Genel Magazin Tüm Manşetler

ERDEMİR GAZETECİLERE ANKARA’YI GEZDİRDİ

Zonguldak’ta yerel ve ulusal basında çalışan gazeteciler, Erdemir tarafından ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla düzenlenen Ankara gezisine katıldılar. Zonguldak ve ilçelerinde yerel ve ulusal basında görev yapan 32 gazeteci,..

ERDEMİR GAZETECİLERE ANKARA’YI GEZDİRDİ

gezi-kapak

Zonguldak’ta yerel ve ulusal basında çalışan gazeteciler, Erdemir tarafından ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla düzenlenen Ankara gezisine katıldılar.

Zonguldak ve ilçelerinde yerel ve ulusal basında görev yapan 32 gazeteci, Erdemir tarafından “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla düzenlenen Ankara gezisine katılarak Başkentin tarihi ve kültürel yerlerini gezdiler. Erdemir Kurumsal İletişim Müdürü Gülşin Yöney ve Kurumsal İletişim Şefi Cevat Bozkurt’un da bulunduğu gezide gazeteciler dolu dolu bir gün geçirdi.

İLK OLARAK ANITKABİR ZİYARET EDİLDİ

11 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen gezi kapsamında gazeteciler ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın huzuruna çıktılar. Tur rehberi Ahmet Baştabak’ın rehberliğinde Anıtkabir’deki müzeyi de gezen gazeteciler Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel kıyafetlerini ve çeşitli eşyalarını yakından inceleme fırsatı buldular. Gazeteciler özellikle müze içinde yer alan ve Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz gibi Kurtuluş Savaşları’nın özel efektlerle simgelendiği bölümlerde milli ruhu tekrar yaşadılar.

ULUCANLAR CEZAEVİ GAZETECİLERİ ETKİLEDİ!

Daha sonra, bir zamanlar siyasiler de dahil tanınmış bir çok ismin mahkum olarak ikamet ettiği, 2006 yılında kapatıldıktan sonra da müzeye dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni ziyaret eden gazeteciler müze rehberi eşliğinde, Bülent Ecevit’ten Muhsin Yazıcıoğlu’na, Deniz Gezmiş’ten Metin Toker’e, Hüseyin İnan’dan Mustafa Pehlivanoğlu’na, Kasım Gülek’ten Fakir Baykurt ve Necip Fazıl Kısakürek’e kadar pek çok tanınmış isimlerin kaldığı koğuşları gezerek bu kişilere ait koğuşlarda sergilenen kişisel eşyaları ilgiyle incelediler. Müzede gazetecileri en çok etkileyen kısım ise tecrit odaları ve zindanların (disiplin koğuşu) bulunduğu yerler oldu. Gazeteciler bu bölümleri gezerken bal mumundan yapılmış mahkum siluetlerinden ve yapılan seslendirmelerden oldukça etkilendiler.

DİĞER GEZİ DURAKLARI

Gezinin diğer durakları ise 1. T.B.M.M. binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi), 2. T.B.M.M. binası (Cumhuriyet Müzesi) ve Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan Rahmi Koç Müzesi oldu.

Bu ziyaretlerin ardından da Ankara Kalesi’ne çıkan gazeteciler, burada fasıl eşliğinde yedikleri akşam yemeğinin ardından Ereğli dönmek üzere yola çıktılar.

YÖNEY GEZİYİ DEĞERLENDİRDİ

Ankara gezisi dönüşünde bir değerlendirmede bulunan Erdemir Kurumsal İletişim Müdürü Gülşin Yöney, Ankara gezisine katılımlarından dolayı gazetecilere teşekkür ederek, “ Biz birlikte bir günü paylaşmak ve gazeteciliğe çok önem veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını taşıyan tarihi yerleri birlikte görüp, anıları tazelemek için bugün böyle bir program organize ettik. Katılımlarınız için çok teşekkür ediyor ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü tekrardan kutluyorum.”dedi.

Gezi gazetecilerin Ereğli’ye gece saatlerinde Ereğli’ye dönmesiyle son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL