Genel Gündem Tüm Manşetler

94. YAŞI KUTLADI

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan, Kdz.Ereğli’nin kurtuluşunun 94. Yıldönümünü kutladı. Kurtuluş Savaşı mücadelesi sırasında cennet vatanın çoğu bölgesinin ittifak devletleri tarafından işgal altına alındığını hatırlatan Milletvekili Prof.Dr.Candan, “8 Haziran..

94. YAŞI KUTLADI
ercan-candan

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan, Kdz.Ereğli’nin kurtuluşunun 94. Yıldönümünü kutladı.

Kurtuluş Savaşı mücadelesi sırasında cennet vatanın çoğu bölgesinin ittifak devletleri tarafından işgal altına alındığını hatırlatan Milletvekili Prof.Dr.Candan, “8 Haziran 1920 tarihinde güzel ilçemiz Ereğli’de Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Karadeniz insanı, ismini aldığı deniz gibi kabına sığmayacağını, esareti kabul etmeyeceğini göstermiş, bu sağlam irade karşısında işgal uzun sürmemiş, 10 günün ardından18 Haziran 1920’de de son bulmuştu” dedi.

İlçenin esarete karşı kısa sürede koyduğu kahramanlık destanının, bölge sularında 09 Şubat 1921’de gerçekleşen ve Kurtuluş Savaşının tek deniz savaşında da devam ettiğini söyleyen Candan şunları söyledi: “Alemdar Gemisi Destansı mücadeleler vermiş, Kahramanımız Recep Kahya’da şahadet şerbetini içerek Kurtuluş Savaşımızın tek deniz şehidi olma şerefini kazanmıştır. Bu vesile ile ilçemizin 94. kurtuluş yıldönümünü kutluyor, bize bu cennet vatanı bırakan ve kurtuluş mücadelemizde kahramanlık destanı yazan başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL