Genel Gündem Tüm Manşetler

ALEMDAR YANINDA TÖREN

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü nedeniyle Ereğli Belediyesi Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği organizasyonu ile Alemdar Müze Gemisi önünde tören düzenlendi.  ..

ALEMDAR YANINDA TÖREN

alemdar-yaninda-ilk-toren

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü nedeniyle Ereğli Belediyesi Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği organizasyonu ile Alemdar Müze Gemisi önünde tören düzenlendi.

 

İLK KEZ ALEMDAR YANINDA TÖREN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümü nedeniyle Ereğli Belediyesi Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği organizasyonu ile Alemdar Müze Gemisi önünde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığında görevli askerler tarafından 3 el saygı atışı Alemdar Müze Gemisi önünden gerçekleştirildi.

 

“DENMARK GEMİSİ”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Durmaz Demiroğlu gerçekleştirdi. İstiklal Savaşının kahraman gemisi Alemdar’ın Çanakkale Savaşı ile doğrudan bağlantısı bulunduğunu belirten Demiroğlu, “1.Dünya Savaşı başlayıp Çanakkale boğazı kapatılınca boğazlar dışında kalan Türk gemilerine müttefikler tarafından el konuldu. Biz de Marmara ve boğazlar çevresindeki yabancı bayraklı gemilere el koyduk. Bunlardan biri ve en önemlisi Danimarka bandıralı ve Denmark isimli bu gemi oldu. El konulduktan sonra Türk Bayrağı çekilen ve Türk personel görevlendirilen bu gemi, Alemdar ismi verilerek Çanakkale savaşı boyunca lojistik hizmetlerde kullanılmış, Türk Ordusu’nun ve milletinin hizmetinde görev yapmıştır” dedi.

 

“MİSLİ MİSLİ ÖDETTİ”

Alemdar Gemisi’nin yaptığı hizmetlerin 1. Dünya Savaşı boyunca devam ettiğini ve Türk’ün istiklal savaşında doruk noktasına ulaşarak kahraman bahriyenin ve Türk ulusunun medar-ı iftiharı olduğunu hatırlatan Demiroğlu şunları söyledi: “Bu gemi Milli Mücadelemizin ilk ve tek deniz şehidi Rizeli Recep Kahya’yı açık güverte dümende başında şehit vermiş ama onun kanını yerde bırakmamış saldırganlara bunu misli misli ödetmiştir”

 

“VATAN BORCUDUR”

I.Dünya Savaşından bu yana Ereğli’den verilen şehitlerin listesini çıkarttıklarını ve toplam rakamın 360 olarak tespit edildiğini belirten Demiroğlu, “Çanakkale Savaşlarında en fazla şehidi Kastamonu vilayeti vermiştir. Unutmamak gerekir ki o tarihlerde Ereğlimiz, Kastamonu vilayeti Bolu sancağına bağlı bir Kaymakamlıktır. Kentimizin şehitlerinin isimlerini yaşatmak bir tarih ve vatan borcudur” sözleri ile konuşmasını tamamladı.  Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da konuşmasında ülkenin birlik ve bütünlüğüne dikkat çekti, Cumhuriyet, Atatürk’e sahip çıkılmasını istedi. Posbıyık, şehitleri minnetle andı gazilere uzun ömürler diledi.

 

“KATILIM YÜKSEK OLDU”

Etkinlik kapsamında şehit yakınları ve gazilere Ereğli Belediyesi tarafında hazırlanan plaketler Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, CHP Zonguldak Milletvekilleri Mehmet Haberal, Ali İhsan Köktürk, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Yalçın Enç ve Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından verildi.

İlgili Galeri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL