumsal İletişim Müdürü Harun Özdemir, ilk olarak ERDEMİR Grubu hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Özdemir, şunları söyledi:

“ERDEMİR GRUBU, ÜLKE SANAYİSİNİN GELİŞMESİNE ÖNCÜLÜK EDİYOR”

“ERDEMİR Grubu, modern teknolojiye sahip tesislerinde, tecrübeli ve dinamik çalışanlarının yarattığı sinerji ile kaliteli, güvenilir ve yüksek standartlarda çelik üretiyor ve dağıtımını gerçekleştiriyor. ERDEMİR Grubu hedeflerine ulaşmada en büyük destekçilerinin çalışanları, müşterileri, tedarikçileri ve hissedarları olduğunu biliyor. Türkiye’nin en büyük ve tek entegre yassı çelik üreticisi olan ERDEMİR Grubu, üretimde verimlilik, sürekli ve hızlı gelişim, teknolojik yenilenme ve maliyet tasarrufu bilinciyle hareket ediyor. Grupta üretimden satışa, kaliteden insan kaynaklarına, satın almadan finans ve bilgi sistemlerine kadar tüm birimler uyum ve koordinasyon içerisinde çalışıyor. Ana fonksiyonların merkezi olarak şeffaf ve açık iletişim ile bir arada yönetiliyor olması, üretim tesislerinin birbirini tamamlayıcı gücü ve teknoloji paylaşımı bu takım çalışmasının yarattığı sinerjiyi daha da güçlendiriyor. ERDEMİR Grubu; çalışanları, müşterileri, tedarikçileri ve hissedarlarıyla birlikte Türkiye’nin dünya çapında bilinen, küresel demir-çelik gücü olmaya devam ediyor. ERDEMİR ürün çeşitliliği ve kalitesinin yanı sıra, şeffaf, rekabetçi, hızlı, esnek, samimi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile ulusal ve uluslararası piyasalarda aranan bir markadır. ERDEMİR Grubu, kurum kültürü, yönetim yapısı, müşterileri ve tedarikçileriyle sürdürdüğü ilişkileri ile küresel pazarda Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor. ERDEMİR Grubu dünyanın önde gelen çelik üreticilerinden biri. ERDEMİR Grubu, uluslararası kalite standartlarında sıcak ve soğuk haddelenmiş sac, levha, kalay, krom ve çinko kaplamalı (galvanizli) sac, silisli yassı çelik ile kütük ve kangal üretiyor. Bu ürünleriyle birçok sektör ve iş koluna temel girdi sağlıyor. Grup, ülke sanayiinin gelişmesine de öncülük ediyor. Ayrıca, Türkiye’nin en çok istihdam yaratan özel sektör kuruluşlarından biri olarak yaklaşık 12 bin 872 kişiye istihdam yaratıyor. ERDEMİR Grubu ayrıca, biri Ereğli diğeri İskenderun’da faaliyet gösteren, kendi bölgelerinin en büyük iki limanına da sahip. Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre yassı çelik üreticisi olan ve hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören ERDEMİR, Grubun ana şirketi. Uzun ve yassı çelik üreten İSDEMİR, Sivas ve Malatya’da maden sahaları bulunan ERDEMİR Maden, silisli sac üreten ERDEMİR Romanya, ERDEMİR Çelik Servis Merkezi ve Grup şirketlerine yatırım ve mühendislik yönetimi hizmeti veren ERENCO, ERDEMİR Grubu şirketlerini oluşturuyor. ERDEMİR Grubu olarak, 2013 yılı ham çelik üretim sıralamasına göre AB ülkeleri arasında 3’üncü sırada bulunuyoruz. İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin ilk 500 şirketi (İSO 500) araştırmasının 2013 yılı sıralamasında ise grubumuz şirketlerinden ERDEMİR ile 8’inci, İSDEMİR ile 9’uncu ve ERMADEN ise 216’ncı sırada yer alıyoruz.”

İSDEMİR’in kuruluş ve ERDEMİR Grubu’na katılış süreci hakkında da açıklamalarda bulunan Özdemir, “Ülkemizin kuruluş tarihi itibari ile üçüncü, uzun ürün üretim kapasitesine göre en büyük entegre demir ve çelik fabrikası olan İSDEMİR, 2008 yılında devreye aldığı 3,5 milyon ton/yıl sıcak haddeleme kapasitesi ile Türkiye’nin uzun ve yassı ürün üreten tek entegre tesisidir” dedi.

Özdemir, şunları söyledi:

“BAŞLANGIÇTA 2,2 MİLYON TON/YIL OLAN SIVI ÇELİK KAPASİTESİ 5,3 MİLYON TON/YIL SEVİYESİNE ÇIKARILDI”

“İSDEMİR, 3 Ekim 1970 tarihinde Türkiye’nin güneyinde Akdeniz kıyısında, İskenderun’a 17 kilometre mesafede, Payas (Yakacık) yöresinde kurulmuştur. Kurulduğu tarihte sosyal tesisleri ile birlikte toplam 16,75 milyon metrekare alan (fabrika alanı 6,8 milyon metrekare) üzerine yerleşmiştir. 1975 yılında 1,1 milyon ton/yıl çelik blum üretim kapasitesi ile işletmeye alınan İSDEMİR, yapılan birinci tevsiatla 1985 yılından itibaren 2,2 milyon ton/yıl üretim kapasitesine çıkarılmıştır. Uluslararası kalite standartlarında pik, blum, kütük, inşaat çelikleri gibi uzun mamul üretilmesi amacıyla kurulan İSDEMİR tesislerinde kok-sinter-yüksek fırın-çelikhane-sürekli döküm ve sıcak haddeleme prosesleriyle üretim yapılmaktadır. Ürünler iç piyasa yanında başta Güney Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerine ihraç edilmektedir. Yapılan modernizasyon ve dönüşüm yatırımları ile uzun ürünlerin yanı sıra Ağustos 2008 tarihinden itibaren yassı ürün üretimine de başlanmıştır. İSDEMİR’in esas ürün gamında pik, kütük, kangal, slab, sıcak haddelenmiş rulo ve levha bulunmaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra kok kömürü, oksijen, azot, argon, amonyum sülfat, granüle cüruf, katran ve benzol gibi yan ürünler de elde edilmektedir. İSDEMİR hisselerinin tamamı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, 31 Ocak 2002 tarihli hisse devir sözleşmesi ile İSDEMİR’de yassı üretime geçilmesine yönelik yatırımların yapılması şartı ile ERDEMİR’e devredilmiştir. ERDEMİR, hisse senetlerinin yüzde 46,2’si (Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın sahip olduğu hisselerin tamamı), Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 1 Aralık 2005 tarih ve 2005/140 sayılı kararı doğrultusunda; 27 Şubat 2006 tarihinde hisselerinin tamamı OYAK’a ait olan-ATAER Holding A.Ş.’ye devredilmiş olup, söz konusu devirle beraber İSDEMİR, OYAK çatısı altında faaliyet göstermeye başlamıştır. Halen İSDEMİR hisselerinin yüzde 95,07’si ERDEMİR’e, yüzde 4,93’ü ise diğer sahiplere aittir. Sürekli gelişmeyi, yeni teknolojiler kullanarak çevreye olan duyarlılığı ile ürün ve hizmetlerde fark yaratmayı ana ilke kabul eden İSDEMİR’de, 2003 yılı içerisinde planlanan ve 2004 yılı içerisinde başlayan modernizasyon ve dönüşüm yatırımları tamamlanarak başlangıçta 2,2 milyon ton/yıl olan sıvı çelik kapasitesi 5,3 milyon ton/yıl seviyesine çıkarılmış olup uzun ürünün yanı sıra ağırlıklı olarak yassı mamul üretimi yapılmaktadır. 2012 yılı içerisinde İSDEMİR’in modernizasyon ve dönüşüm yatırımları tamamlanmıştır. Bu yatırımlar için 3 milyar Dolar harcandı. İSDEMİR, bugün yaklaşık 5,3 milyon ton/yıl sıvı çelik, 3,5 milyon ton/yıl yassı ürün, 0,6 milyon ton/yıl kangal ve 2,5 milyon ton/yıl kütük nihai mamul üretim kapasitesine sahiptir. ERDEMİR ve İSDEMİR bölgelerinin en büyük limanlarına sahip. Erdemir Grubu, her ikisi de 16 milyon ton/yıl elleçleme kapasitesine sahip olan ERDEMİR ve İSDEMİR limanlarından kendi tesislerinin yanı sıra üçüncü şahıslara da hizmet vermeyi sürdürüyor.”

Özdemir, brifingin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazeteciler, İSDEMİR Kurumsal İletişim Müdürü Harun Özdemir ve Uzman Levent Urfalı eşliğinde fabrikayı gezdiler. Özdemir ve Urfalı, gezisi sırasında fabrikanın işleyişi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundular.

Gazeteciler, daha sonra İskenderun ve Hatay’ı gezerek, tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular. Gazeteciler, Adana ziyaretinin ardından Zonguldak’a döndü.

Geziyi değerlendiren ERDEMİR Kurumsal İletişim Müdürü Gülşin Yöney, “Ülkemizin ekonomik kalkınma hamlesinin tarihe iz düşen eserlerinden olan ve geleceğini ‘dünya klasında şirket olma’ vizyonu ile şekillendiren Erdemir Grubu’nun 50’nci yılını kutluyoruz. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan, yüksek kaliteli ürünleri ile ülke ekonomisi ve sanayimize değer yaratan ERDEMİR, bir yandan üretime başladığı Ereğli’de gelişirken, diğer yandan kurduğu ve bünyesine kattığı şirketlerle büyüdü ve bugünün güçlü Erdemir Grubu’nu yarattı. Türkiye demir-çelik sektörünün lideri Erdemir Grubu, bugün 7 şirketi ile dünyanın en iyi küresel oyuncularından biri olma yolunda süratle ilerliyor. Erdemir Grubu’nun gelişim yolculuğuna yakından tanıklık eden değerli basın mensuplarına 50’nci yılımız dolayısıyla Grubumuz şirketlerinden, cumhuriyet tarihinin tek seferde gerçekleştirilen en büyük yatırımlarından biri ile gücüne güç katan İSDEMİR’i tanıtarak, son dönem gelişmeleri yerinde aktardık. Katılımızın için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL