logo

ALEMDAR’A İSTİKLAL MADALYASI TALEBİ

Karadeniz Ereğli’de  Kaymakamlık ve Ereğli Belediyesi tarafından İstiklal Savaşı’nın ilk deniz şehidi Recep Kahya’nın şehit edilmesinin yıldönümü dolayısıyla tören ve etkinlikler düzenlendi.

Süleymanlar Mahallesi’nde, Gazi Alemdar Gemisi’nin karaya oturtulduğu noktada bulunan Alemdar Gemisi Kahramanları Anıtı önünde düzenlenen törene,  Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Özgür Kildırlı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Karadeniz Bölge Komutanlığı’ndan subay ve askerler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, bazı belediye başkan adayları ile vatandaşlar katıldı.

Törende, Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Özgür Kildırlı ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından anıta çelenk sunuldu. Yağmur altında gerçekleştirilen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Deniz İstihkam Teğmen Yakup Uzun, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında Alemdar Gemisi’nin müttefikler tarafından karasularımız dışında kalan tüm gemilerine el konulan Osmanlı İmparatorluğu’nun Marmara ve Boğazlarda bulunan yabancı uyruklu gemilere 8 Kasım 1914 tarihinden itibaren  mütekabilen ambargo kararı uygulandığını ifade etti.

1915 mayısında bu gemiler arasında bulunan Denmark adlı geminin adının Alemdar olarak değiştirildiğini ve arama kurtarma çalışmalarına Osmanlı bandırası altında devam ettiğini belirten Uzun,  Alemdar Gemisi’nin tarihi ve Karadeniz Ereğli açıklarında Fransız gemileriyle yaşanan çatışma sürecinde Yahya Kaptan’ın şehit edilmesinin tarihçesini anlattı.

Uzun, “Alemdar, 27 ocak 1921’de geminin kaçırılmasını önlemek maksadıyla Çoban Çeşmesi önünde karaya oturtulmuş, bir miktar su alması sağlanarak hareket etmesi engellenmiştir. Serdümen Recep Kahya Fransızlarla çatışma sırasında kalbinden vurularak İstiklal Savaşı’nın ilk deniz şehidi unvanını almıştır. 28 Ocak’ta cenazesi bütün Ereğli halkının katılımıyla Bozhane yoluyla Yalı caddesinden geçirilerek hükümet meydanına getirilmiş,  İskele Camiinde kılınan ikindi namazından sonra şehir mezarlığında defnedilmiştir” dedi.

Teğmen Uzun, Alemdar’ın Kurtuluş ve sonrasında üstlendiği görevler ve 2004 yılında Ereğli’de yeniden inşası konusunda bilgi verdiği konuşmasında,”Bu anlamlı gün vesilesiyle vatan savunması uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize uzun ömürler diliyorum” dedi.

ALEMDAR’A İSTİKLAL MADALYASI TALEBİ

Anma törenleri daha sonra Ereğli Sahil kesiminde bulunan Alemdar Müze Gemisi’nde devam etti.

Alemdar Gemisi Derneği Başkanı Oktay Demiroğlu, burada yaptığı konuşmada Alemdar’ın öyküsünü ve burada mücadele eden kahramanlar konusunda bilgi verdi. Ereğli ve Alemdar’a gazi unvanı verilmesi konusundaki çalışmaları konusunda da bilgi veren Demiroğlu şöyle dedi:

“Derneğimiz ve Ereğli halkı hükümetlerimize Gazi Alemdar’a istiklal madalyası verilmesi için birçok girişimlerde bulunmuştur. Bu girişimlerimiz maalesef etkisiz kalmıştır. Sayın yöneticilerimizden bu girişimlerin tekrar başlatılarak Ereğli’miz ve Gazi Alemdar Gemimize İstiklal Madalyası verilmesi için tekrar girişimlerde bulunmalarını önemle rica ediyorum.

Anma törenleri, türkü dinletisi etkinliğiyle sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş