Eğitim Tüm Manşetler

15 YENİ OKUL

Karadeniz Ereğli ilçe merkez ve köylerine yeni yapılacak 15 yeni okul ile eğitim ve öğretimde başarı seviyesinin artacağını belirten Kaymakam İbrahim Çay, “Çocuklar erken saatlerde okula gidiyor, çocuklarımız kendine geldi diyene..

15 YENİ OKUL

egitimde-kalite-artacak

Karadeniz Ereğli ilçe merkez ve köylerine yeni yapılacak 15 yeni okul ile eğitim ve öğretimde başarı seviyesinin artacağını belirten Kaymakam İbrahim Çay, “Çocuklar erken saatlerde okula gidiyor, çocuklarımız kendine geldi diyene kadar vakit geçiyor. Yarış halindeler, teneffüs araları çok kısa. İnşallah önümüzdeki yıllarda bizim hedefimiz normal eğitime geçerek, fiziki şartları ve eğitim kalitesini yükseltmektir” dedi.

 

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, ilçeye 15 yeni okul yapımının hedeflendiğini bildirdi. Yeni okulların hizmete girmesi ile ilçe genelinde eğitim ve öğrenim başarısının daha yukarılara çıkacağını belirten Kaymakam Çay, 24 derslikli Kepez İlköğretim Okulu’nun tamamlanma aşamasına geldiğini, Fen Lisesi inşaatının sürdüğünü Çiğdemli, Kurtlar ve Kızılcapınar Köylerine 8 derslikli ilkokul, Ören, Kızılca Köylerine 16 derslikli ortaokul, Kavaklık Mahallesi’ne 32 Derslikli İmam Hatip Lisesi, Ormanlı Beldesi’ne ve Kırmacı Mahallesi’ne 24 derslikli ortaokul ve hayırseverlerin de yaptıracakları okulların ihale süreçlerinin devam ettiğini açıkladı.

 

OKULLARIN DURUMU
Kaymakam Çay yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “2013 yılında 11 okul yapılacak diyorduk. Bu okullarla ilgili olarak bu sene Kepez İlköğretim okulu 24 derslikli okulumuz bitti. Fen lisesi inşaatımız devam etmektedir. Bu sene onu da teslim alacağız. Gene bunun yanında Çiğdemli’de sekiz derslikli ilkokul ihalesi vardı. İhalesi yapıldı sözleşmesi yapılıyor. Kurtlar’da sekiz derslikli ilkokulun şu sıralar sözleşmesi yapılıyor. Kızılcapınar’da sekiz derslikli bir ilkokul programdaydı. Onun da sözleşmesi yapıldı. Ören’de on altı derslikli bir ortaokul programa alındı. İhalesi yapıldı, sözleşmesi yapıldı inşaata başlanacak. Kızılca köyünde onaltı derslikli ortaokul planlanmıştı ihale ve sözleşmesi yapıldı kısa zamanda başlanacak. 

 

KIRMACI’YA 24 DERSLİKLİ OKUL
Bunun yanında bilindiği üzere Kavaklık Mahallesi’ne 32 derslikli imam hatip lisesi yapılacak. 24 dersliğini devlet, 8 dersliğini hayırsever vatandaşlarımız gerçekleştiriyor. Projesi 

tamamlandı, yaklaşık maliyet çalışmaları devam etmekte. O da bugün yarın ihaleye çıkacak. Yine bir anaokulu hayırsever vatandaşımızın katkısıyla başlanacak. Ormanlı’ya 24 derslikli bir ortaokul için çalışmaları devam ediliyor, ihalesi yapıldı. Bunun yanında Kırmacı’da 24 derslikli bir okulumuz var. Bunun da ihale aşamasında, değerlendirme yapılıyor yaklaşık maliyetle ilgili.

 

SIKINTIMIZ KALMADI
Yine bunun yanında Nurdan, Ahmet Orhan Oğuz 24 derslikli bir ilkokul çalışması yapılacak. Yaklaşık maliyet çalışmaları devam ediyor. Yine hayırsever vatandaşımız Havva, Melike, Mehmet Ali Şule tarafından 24 derslikli bir ortaokul yapılacak. Bunun da yaklaşık maliyet çalışmaları devam ediyor. Belediyeyle ilgili arsayla ilgili bir çalışma vardı, o bitti şu an herhangi bir sıkıntımız kalmadı.

 

15 YENİ OKUL
Yine vatandaş devlet işbirliğiyle bir spor lisesi yapılacak, onu teklif ettik. Bir de Turizm ve Otelcilik lisesi yapılacak 32’şer derslikli toplam 64 derslik olacak. Tabiki bunlar bakanlığın yatırım programına alınacak. Bundan sonra belli bir oranı hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanmak suretiyle yapılacak.  Dolayısıyla ilçemizde on beş okul yapılmış oluyor. Bunda emeği geçen başta valimiz, milletvekilimiz, il milli eğitim müdürümüz ve hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Altyapı oluşturulduktan sonra başarı gelmeyecek diye bir şey yok”

 

LİSELER KAMPÜSÜ 
Çay, önce yer arandığı açıklanan Liseler Kampüsü konusunda bir gelişme olup olmadığına ilişkin sorusuna ise şu cevabı verdi: “Bakanlığa evraklarımızı gönderdik. Korubaşı’nın üzerinde 120-160 arası bir yerimiz var. 
Tüm hazırlıklarımızı yaptık gönderdik. Tüm projelerimiz bakanlıkta. Onun dışında eğitim vadisi dediğimiz bir bölgemiz var. Devlet Demiryollarından bize intikal eden 376 dönümden yüz küsür dönümü okullara ayrılmış. Büyük bir bölümü de sit olarak ayrılmış. Fen Lisesi, Anaokulu; Spor Lisesi, Turizm Okulu, Denizcilik Lisesi ve İlkokul olarak o vadiyi okullar bölgesi haline getiriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz güzel bir çalışma yaptı. İlçemizin eğitim alanını masaya yatırdılar. Güzel bir çalışma yaptılar. Bize geçenlerde basın önünde brifing verdiler. Nerede ne ihtiyacımız var, Eğitimde durum neydi, ne oldu, 2017’ye kadar projelerimiz nelerdir, çalışmalarını bitirdiler. 

 

NORMAL EĞİTİME GEÇME HEDEFİ
Bizim amacımız bilindiği üzere çift öğretimi normal öğretime geçirmektir. Şu anda 288 dersliğe ihtiyacımız vardır. Biz bu okullarımız 200 dersliğe yanaşıyor. Bunlar bittiği zaman 80 küsur derslik ihtiyacımız kalıyor. Bu derslikler de yapıldığında normal eğitime geçiyoruz. Bu durumda arkadaşlarımızın başarısı daha da artacaktır. Çocuklar sabahın köründe okula gidiyor, çocuklar kendine geldi diyene kadar vakit geçiyor. Yarış halindeler. Teneffüs araları çok kısa. İnşallah önümüzdeki yıllarda bizim hedefimiz normal eğitime geçerek, fiziki şartları ve eğitim kalitesini yükseltmektir. 
Ben şuna inanıyorum. Başarı paylaştıkça çoğalır. Çevreyle kaynaştıkça başarı artacaktır. Burada da idareci ve öğretmenlerimize büyük görev düşüyor.”
Bir gazetecinin “Fen Lisesi’nin ikinci yarıyıla yetişmesi mümkün olacak mı” sorusunu da yanıtlayan Çay şöyle devam etti: “Fen lisesiyle ilgili hedefimiz bu sene bitirmek. Ancak bu sene yatılı olmadan, gündüzlü öğrenci alındı. En kötü ihtimalle 2014-2015 eğitim öğretim yılında kendi binalarında devam edecekler.  Bizim amacımız bir an önce bitirerek, yatılı okul olarak ihtiyaçlarını temin ederek sorunsuz başlamaktır. 
İkinci yarıda teslim almayı düşünüyoruz. Yakından takip ediyoruz. Bir şube müdürü arkadaşımız orayla ilgili görevlidir. Her gün kaç kişi hangi alanda çalışıyor şeklinde günlük rapor alarak takip ediyoruz. Amacımız şubata yetiştirmek ama konu ne getirir bilemiyoruz” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL