Genel Gündem Tüm Manşetler

ERDEMİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI..!

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, küresel çelik sektöründe talebin 2015 yılında yüzde 1,7 oranında düşmesinin beklendiğini bildirdi. Erdemir Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Pandır, Çelik İhracatçıları..

ERDEMİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI..!

sektor-masaya-yatirildi-wpffl

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, küresel çelik sektöründe talebin 2015 yılında yüzde 1,7 oranında düşmesinin beklendiğini bildirdi.

Erdemir Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Pandır, Çelik İhracatçıları Birliği adına katıldığı “19. Ortadoğu Demir ve Çelik Konferansı”ndaki sunumunda, kapasite fazlasının mevcut durumda çelik sektörünün yaşadığı en büyük zorluklardan biri olduğunu belirtti.

Düşük kapasite kullanımları, yüksek sabit maliyetler, artan bölgesel rekabet, negatif kar marjları, ürün verimliliğini artırmak ve çevresel etkileri gidermek için gerekli olacak yatırım harcamaları dolayısıyla kapasite azaltımının kaçınılmaz olacağını savunan Pandır, şunları kaydetti:

 “Bir bölgedeki kapasite fazlası başka bölgelerdeki üretimin yerini alabiliyor ve bu piyasalardaki yerli üreticiler zarar görüyor. Artan korumacılık, küresel çelik ticaretini yeniden biçimlendiriyor.

Dünyada çelik sanayisi olan hemen her ülke koruma önlemlerine başvuruyor. Bu konuda da kendisine karşı en fazla önlem alan ülke Çin oldu. Dünya ham çelik üretiminde 9. sırada yer alan ve yurt içi çelik talebini karşılayabilecek kapasiteye sahip Türk çelik sektörü, haksız ithalatla karşı karşıya kalıyor.  Geçtiğimiz Eylül’de çelikte net ithalatçı konumunda olan Türkiye, Çin’in yanı sıra Rusya ve Ukrayna’dan yapılan dampingli ithalattan zarar gördü ve yeterince korunmadı.”

Pandır, zaman zaman yöneltilen eleştirilerin aksine Türk çelik sektörünün Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu anlaşması gereği teşvik almadığını hatırlattığı konuşmasında, hammadde ve enerji maliyetlerinin de Türk çelik üreticilerinin rekabet avantajını etkileyen unsurlardan olduğunu, bu iki kalemde ithalata dayalı çelik sektörünün Türk Lirası’ndaki değer kaybı gibi gelişmelerden de yararlanamadığını sözlerine ekledi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika çelik sektörünün en geniş katılımlı etkinliği olan konferansta, Ortadoğu ve Kuzey Afrika çelik sektörünün geleceği, hammadde piyasalarının seyri, teknolojik gelişmeler, yassı çelik piyasaları, korumacı önlemler gibi konular ele alındı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL