Ekonomi Genel Gündem Tüm Manşetler

3 AYDA 137 MİLYON DOLAR..!

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Grubu’nun yılın ilk üç aylık dönem net karının 137 milyon dolar olduğu bildirildi. Erdemir Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nün yazılı açıklamasına göre, şirketin ciro ve karlılık..

3 AYDA 137 MİLYON DOLAR..!

3-ayda-bu-kadar-olursa-agkym

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Grubu’nun yılın ilk üç aylık dönem net karının 137 milyon dolar olduğu bildirildi.

Erdemir Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nün yazılı açıklamasına göre, şirketin ciro ve karlılık olarak 2014’ü yüksek performansla kapattığı hatırlatılırken, 2015’in ilk üç ayında da net satış gelirinin 1 milyar 179 milyon dolar olduğu belirtildi.
Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, hammadde fiyatlarındaki düşüş yaşandığını, buna rağmen mamul fiyatlarındaki düşüşün daha yavaş gerçekleşmesinin Erdemir Grubu’nun karlılığını olumlu etkilediğini anlattığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Geçen yılın ilk yarısında demir cevheri 120 dolardan önce 80-90 dolarlara, bu yıl da 50 dolarların altına geriledi. Mamul piyasalarının düşüşü daha yavaş oldu. Hızla düşen bir maliyet ve hammadde unsuru varken daha yavaş düşme seyrindeki mamul fiyatları, bizim gibi entegre üreticilerin karını olumlu etkiledi.”

YATIRIM VE ÜRETİM
Pandır, bu yıl 479 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, yıl sonu satış rakamını ise 8.4 milyon tona çıkarmayı hedeflediklerini dile getirerek, “Geçen yılki üretimimiz toplam 8.1 milyon ton olmuştu. Ürettiğimizin hepsini satacağız. 2016 ve 2019 yılları arasında da 611 milyon dolarlık daha yatırımımız hayata geçirilecek” dedi.

FABRİKA İÇİNDE FABRİKA..
Diğer yandan Erdemir Grubu, otomotiv sektöründe ‘yerli tedariğin artırılması’ hedefi doğrultusunda çalışmalar da yapıyor.
Söz konusu açıklamada, Grubun geçen yıl otomotiv sektöründeki Pazar payının yüzde 41 seviyelerinde gerçekleştiği, önümüzdeki yıllarda seviyenin ise yüzde 50’ye çıkarılmasının hedeflendi kaydedildi. Kurulacak yeni galvaniz tesisiyle de otomotiv çeliklerinde yüzde 50 yapabilirliği, yüzde 70’e çıkartmaya yönelik, yeni Ar-Ge merkezi ile bu alanda çalışmaların hızlandırıldığına dikkat çekildi.
Geçen yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 324 milyon dolar net satış geliri elde eden Erdemir Grubu’nun dönem karı ise 195 milyon lira olmuştu. Grubun 2014 yılında ihracat dahil 700 bin ton direk satış gerçekleştirdiğine vurgu yapıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL