logo

Acil eylem planı oluşturulmalı.

Acil eylem planı oluşturularak bir an önce hayata geçirilmesi lazım.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş döviz kurundaki değişimlerin etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş açıklamasında “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) Eylül, Ekim ve Kasım aylarında piyasaların beklentisinin aksine faiz indirimine gitmesi, TL’deki değer kaybını hızlandırdı. Bunun sonucunda döviz kurundaki ani artışlar vatandaşı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Ekonomideki bu tip dalgalanmalar çok alışagelmiş uzun zamandır alışık olduğumuz döviz artış seyirleri değil. Ümit ediyorum ki tez zamanda piyasa dengesi oluşur bunun ilk olarak hepimizin sorumlu davranması gerekiyor. Maalesef ülke olarak zor günler geçiriyoruz aynı kur artışlarından neticesinde aynı fiyat artış değişimleri ve mal tedariki ile ilgili ciddi sorunlar var. Bunları tekrar dengede oturabilmesi için başta siyasilerimizin ve bu işe sorumlu olan herkesi sağduyuya ve sükunetli bir şekilde sorunun çözümü odaklanmalarını arzu ediyoruz ya da biz de herkes gibi her Türk vatandaşı gibi bu işten olumsuz anlamda etkileniyoruz.

Ereğli’ye yansıyan döviz kuru etkileri

Daha çok yeni piyasa dengesi bulacaktır ama bu denge neresi olacak bununla ilgili en büyük sorun var. Bu dengeyi bir an önce dengesini ulaşırsa her şey daha rahatlayacaktır. Önümüzde bir asgari ücret artışı var baktığımız zaman Türkiye sadece ucuz iş gücü ile ihracat yapan bir ülke olmaktan çıkmalı artık bu model çok demode ve çok geride kaldı. Dolayısıyla ülkede çalışan istisnam ettiğimiz insanların da hepimizin de iyi geçinmeye iyi bir şekilde yaşamaya, rahat bir şekilde geçinmeye hakkı var. Dolayısıyla bu işin kökten çözümü için acil eylem planı oluşturularak bir an önce hayata geçirilmesi lazım. Türkiye’ye nasıl yanıyorsa ilçemizde aynı şekilde yanıyor. Bunların bireysel olarak kimsenin bir şey yapabilmesi mümkün değil o topyekûn bir mücadele ile olacak sokağa çıkmalar vesaire işler çok doğru işler değil. Hepimizin ciğeri yanıyor. Türk parasına güvenen insanları başında ben de geliyorum. Türk parasına 1 liralık dolar yatırımım yok. Türk parasına güvendim ve bu işten kısa dönemde zarar ettim ama bunun kar-zarar gözüyle bakmıyoruz ülkenin bekası için elimizi taşın altına koyacağız. Ama bir taraftan da hükümetimizden de bu konu ile ilgili acil eylem planlarının hayata geçirilmesini bekleyeceğiz.

Ülke genelinde bazı yerlerde kapatılan döviz büroları için ne düşünüyorsunuz? Sorusuna yanıt olarak;

Bize yansıyan bir şey olmadı ama tabi ani fiyat artışlarından ötürü bazı üreticiler mal satmıyorlar fiyat vermiyorlar. Dolasıyla aynı fiyat artışından ötürü döviz büroları da bu tür bir şey yapmışlar olabilirler. Bunlar çok doğru hareketler değil baktığınızda. Yani sonuçta piyasa yarın bir gün durduğunda bu müşteriler bize lazım. Sadece 1 günlük düşünmemek gerekiyor bu olayı. O yüzden kim fırsatçılık yapıyorsa kim ki bu ani krizlerdeki hareketleri daha böyle ütopik hale getiriyorsa bunun faturasını kendileri öderler

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?