logo

“BEÜ’YE BAĞLIYIZ…”

Karadeniz Ereğli Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı tartışmalı geçti. Sudaki bulanıklık ve koku konnusunun yanı sıra eski devlet hastanesi alanına yapılması düşünülen kampüs projesi meclis gündemine damgasını vurdu…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Karadeniz  Ereğli Belediye Meclisi, 2 aylık yaz tatilinin ardından Eylül ayı olağan toplantısıyla başladı. 5 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 10.00’da çoğunluğun sağlanması ile  gerçekleşen toplantı, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın gündem dışı konuşması ile başladı. Uysal, konuşmasında; geçtiğimiz günlerde çatışmada şehit olan  Alaplı’nın Musabeyli köyünden Uzman Onbaşı Recep Turan’ı rahmetle anarak, ailesi ile tekrar görüşeceğini söyledi.

Karadeniz  Ereğli’de bir süredir yaşanan su kokusu ve bulanıklık konusundan bahseden Başkan  Uysal, tüm şikayet ve taleplerin dikkatle incelendiğini belirterek,  “tüm önlemler alındı; sularımız kokusuz ve berrak bir şekilde akmaya devem edeceğini vurguladı.

Şehir içme suyunda yaşanan olumsuzluğun barajda su seviyesinin düşmesine ve mangan seviyenin artmasına bağlı olduğunu söyleyen Başkan  Uysal, suyun değerinin hiçbir zaman Dünya Sağlık Örgütün belirlediği kritik değerlerin üstüne çıkmadığının altını çizdi.

Şehir içme suyu konusunda söz alan Meclis Üyesi Sertan Ocakcı, yanında getirdiği suyu Başkan  Uysal’a uzatarak bunu siz içer misiniz, Karadeniz Ereğli halkına bunu içirdiniz, inşallah içmemişlerdir…” dedi. Ocakcı su kirliliğinin barajlardaki suyun azalmasından değil, yanlış işletmecilikten kaynaklandığını söyleyerek,  su depolarının temizlenmesi ve bu süre içerisinde suyun Erdemir’den alınması gerektiğini de sözlerine ekledi. Uysal’da cevaben 135 km.lik su borularının değiştirildiğini, asbestli boru kalmadığını su sorununun çözüldüğünü belirterek, CHP’li üye Nezih Anıl’ın sözlü müdahalelerine rağmen “şov yapmayın” diyerek konuyu kapattı.

CHP’DEN CAMİ ÖNERGESİ…

CHP Grup Sözcüsü  Sertan Ocakcı’nın yazılı önerge  vererek gündeme ilave edilmesini istediği “Göztepe’ye cami yapılması” önergesi de “gülüşmelere” ve “tartışmalara” neden oldu. Önerge sonrası Uysal ve Ocakcı bir süre birbirlerine bakıştı. Ocakcı, “camiye karşı mısınız?” dedi Uysal ise “Göztepeye cami yapılmasına karşıyız” cevabını verdi. Önerge 13 kabul, 14 ret oyu ile ret edildi. Bu sırada Nezih Anıl ve Sertan Ocakcı ile yaşanan polemiğe Başkan Uysal, “Ayakları yere basmayan projelerle vakit kaybetmeyelim” sözleriyle son verdi.

“DÖRT  ÜYE MECLİSE KATILMADI…”

Karadeniz Ereğli Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısına,  Meclis üyelerinden İhsan Yazıcıoğlu, Ayhan Atay, Mehmet Erdoğan, Salih Kumaş ve Kemal Özer  mazeret dilekçesi ile  toplantıya katılmadılar.

 “BU KONUYA SAHİP ÇIKMADINIZ…”

Eylül ayı meclis gündeminde yer alan maddelere geçildi.  Beşinci maddenin şıklarından olan Eski Devlet Hastanesi yerinin Askeri Güvenlik Alanı ilan edilmesi talebini red eden komisyon kararı okundu. Maddenin oylanmasından önce söz alan CHP Grup Sözcüsü Sertan Ocakcı, Başkan Uysal’ı gelen talebi sümen altı etmekle suçlayarak, “Karadeniz Ereğli kamuoyunu kampüs alanına sahip çıkmaya davet ediyorum” diye konuştu. Meclis Üyesi Yusuf Kalay ise zamanında kendisinin bu konuda çok çaba gösterdiğini,  ancak hiç kimseden destek görmediğini belirterek,  “şu andan itibaren o alan tapuya işlenmiştir. Alınacak karar simgeseldir. Kentin tüm kesimleri olarak sınıfta kaldık.” dedi.

Konu hakkında söz alan bir diğer meclis üyesi Özkan Özyağcı ise Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın konuya yeterince sahip çıkmadığını vurgulayarak,  “hükümet olanlar üniversite konusunda ihanet ettiler. Başkan da bu ihanetin önüne geçemedi. Gene de oraya üniversite yapılabilir yeter ki sırt sırta, el ele verelim” diye konuştu. Başkan Uysal, Özyağcı’nın sözlerini, hiç kimse yaşadığı yere ihanet etmez sözleri ile cevap verdi.

Başkan Uysal, Karadeniz Ereğli’ye 15-20 bin üniversite öğrencisi kazandırmayı hedeflediklerini tekrarlayarak, engellere takılıp koşuyu bırakmayacağız.  Uysal, şehir olarak bir üniversiteye sahip olunmadığı sürece açılacak fakültelerle yeterli öğrenci sayısına ulaşılamayacağını örnekledi ve ‘üniversite öğrenci sayının artmasının şehrin ekonomik kalkınmasının bir modeli olarak görmediğini söyledi. Tartışmaların sonunda İmar Komisyonun askeri güvenlik bölgesi talebinin ret kararı oylanarak oy birliği ile karar kabul edildi.

CHP Grup Sözcüsü Sertan Ocakcı ise, ortada bir fakülte yerinin dahi olmadığını neyi neden tartıştıklarını anlamakta zorlandığını söyleyerek, gelin el ele verelim, bu üniversiteyi şehrimize hep birlikte kazandıralım” dedi

 “BEÜ’YE BAĞLIYIZ…”

Karadeniz Ereğli Belediyesi Meclis Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz  Ereğl’ye 15-20 bin üniversite öğrencisi kazandırmayı hedeflediklerini, engellere takılıp koşuyu bırakmayacağız. Biz şehir olarak bir üniversiteye sahip olunmadığı sürece açılacak fakültelerle yeterli öğrenci sayısına ulaşılamayacağını söyleyerek,   “üniversite öğrenci sayının artmasının şehrin ekonomik kalkınmasının bir modeli olarak görmediğini  de sözlerine ekledi. 

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısında yaşanan tartışmaların ardından İmar Komisyonu’nun askeri güvenlik bölgesi talebinin red kararı ile oylanarak, oy birliği ile karar kabul edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş