Genel Siyaset Tüm Manşetler

CANDAN DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan yapılan ve yapılması hedeflenen projeleri açıkladı. MODERN BİNALAR GELİYOR: Yeni hastanenin hizmete girmesi ile bölge en modern hastanelerden birine kavuşacak. Yeni Adliye..

CANDAN DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI

profdrcandan-son-gelismeleri-degerlendirdi

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan yapılan ve yapılması hedeflenen projeleri açıkladı.

MODERN BİNALAR GELİYOR: Yeni hastanenin hizmete girmesi ile bölge en modern hastanelerden birine kavuşacak. Yeni Adliye Sarayı inşaatı sürüyor, bu Adliye Sarayı’nda Ağır Ceza Mahkemesi davaları da görülecek. Ereğli’ye modern bir vergi dairesi kazandırma konusunda da çalışmalar var.

 

ŞANTİYE KURULDU: Gülüç köprüsü ile Kepez arasındaki karayolunun ihalesi yapıldı, yol ve kaldırımlar sıfırdan yapılacak. Firma şantiyesini kurdu havaların düzelmesi ile çalışmalarına başlayacak. Hem asfalt hem de köprülü kavşak projesi ile bu bölge yeni bir düzene kavuşacak.

 

KAMPÜS VURGUSU: Ereğli-Kandilli yolu tamamlandı. Ereğli-Devrek karayolunda kış nedeniyle yol yerine istinat çalışması yapılıyor. 2014 Yılı içerisinde Çaylıoğlu bölümüne kadar bölümü bitecek oradan diğer taraf için birşey söylemek erken. Üniversiteyi üniversite yapan kampüstür. Kampüs yeri çalışması yapmamız gerekiyor. Bunu da önümüzdeki günlerde bir kaç alternatifimiz var ona göre yerel seçimlerden sonra önümüze alacağımız acil konulardan biridir.

 

EREĞLİ İHMAL EDİLDİ: Ereğli’de hayırseverlerin de katkıları ile yapılacak 15 yeni okul ile eğitim ve öğretimdeki eksikliklerin önüne büyük oranda geçilmiş olacak. Zonguldak’ta ilk defa aynı anda 15 okul yapılıyor. Ereğli’nin ihmal edildiğinin bir göstergesiydi bu zamana kadar biz bunu tolere etmeye çalışıyoruz.

 

KABUL EDEMİYORUZ: Karadeniz gibi yağmurun bol olduğu yerde köylerimizin susuz kalmasını kabul edemiyoruz dedik. Gümeli’ye yapılacak gölet ile Alaplı ve çevresinin 70 yıllık su sorununu ortadan kaldıracağız, Çaylıoğlu ve Ormanlı tarafına yapılacak göletlerle de bu bölgedeki su problemleri çözümü sağlanacak.

 

KİREÇ BADANA OLDU: Kireçlik meselesi artık fazla su aldı bu kireçte çözülmeye başlandı, badanaya döndü. Ne zaman seçim gelse önümüze bir Kireçlik dayanıyor. Ben o bölgedeki 4 muhtarımı da alıp Rektör ile görüştürdüm, gerekli görüşmeler zaten yapıldı. Biz halkımızın zararına olacak istemediği hiçbir şeye evet demeyiz.

 

OSB YÜZKIZARTICI: “Denizcilikten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ve Genel Müdürümüz Ereğli’ye gelecek, işadamları ile yapılacak toplantıda tüm sorunları masaya yatıracağız. Hakikaten bir liman gerekli mi bunu görüşeceğiz. OSB’de 700 kişi çalışıyor, hakikaten 700 kişi yüz kızartıcı bir durum, binleri konuşmamız gerekirken burada ciddi bir sıkıntı var demektir. Şuanda orada işletme faaliyeti gösterenlerin oranı yüzde 40’lar civarında. Yarısından fazlası boş. Marina meselesi var Ereğli’de bir marina olsun istiyoruz. Geldiklerinde yerleri göstereceğiz ve kendilerinden yardım isteyeceğiz”

 

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan, Ereğli Polis Evinde gazeteciler ile bir araya geldi. Milletvekili seçilmesinin üzerinden 2.5 yıl geçtiğini ve bu süre içerisinde elinden gelen çabayı ortaya koyduğuna dikkati çeken Milletvekili Candan yapılan ve yapılması hedeflenen projeler hakkında bilgi verdi. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nin yılan hikayesine dönen asfaltının yapıldığını ara yolların asfaltlanması için ise projelendirilmesinin gerektiğini belirterek sözlerine başlayan Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan eğitimden sağlığa başarısız olduğu konulardan hedeflediği projelere kadar pek çok konuda verdiği bilgilerde şunları söyledi:

 

“BİSİKLETÇİLER DE KULLANIYOR”

Ereğli Organize Sanayi Bölgesinin asfaltı yapıldı, orası bir yılan hikayesi idi. Artık orada asfalt işi kalmadı bir ara yollarımız var onlar için de ayrı bir proje yapmamız gerekiyor. Aslında güzel olan bir şey oldu bazen hafta sonu bisikletçilerin de orası bir parkuru oldu. Ereğli’den Bölücek altından giden bir parkur oldu.

 

KANDİLLİ YOLU, DEVLET HASTANESİ

Ereğli-Kandilli yolu tamamlandı asfaltı bitti orada belediye tarafında bir sıkıntımız var. Orası da belediye ile ilgili. Ereğli Devlet Hastanesinin inşaatı bizden önce Ereğli Devlet Hastanesinde çalışmalar başlamıştı, inşaat ve temel atma süreci bizim dönemimize denk geldi. İnşallah bu yaz ayında orayı halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz, bölgenin en modern hastanelerinden bir tanesi olacaktır. Yine inşaatı devam eden Adliye Sarayımız var, Karadeniz Ereğli’ye yakışır bir Adliye Sarayı olsun istedik ve bir çok yerde bir çok ilçede çok modern adliye binaları varken bizim adliye binamız eskiydi. Adliye binamızın yeni yerine 2014 yılı içerisinde taşınacak. Adalet Bakanlığı müstaşarı ile gerekli girişimlerde bizzat bulundum, Ereğli’ye ağır ceza mahkemesini açacağız. Vatandaşlarımızın Zonguldak’a gidip gelme problemini böylelikle de çözüme kavuşturmuş olacağız.

 

KÖPRÜLÜ KAVŞAK PROJESİ

Bir köprülü kavşak projesi vardı. Devrek yol ayrımındaki projenin bir bölümünü açtık orası bu hali ile kalmayacak oranın yapılacak bir çok işi var. Korkuluklar alt bölümünün düzenlemesi var. Köprülü kavşak biti demiyoruz daha işleri devam ediyor. Gülüç köprüsü ile Kepez arası ihaleye verildi tüm yol kaldırım bütün bu çalışmalar sıfırdan yapılacak. Karayolları burada bir istatistiki çalışma yaptı ne kadar hafif araç ne kadar ağır vasıta buradan geçiyor, hangi saatlerde yoğunluk var hangi yönden geçiliyor. Karayolları Genel Müdürlüğüne gittiğim istatistiki bilgileri verdiler. Neden o yönün olduğunun açıklamasını yaptılar. Ben istatistiğe inanmak zorundayım. Onun için yönü o tarafa yapıldı. Trafiği rahatlatıp rahatlatmadığını konusunu gazeteciler haber yapacak ama bunun için de erken daha yan yollar yapılmadı burası komple ihaleye verildi. Orada asfalt sezonu başlayınca çalışmalar başlayacak. Buranın ihalesi bile yapıldı tesisleri de kurdular, havaların düzelmesini bekliyor.  Köprülü kavşak ile birlikte top yekün işaretlemeleri ile yepyeni bir düzene kavuşacak. Bu arada sürekli kangren olan Ereğli-Kepez karayolunda üst geçit sorunu vardı. Özellikle İmam Hatip Lisesi’nin karşısına yapılacak önemliydi onu yaptık aynı anda Gülüç Beldemize de bunu kazandırdık.

 

EREĞLİ-DEVREK KARAYOLU

Ereğli-Devrek karayolunu çalışmaları devam ediyor kış şartları olduğu için yol yapılmıyor ama istinat duvarları yapılıyor, 2014 yılı içerisinde Çaylıoğlu bölümüne kadar bölümü bitecek oradan diğer taraf için birşey söylemek erken. Ciddi heyelan problemleri var karayolunun değerlendirmesi gerekiyor. Bu yaz Ereğli-Çaylıoğlu yolu bitecek gerekli görüşmeleri yaptık.

 

EĞİTİMDE DEVRİM

Ereğli için en önemli unsurlardan biri eğitim. Bizim dönemimizde Meslek Yüksek Okulu ve bir fakülte kazandırdık. Bundan sonra ikinci aşama olarak meslek yüksek okulu ve fakültenin kontenjanlarını arttırarak öğrenci nüfusunu 10 bine çıkarma hedefimiz var. İnşallah önümüzdeki günlerde bunu başaracağız. Hem meslek yüksek okulunda hem de fakültedeki öğrenci sayısını arttırıp ilçemize hareketlilik getirmek istiyoruz. Ereğli’de hem ilkokul hem ortaokul hamlemiz oldu. Kepez İlköğretim okulu bitti, güzel modern bir ilkokul yapıldı. Fen Lisesinin inşaatı devam ediyor, çeşitli okullarımızın ihaleleri yapıldı, sözleşme aşamasında. Sanırım önümüzdeki yıla okullarımız yetiştirilecek.

 

15 YENİ OKUL İHALESİ YAPILDI

Kavaklık İmam Hatip Programı var 24 derslikli ama ek protokol ile 32 derslikli yapılacak. Hayırsever vatandaşlarımız tarafından çeşitli okullar yapılacak.  İzmirlioğlu Spor Lisesi yatırımı için girişimlere bulunduk inşallah yatırım programına alınacak. Turizm ve Otelcilik okulu için yatırım programına alınması için bizzat ben görüştüm böylelikle toplam 15 tane okul girişimimiz var bunların bir çoğu ihaleleri bitti, önümüzdeki günlerde Ereğli’nin Türkiye standartlarında eğitim yapıldığı sınıfların üst üste olmadığı bir Ereğli’ye dönüşmesini bekliyoruz. Zonguldak’ta ilk defa aynı anda 15 okul yapılıyor. Ereğli’nin ihmal edildiğinin bir göstergesiydi bu zamana kadar biz bunu tolere etmeye çalışıyoruz.

 

YENİ VERGİ DAİRESİ

Bizim için hem fakülte hem yüksek okul hem ortaokullar, hem liseler, eğitim hamlesi yapmak istiyoruz. Bunun için de elimizden geldiğinde çaba sarf ediyoruz. Bir de Vergi Dairesi problemimiz var, Ereğli’ye yakışmayan kirada olduğu bir köşelerde durduğu, kendine ait bir binaya geçecek proje ihale aşamasına geldi. Yeni bir Adliye gibi yeni bir vergi dairesi de yapacağız.

 

KANDİLLİ’YE 112 SERVİS

Kandilli Belediyesi’nin spor sahasının sentetik çim sahası yapıldı. Kandilli’ye çim aslında önümüzdeki günlerde daha güzel bir farklı projelerimiz var bunlar gerçekleşince açıklayacağız. İlgili bakan ile bizzat görüştük notlarını aldılar önümüzdeki günlerde hayata geçirirsek imzalar atılıp başlanırsa açıklayacağız. Kandilli için 112 Acil merkezi kurulması vardı bunlar için biz Sağlık Bakanlığı nezninde girişimlere bulunduk personel ataması yapıldı. Özel eğitimleri var onlar tamamlanınca başlayacaklar. Kandilli’de o bölgeye hizmet edecek 112 acil merkezi kuruluyor.

 

GÖLETLER SU SORUNUNU ÇÖZECEK

Karadeniz gibi yağmurun bol olduğu yerde köylerimizin susuz kalmasını kabul edemiyoruz dedik. Eğitim kadar su konusuna da dikkat ediyoruz. Bu bağlamda Alaplı’ya bir gölet yaptırdık ihalesi bitti bu yaz çalışmaları başlayacak. Alaplı ile birlikte civarının da 70 yıllık su sorunu kökten çözülüyor yani su problemi kalmayacak. Bunun yanı sıra göletin olduğu yerler nedeniyle Gümeli’yi turizme açmış olacağız. Bu gölet sadece su değil Gümeli’yi de Alaplı ve Ereğli’ye bağlamış olacaktır. Bu bakımdan orayı önemsiyorum. Ereğli’nin Ormanlı Beldesi ve havzası ve Çaylıoğlu havzası var buralarda da iki ayrı gölet yaptırıyoruz bunun ön çalışmaları yapılıyor. Göletlerle de o köylerin ve çevresinin su problemini kökten çözmek istiyoruz. Etüd çalışmaları sürüyor. Biz Çiğdemli köyü 30 yıldır çözülemeyen su problemi olan bir köydü. Bu problemi hallettik, Çayırlı’nın da su sorunu çözüldü. Grup su problemleri vardı onları devreye soktuk. İnşallah 2014 yazında grup suyunu alanlarda sıkıntı olmayacak.

 

ALAPLI DERİN DEŞARJ SİSTEMİ

Alaplı’da çok programlı lise inşaatı başladı devam ediyor, inşallah bitecek. Alaplı konusuna geldiğimizde Alaplı’nın en büyük problemlerinden biri derin deşarjdı. Kanalizasyonunun boşaltılacağı bir yer yoktu. Derin deşarj ile civar köyleri de içine alacak şekilde oldu. Bin 300 projenin içerisinde 300 proje kabul edildi bu 300’ün içerisinde de geçtiğimiz yıl için programa alınan 30 proje içerisinde yer vardı. Çok ciddi elemelerden sonra buraya bunu getirdik.

 

ALAPLI DERESİNİN ISLAHI

Alaplı’da bir Fatih köprüsü yapıldı, sağolsun Köksal Toptan yoğun efor sarf etti, teşekkür ediyoruz. Alaplı’nın en büyük problemlerinden biri yağmur yağdığı zaman sel oluyor selin en büyük problemi derenin taşması. O bölgeye mendirek yapılacak bir daha taşma problemi olmayacak. Alaplı çayının rehabilitasyon işine gireceğiz ama şunu da belirtmek istiyorum henüz o işe girilmiş değil. Sentetik çim saha Alaplı’ya kavuşturuldu. Alaplı’da 4-5 okul yapıyoruz onların da yer teslimleri yapılıyor. Alaplı girişinde yaya üst geçidi tamamladık. Alaplı’nın girişi ile ilgili sıkıntı vardı projesi yeniden çiziliyor. Gümeli Beldesinde kapalı spor salonu ihalesi yapıldı, o da önümüzdeki günlerde devreye girecektir. Alaplı’ya Sosyal Güvenlik Merkezi açıldı. İlçe Gençlik Merkezi Müdürlüğü Alaplı’da kurulması Bakanlar Kurulundan geçti. Alaplı’ya yeni bir saha ve 150 kişilik tribün hedefleniyor.

 

ALAPLI’YA 100, ORMANLI’YA 30 BİN TL

Maliye Bakanlığının son artan ödeneklerinden İl Özel İdaresine 100 milyon TL aktarılması yapıldı. Aynı zamanda Çevre Bakanlığı tarafından Alaplı 100, Ormanlı’ya 30 bin TL yardım yapıldı. Biz bu çalışmalarda sürekli birebir hem Ereğli hem Alaplı için birebir müdahil oluyoruz ödeneklerin çıkarılması için. Başarılı olmadığımız alanlar var mı tabiki var. 2013 Yılında elimize alıpta tuttuğumuz herşeyi aldık mı hayır ama başarılı olduklarımızın sayısı çok fazla.

 

VEKİLDEN ÖZELEŞTİRİ

Başarılı olamadıklarımız ben kendimi başarılı olamadık diye adlediyorum Alaplı’nın Ereğli tarafından girişinden bir üst geçit orası için başarısızlık olarak görüyorum. Projesi çiziliyor halbuki bunu 2.5 yıl içerisinde çözmemiz gerekiyordu. Çözemememizin kendimce gerekçeleri var tabiki. Elimizden geleni yaptık ama bunu yeterli serilikte ve hızlılıkla halledemedik.

 

KAMPÜS ÇOK ÖNEMLİ

Ereğli’deki kampüs meselesi var. Ben bir öğretim üyesiyim üniversiteden geliyorum bir üniversitenin olmazsa olmazlarından biri kampüstür. Kampüsü olmayan bir üniversitedeki öğrenciler aslında biraz hüzünlüdür. Üniversiteyi üniversite yapan kampüstür. Kampüs yeri çalışması yapmamız gerekiyor. Bunu da önümüzdeki günlerde bir kaç alternatifimiz var ona göre yerel seçimlerden sonra önümüze alacağımız acil konulardan biridir.

 

KİREÇLİK ARTIK BADANA OLDU

Kireçlik ile ilgili ben oradan 4 muhtar arkadaşımızı Rektör hocam ile görüştürdüm oradaki konuşmaları muhtarlarımız çok iyi biliyorlar. Biz halkımızın zararına olacak hiçbir şeye müdahil olmayız, engel oluruz. Kireçlik meselesi artık fazla su aldı bu kireçte çözülmeye başlandı, badanaya döndü. Ne zaman seçim gelse önümüze bir Kireçlik dayanıyor. Milletvekili olduğumdan beri söylüyorum burada samimi olmamız gerekiyor. 2.5 Yıldır Kireçlik vardı seçimlerden önce vardı hiçbir şey yok seçimlere 3 ay kaldı yine önümüze Kireçlik geldi. Samimi olmak mecburiyetindeyiz. Ne kadar samimi olduğumuzu seçimden seçime hatırlamamamız gerekiyor. Ben hiçbir kere olsun kireçlik melesini kendim gündeme getirmedim ama arka taraftan rektörüm ile birlikte 4 muhtarı bir araya getirip bunun görüşmesini yaptık zaten. Biz gereğini bir yolu ile yapıyoruz ama bu gereğini biz yaparken hiç gündeme getirmediğimiz halde Kireçlik problemli ise neden 2.5 yıldır sürekli gündeme gelmiyor da ikide bir seçim dönemi geliyor. Bu konuda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

 

AKP’NİN ADAYI SORUSU

Belediye Başkanlığına adaylık konusunda biz genel merkeze söyleyeceklerimizi görüşlerimizi ilettik. Bizim görüşlerimiz ne kadar dikkate alınır alınmaz bunu bilemeyiz. Başkan adayımız açıklandığında bunu görüşeceğiz.

 

TERSANELERDE UMUT VAR

Tersaneler ile ilgili girişimlerimiz oldu, ben gazeteci arkadaşlarımıza da söyledim orada bir tersaneci arkadaşımıza ne kadar yardım ettiğimizi uğraştığımızı biliyor. Finladiya’dan bir gemi alındı, çok büyük gemi değil ama yapılıyor yine 2 tane daha sipariş geliyor ardından 10 tane daha gelecek. Küçükte olsa bir hareketlilik bekliyoruz. Ben milletvekili olarak elimden gelen tüm gayreti orası için uğraşıyorum. İnsanlar kendilerini övmeyi birşey görürler bundan kaçınmak istiyorum. Milletvekilinin kendisinin yaptığını söylemesinden çok gidip bizzat birinci ağızdan oradaki firmalarla oradakilerle görüşürseniz bizim ne yaptığımızı anlatabilirler.

 

ÜLKENİN DURUMU

Kavganın kimseye faydası yok. 1900’lü yılları bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı kaçırdık. Osmanlı’nın yıkılışı yeni bir cumhuriyetin kuruluşu ama olmayacak meselelere düştüğümüz için bu 100 yılı kaçırdık, tutamadık sağını solundan. 2000’li yıllarda birşeyler yapmaya başlıyoruz özgüvenimiz gelmeye başlamışken ama öyle ama böyle ne derseniz deyin adını burada dıştan yıkılamadıklarını içten birbirimize düşürerek kardeşin kardeşe dostun dostuna bakarak düşürülmesi sonucu bu yüzyılı da kaçırırsak ne dedelerimize ne atalarımıza yüzümüz olur ben eminim öteki tarafta yakamıza yakışır. Bizim bu yüzyılı kaçırma lüksümüz yok bu bir vebaldir bu vebali hiç kimsenin üstlenmeyeceğini almak istemediğini umuyorum. Biz bunun bir üstesinden inşallah geleceğiz ve bu yüzyılı kaçırmayacağız. İktidarı yıkmak için bir çok yöntem denendi acaba nasıl sarsıntıya uğratırızın yöntemi denendi bu kez ekonomik yönteme yöneldi. Ekonomimizin bu kadar sağlam olmasaydı şuanda doların iki katına çıkmış olması gerekirdi ki böyle birşey olmadı. Bunlar da önümüzdeki günlerde toparlanır diye bekliyorum.

 

EREĞLİ’YE LİMAN İHTİYACI VAR MI YOK MU?

Denizcilikten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ve Genel Müdürümüz buraya gelecekler. İşadamları ile bir toplantı yapacağız ve tüm sorunları masaya yatıracağız. Hakikaten bir liman gerekli mi bunu görüşeceğiz. Bu birinci önceliğimiz, OSB’de 700 kişi çalışıyor, hakikaten 700 kişi yüz kızartıcı bir durum binleri konuşmamız gerekirken burada ciddi bir sıkıntı var demektir. Şuanda orada işletme faaliyeti gösterenlerin oranı yüzde 40’lar civarında. Yarısından fazlası boş. Yatırımcı çekmemiz gerekiyor yatırımcının da ilk istediği yer burası da ağır sanayi olduğu için liman istiyor. Algı ve olgu yönetimi var algımız şu Erdemir sürekli sıkıntı çıkarıyor, olgu ise gerçekten de böyle birşey var mı? Buradaki taraflarda yukarıdaki tarafları ben bir araya getireceğim. Yine Marina meselesi var Ereğli’de bir marina olsun istiyoruz. Geldiklerinde yerleri göstereceğiz ve kendilerinden yardım isteyeceğiz.

 

YENİ HASTANEYE KÖPRÜLÜ KAVŞAK

Geçtiğimiz günlerde zemin çalışması burada yapıldı, hastane yoluna köprülü kavşak yapıyoruz, önümüzdeki 1-2 aya kadar ihalesi hazır hale gelir”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL