Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

ÇAKIR, HER ŞEYİ AÇIKLADI..!

AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, istihdamdan eğitime, Ereğli Belediyesi’nin çalışma performansından 2016 hedeflerine kadar pek çok konuda detaylı açıklamalarda bulundu. Kandilli’de 850 kişinin işsiz kaldığı HEMA Kömür İşletmelerinin..

ÇAKIR, HER ŞEYİ AÇIKLADI..!

DSC_7545

AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, istihdamdan eğitime, Ereğli Belediyesi’nin çalışma performansından 2016 hedeflerine kadar pek çok konuda detaylı açıklamalarda bulundu. Kandilli’de 850 kişinin işsiz kaldığı HEMA Kömür İşletmelerinin yerini TTK yeniden ihaleye çıkartıyor.

AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, parti binasında düzenlediği basın toplantısında yapılan ve yapılması hedeflenen çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. İl Genel Meclis üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri, belde başkanlarının da katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda konuşan İlçe Başkanı Fatih Çakır, eğitimden ulaşıma kadar pek çok konuda gelinen son noktayı anlattı. Konu başlıkları halinde Çakır’ın açıklamaları şu şekilde:

EĞİTİM

2015 yılı bütçesinden yapılacak olan ihale aşamasında takibi yapılan Şule Yılmaz Ortaokulu, Orhan Oğuz Ortaokulu, Yazıcılar Köyü’ne 5 derslikli ilkokul, Danışmentli’ye ilave ek 4 deslikli bina var. 2016 eğitim ve öğretim yılında planladıklarımız ile ilgili Kavaklık Mahallesi’ndeki Sevgi Barış Dostluk Düğün Salonunun yanındaki araziye bir ilkokul ve bir ortaokul yaparak hem Erdemir İlkokulunun hem de Cumhuriyet Ortaokulu’nun tekli öğretime geçebilmesi, öğrenci fazlalığını değerlendirebileceğimiz bir okulu programa aldırmaya çalışıyoruz. Gülüç’de Vesile Dikmen İlk ve ortaokulunun yerine daha modern bir okul planlıyoruz. Gülüç’deki eğitim ve öğretimi bununla tekli eğitime düşürmüş olacağız. Kepez’de yolun sağ tarafında da bir ilkokul çalışması var. Yaklaşık bin civarında öğrencimizin öğrenim gördüğü Atatürk Ortaokulumuzun güçlendirilmesi ile ilgili test çalışmaları devam ediyor, inşallah orayı da güçlendireceğiz. Bunlarla birlikte ilk ve ortaokullardaki sorunları çözmeyi planlıyoruz. İlkokul ve ortaokullar Valilikçe, liseler ise Milli Eğitim Bakanlığınca programa alınıyor. Liselerle ilgili Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu ile birlikte görüşmeler yaptık. Ereğlimizin olmaz ise olmazı Ereğli Lisesinin bulunduğu mevcut binanın yerine merkez Anadolu Lisesi yapmayı planlıyoruz. Bunu da 2016 yılında programa alınması için Bakanlığımıza ve Strateji Araştırma Geliştirme Merkezine talebimizi ilettik. 2 Meslek Lisesi talebimizi de ilettik. Talepler onaylandıktan sonra İlçe ve İl Milli eğitim ile istişare ederek hangi branşlarda olacağına birlikte karar vereceğiz.

ULAŞIM

Ulaşım ilgili olmazsa olmazlarımızdan Ereğli-Zonguldak yolu 2017 yılı sonunda tamamlanmış olacak. Kandilli Tepesi-Kepez arası planlanan programa göre 2016 yılı sonunda tamamlanacak. Diğer taraftaki çalışmalar da hız arttırılarak Ereğli-Zonguldak’a daha yakın olacak ve daha modern bir yolda gidip geleceğiz. Bölge için olmazsa olmaz en önemli projemiz Ereğli-Devrek karayolu. Ereğli-Devrek karayolu ile hem Belediye Başkanımız Hüseyin Uysal hem de Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu ile Karayolları Genel Müdürlüğünde bunu masaya yatırdık. 2016 Yılında tek ihale ile güçlü bir firmaya verilmesi hedeflenmekte. Bu yolu çok önemsiyoruz. Bunun yanında Ormanlı-Alaplı karayolu. Önümüzdeki hafta Karayolları Bölge Müdürlüğünde takibe başlayacağız.

TOKİ’NİN DURUMU

TOKİ ile ilgili hem Ereğli’de çeşitli söylemler var. Şuan için TOKİ ile ilgili başlanmış bir proje çalışması yok. En son TOKİ Başkanı ile görüşme yaptık, arazi çalışmalarını başlatacağız, arazi belirlendiği zaman dar gelirliye mi emekliye mi sosyal konut mu ne yapacağımıza hep birlikte karar vereceğiz. Ereğli’de TOKİ konutuna ihtiyaç olduğunu görüyoruz, vatandaşlarımızdan bu konuda talepler var. Bizden önce bazı algılar var bunlara da cevap verelim. ‘TOKİ başladı, başlıyor, şu kadar yapıldı, emekliye yapılacak’ şeklinde net bir ifade yok. Sadece temenni bunlar. Temenni bazen dedikodu ile birleşince gerçekmiş gibi bir algı oluşturuyor.

“ORMANLI’YA TOKİ HAYIRLI OLSUN”

Ormanlı Belediye Başkanımız ve teşkilatımız ile Ankara’ya gittik TOKİ ile görüştük. Ormanlı’ya inşallah yaklaşık 100 konutluk çok modern güzel 3 katlı bir çalışmayı başlattık. Çalışmalar önümüzdeki günlerde daha da hız kazanacak. Ormanlı için son derece önemli bir proje. Belde de kaloriferli, modern binaların olması Ormanlı’da vatandaşlarımızın daha nezih bir ortamda kalabilmelerini sağlayacağız. Ormanlı’ya hayırlı uğurlu olsun, inşallah en kısa sürede somut projeler ortaya koyacağız.

TERSANELERİN DURUMU

İstihdam ile alakalı Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yatırımlar devam ediyor. Bunun yanında gemi tersaneleri ile ilgili 4 tersaneciyi bir araya getirmeye çalışıyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası, Belediye Başkanı ve Milletvekilimiz ile bir toplantı yaptık, o toplantılar devam ediyor. 4 Tersaneciyi aynı çizgiye getirebilirsek bir yol kat etmiş olacağız. Getiremezsek bireysel destek vermeye devam edeceğiz. Orada bir tahliye limanının olması OSB’ye olan talebi de arttıracaktır.

ALACAAĞZI İHALEYE ÇIKIYOR

HEMA konusu vardı, mahkeme neticelendi artık TTK kurumu bünyesinde HEMA. Yaptığımız toplantılar var, 2 aylık bir sürede orası ihaleye çıkacak. Biz istiyoruz ki bu rödevanscılara Cumartesi günü izini ve iki asgari ücret şartının getirmiş olduğu yükleri devlet tarafından karşılanıp en azından bu rödevansçıların yükünün hafifletilmesi gerekir. Bunun ile ilgili Enerji Bakanı ile çeşitli görüşmeler yaptık, görüşmeler de yapıyoruz. Yakın bir zamanda Enerji Bakanımızı da Zonguldak’a ağırlamayı ümit ediyoruz. Gerekiyorsa rödevans en aşağıya çekilsin, gerekirse 1 liraya çekilsin, bunu milletvekilimiz ile anlattık. Oradaki istihdamın açılmasını istiyoruz. Yaklaşık 850 kişinin çalıştığı bir yerin yeniden üretime dönmesini istiyoruz. İhale sonucunda inşallah iyi bir netice alacağız.

KÖYLER MODERN GÖRÜNÜME KAVUŞTURULACAK

İl Genel Meclisi üyelerine özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ediyoruz. Grup yollarını geziyoruz, asfalt kalitesi çok iyi. Köylerimizde çok, ‘aman aman’ diyeceğimiz sorun yok. Su çalışmalarımız oluyor onları da çözüyoruz. Şehirde ne var ise köyde de bunun olması adına gayret gösteriyoruz. Bu çalışmalarımız da devam ediyor.

EREĞLİ’DEKİ EKONOMİK KRİZ

2009 Demir çelik sektörünün ve gemi tersanesi krizi ve buna bağlı olarak bölgemizde olan krizlerin neticesinde bazıları bunları krediler ile ötelemeye çalıştılar. O günkü iflasları başka yerlere bağlamaktan ziyade şirketlerin özel yapıları, yaptıkları yatırımların rantabıllığı da önemli. Biz keşke esnaflarımızı ve iş dünyamızı daha çok eğitebilsek.

“HALEN DAHA AMATÖR ESNAFLIK YAPIYORUZ”

Yani daha halen amatör esnaflık yapıyoruz, cirolarımız belki trilyonlara, milyonlara ulaşmış ama kendimizi o şekilde yenilemediğimiz zaman kredi ile büyümenin sonundaki sıkıntılar oluyor. Biz bunları görünce üzülüyoruz. Nihayetinde şirketler şahıslara özeldir onların atacakları imzaların karşılığında bu tür durumlarla karşılaşılıyor.

“ERDEMİR 50. YIL ANISINA SÖZ VERDİ”

Erdemir’in fakülte durumu var, bu sözünün takipçisi olacağız. Sanayi Bakanımızın da bulunduğu toplantıda ben de vardım, söz verdiler. 50’nci yılın anısına söz verdiler, 50 yıl bitiyor, Aralık sonunda 51. yıla döneceğiz. Sanayi Bakanımıza önümüzdeki hafta bu konuyu ileteceğim. Bundan Erdemir’in bu işi yapmama şansı yok, hem kamuoyu hem basın nezdinde hem de bizler bakanlık nezdinde takipçisi olacağız.

10 BİN ÖĞRENCİ

Üniversite ile ilgili alan projesi şuan Kalkınma Bakanlığına verildi, Kalkınma Bakanlığından buna bütçe ayrılacak ondan sonra çalışmalar başlayacak. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılına üniversitenin tamamen bitirilmesi için bunu yapmamız gerekiyor. İnşallah bunu yetiştireceğiz. Ereğli için önemsediğimiz en kısa sürede çıkarılacak 10 bin öğrencinin hem ekonomik hem kültürel kazanımları olacaktır.

“BELEDİYENİN NE GİBİ PROJELERİ VAR?”

Bazı projelerin yapılması süre alır. Kent Meydanı ile ilgili yer takasları uzun sürdü, bu takasların neticesinde ancak aşıldı, bundan sonra daha süratli olur. Belediyenin yapacağı bir iş merkezi, belediyeye hem gelir getirecek hem de o bölgedeki iş dünyasına katkı sağlayacak bir proje olacak. Belediyelerin direk manada ekonomiye katkı sağlamaz dolaylı sağlar. İmarda daha hızlı projeleri hızlandırmada iş dünyasının önünü açar. Yatırımcıya teşviklerde bulunur. Bunlarla ilgili hem milletvekili hem belediye başkanımız ile yatırımcı davetlerine gideceğiz. OSB’mizi büyütmek zorundayız, işsizliğin çözülmesi noktasında.

BELEDİYE İLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Belediye koordineli çalışmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz siyasetçiler olarak. Belediye başkanı siyasetin direk içinde yetişmediği için belli bir süre alıyor koordinasyonu sağlamak. 1 Kasım seçimlerinden sonra çok daha fazla koordineli çalıştığımız kanaatindeyiz. Koordineli Ereğli’ye hizmet edeceğiz. Hiçbirimizin şahsi düşünceleri Ereğli’ye hizmetten daha yüksek değildir. Süratli bir şekilde Ereğli’yi hak ettiği noktaya taşıyamazsak vebal altındayız. Bunun sebebi ben isem ben belediye başkanı ise belediye başkanı, milletvekili ise milletvekilidir.

“DAHA İYİ OLABİLİRDİK”

20 Senelik bir belediye başkanının üstüne sıfırdan siyaset alanının dışından gelince biraz zaman alıyor. gün geçtikçe başkan siyasete alışıyor daha üstüne koyuyor. Daha iyi olabilir miydik, olabilirdik gün geçtikçe daha iyi olacak kanaatindeyiz. Gün geçtikçe başkanın üstüne koyduğu kanaatindeyiz”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL