Genel Gündem Tüm Manşetler

DAĞ ÇÖKTÜ..!

Ereğli-Devrek karayolunun Nizamlar Köyü mevkiinde heyelan meydana geldi. Yaklaşık 2 ay önce başlayan heyelanda büyük toprak kütlesi yola indi. Nizamlar Köyü’nde 7 ev ile Devrek ilçesinin bir kısmı heyelan nedeniyle..

DAĞ ÇÖKTÜ..!

50378_heyelan1

Ereğli-Devrek karayolunun Nizamlar Köyü mevkiinde heyelan meydana geldi. Yaklaşık 2 ay önce başlayan heyelanda büyük toprak kütlesi yola indi. Nizamlar Köyü’nde 7 ev ile Devrek ilçesinin bir kısmı heyelan nedeniyle risk altında bulunuyor. Çevre sakinleri, heyelanın son 3-4 gündür hızlandığını ve Devrek ilçesine doğru kaymaya devam ettiğini söyledi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi ile Devrek ilçesini birbirine bağlayan yol, meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı.

Tonlarca ağırlığındaki toprak kaymaya devam ediyor.  Ereğli-Devrek karayolunun Nizamlar Köyü mevkiinde heyelan meydana geldi. Yaklaşık 2 ay önce başlayan heyelanda büyük dağ kütlesi yola indi. Nizamlar Köyü’nde 7 ev ile Devrek ilçesinin bir kısmı heyelan nedeniyle risk altında bulunuyor. Çevre sakinleri, heyelanın son 3-4 gündür hızlandığını ve Devrek ilçesine doğru kaymaya devam ettiğini söyledi. Köy sakinleri, yetkililerin gelip köyde incelemelerde bulunduğunu ancak şu ana kadar bir çözüm bulunamadığını ifade etti.  Otomobili ile Ereğli-Devrek karayolunu kullanmak isteyen Nizamlar Köyü sakinlerinden Aydın Terzioğlu, yol ortasında koca toprak kütlesini görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Heyelanı duyduğunu, ancak bu kadar büyük olduğunu düşünmediğini dile getiren Terzioğlu, “Cuma günü geçtik buradan, ama bu kadar değildi. Yolun kapandığını söylediler, ama bu kadar olduğuna ben inanamadım. Ben sadece az bir yer geldi sanmıştım, ama felaket gelmiş. Tepe resmen aşağı inmiş, yolu kapatmış. Halen de gelmeye devam ediyor” diye konuştu. Nizamlar Köyü’nde kanser hastası eşi ve engelli bir çocuğu ile yaşayan Emine Cin ise, geceleri korkudan uyuyamadıklarını, köylerinde 7 evin heyelan tehlikesi altında bulunduğunu söyledi. Gözü yaşlı kadın, yetkililerden çözüm bulmalarını isteyerek, “Benim evime 30 metre kaldı. Ben mağdurum. Gece uykusu uyuyamıyorum. Heyelan Devrek ilçesine iniyor. Ne tarlamız kaldı, ne ağacımız kaldı. Aşağıda çok ev var. Çok üzülüyorum. Bir atımlık barutumuz vardı, attık geçtik. Eşim 80 yaşında kanser hastası, kızım engelli. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bende şaşırdım, eşim hasta. Kime sığınacağız biz? Heyelanı hiç duymadım. Halen de devam ediyor. Bak burası yavaş yavaş geliyor. Yemişlerimizin hepsi gidiyor. Ağaçların çoğu kaydı, kesiyorum” dedi.

“HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR”

Meydana gelen heyelanın evlere çok yaklaştığını, yetkililerin ise sorumluluğu birbirlerinin üzerine attığını belirten köy sakinlerinden Hüseyin Cin, ne yapacaklarını bilemediklerini söyledi. Cin, “Heyelan, yukarıdan aşağı geldi, evlere yakın. Yapacağımız bir şey yok. Cenab-ı Allah’ın takdiri. Biz yetkililerden yardım bekliyoruz. Bundan sonra evler yıkılıp gidecek. Neye gücümüz yeter ki bizim? Burada 7 tane ev var. Aşağıda daha fazla, imam hatip var. Artık şehre doğru iniyor. Bu yaklaşık 600-700 metre yukarıdan geliyor. Yavaş yavaş kayıyor. Bundan iki ay önce bir göçtü, ama yola inmemişti. O zaman yetkililer suyun başına gidip yarıp da müdahale etseydi, bu yol böyle kapanmazdı. Askıda kaldı. Birbirlerinin üzerine atıyorlar. Belediye Başkanının söylediğine göre birkaç kişiye yazı yazıldı. O, onun üzerine atıyor, öbürü diğerinin üzerine atıyor. Etütçüler gelip, göçen araziyi ölçüp biçip etüt yapacaklarmış. Geri kalanı biz bilemiyoruz” şeklinde konuştu.  Bu arada Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Afet ve Acil Durum (AFAD) Zonguldak İl Müdürü Ahmet Güngör ve Devrek Kaymakamı Yakup Güney de, bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL