Genel Gündem Tüm Manşetler

BASIN BAYRAMI MESAJLARI

Basında Sansürün Kaldırılışının 196. Yıldönümü ve Basın Bayramı nedeniyle yapılan kutlama mesajları şu şekilde:   Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan: “Ülkemizin demokratikleşmesinde kilit rol oynayan yazılı ve görsel basın, çağdaş..

BASIN BAYRAMI MESAJLARI
basin_bayrami_mesaji201000000

Basında Sansürün Kaldırılışının 196. Yıldönümü ve Basın Bayramı nedeniyle yapılan kutlama mesajları şu şekilde:

 

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan: “Ülkemizin demokratikleşmesinde kilit rol oynayan yazılı ve görsel basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri ve haber alma-yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, bilgilendirme, aydınlatma, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli bir görevi yerine getirmekte olan basının, bu işlevini en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için, basın özgürlüğü hayati önem arz etmektedir. Basın özgürlüğünün var olabilmesi, demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi, düşünce ve fikir özgürlüğünün toplumun bütün kesimlerinde yeterince kullanılabilmesi, basının haber alma ve yaymasının önündeki engellerin kaldırılmasıyla mümkündür. Demokrasinin hakim, medyanın tamamen özgür ve bağımsız olmadığı toplumlarda hukuktan, özgürlük, demokrasi ve adaletten bahsedilemez. Kamu yararını gözeten, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gösteren, bağımsız ve tarafsız habercilik anlayışını benimseyen, görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getiren basın, şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır. 24 Temmuz’un, 1908’de Meşrutiyetin ilanıyla Türk basınında sansür ilk kez kaldırılmış, bu önemli güne haiz olarak da basın bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır”

 

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir: “Toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel görev sayarak halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Basın, yazılı ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. Sansürün kaldırılması, Türk basının gelişmesi bakımından en önemli dönüm noktasıdır. İletişimin en güçlü kanallarından olan basın; toplumun gerçekleri öğrenmesi, olayları tartışabilmesi ve düşüncelerinin duyurulmasının yanı sıra, yerine getirdiği kamu göreviyle bireylerin bölge, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamakta, halkın yönetimi denetleyebilmesinde etkin bir araç rolü üstlenmektedir”

 

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal: “Haberlerin ve düşüncelerin iletilmesine aracılık ederek toplumun bilgilendirilmesini, farklı fikirlerin dile getirilmesini ve tartışılmasını sağlayan basın, üstlendiği görev itibariyle bugün toplumumuzun en önemli kurumlarından biri haline gelmiştir.  İçinde bulunduğumuz çağda her türlü aracın iletişim vasıtası olarak kullanılması nedeniyle haberler daha hızlı yayılıp, paylaşılmaktadır. Kitle iletişimin bu kadar etkin olduğu bir zamanda basın kuruluşlarının güç ve önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Hal böyle olunca basının; içinde yaşadığı toplumun, mili, ahlaki, insani ve kutsal değerlerine sahip çıkarak doğru ve tarafsız bir şekilde görevini yerine getirmesi kamuoyunun nazarında oldukça önem taşımaktadır.  Bu düşüncelerle; mesai kavramı gözetmeksizin toplumu aydınlatmak, kamuoyu oluşturmak için sorumluluk bilinciyle hareket eden başta Karadeniz Ereğli olmak üzere bölgemizde görev yapan radyo, televizyon, yerel ve ulusal gazetecilerin temsilcileri olmak üzere tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, görevlerinde başarılar dilerim”

 

Kdz. Ereğli Kent Konseyi Başkanı Noyan Keskin: “Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve aydınlatılması gibi önemli bir görevi yerine getiren basının özgür olması son derece önem taşımaktadır. Basın, ancak bu sayede halka tarafsız ve doğru bilgiyi ulaştırabilir. Değerli basınımızın bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da görevini en iyi şekilde yapacağına inanıyor, bu duygu ve düşüncelerle tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı’nı kutluyorum”

 

 

Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Yazıcıoğlu: “Yaz-kış, yağmur-çamur, gece-gündüz demeden zor şartlar altında çalışan basın mensuplarının tek amaçları doğru ve tarafsız haber yaparak kamuoyunu bilgilendirmektir. Her ortamda ve her koşulda yüklendikleri sorumluluk duyguları içinde tarafsız olarak toplumun haber alması adına görevlerini yerine getiren tüm basın çalışanlarını tebrik ediyorum. Biliyoruz ki, görevini toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri korumayı ilke edinmiş tarafsız bir anlayışla ifa eden özgür basın, demokrasilerin en büyük güvencesidir. Bu düşüncelerle, basın ilkelerine göre mesleklerini tarafsız bir şekilde yerine getiren tüm basın mensuplarımızın Basın Bayramını kutluyorum”

 

Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık: “Güçlü Türkiye’nin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın camiası, ülkenin her temel taşında hak sahibidir. Kişilerin ve toplumların bireysel ve toplumsal düşüncelerini açıklayabilmesi ve paylaşabilmesi güçlü ve bağımsız basın kuruluşlarının varlığıyla mümkündür. Açıklanamayan, paylaşılamayan düşünce ve olaylar, insan hak ve özgürlüklerini kısıtlar ve ne bireyin kendisine ne de topluma fayda saplar. Basın özgür olmadığı sürece ülke için demokrasi ve insan haklarından bahsetmek de mümkün değildir. Toplum değerlerine sadık, hak ve özgürlükleri tarafsız uygulayan, bağımsız ve çok sesli basını demokrasinin en güzel göstergesidir”

 

Erdemir Kurumsal İletişim Müdürlüğü: “Sansürün kaldırılışının 106. Yılında, kamuoyunu aydınlatma görevlerini fedakarca yerine getiren basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlarız”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL