logo

24 SAAT ÜRETECEKLER…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) tarafından kendi yazdıkları kodlama ile hazırlanan Siper maske üretiminde görevliler 24 saat vardiyalı olarak çalışıyor. Günde 100 adet maske üretmek içim çabalayan göreliler, kısa süre içerisinde Devlet ve Özel hastanelerin ihtiyaçlarını karşılayacaklarını ifade ettiler.

Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hazırlanan yazılım ile dezenfekte edilebilen ve ömrü yaklaık 10 sene olan siper maske üretimine başlanmıştı. 6 adet olan 3D yazıcı sayısını on ikiye çıkaran BİLSEM yönetimi, 24 saat olarak vardiyalı şekilde çalışıyor. 3D yazıcı olan diğer okullarında yazılımı kullanarak üretime destek verdiği BİLSEM’ de amaç, kısa süre içerisinde Ereğli Devlet ve Özel hastanelerin ihtiyaçlarını karşılamak olduğu ifade edildi.

Her Doktor ve hemşireye iki adet verilecek şekilde üretimin devam ettiği BİLSEM Müdürü Serkan Çakır açıklamasında “Üretim 24 Saat devam ediyor. Arkadaşlarımızla vardiyalı şekilde çalışıyoruz. 6 adet 3D yazıcımız vardı. 6 adet daha aldık. Daha da çoğaltmayı düşünüyoruz. Günlük 100 üretim hedefliyoruz. Bu şekilde çalışıldığında yakın zaman da Ereğli Devlet hastanesi ve özel hastanelerde ki ihtiyacı karşılayacağız. Bir doktorda iki maske olduğunda ki bunlar dezenfekte edilebiliyor. Uzun süre kullanılabilir. İnşallah bir faydamız olur. 3D yazıcısı olan diğer okullarımızda aynı üretimi yapıyorlar. Bizim yazdığımız kod ile onlar da kullanıyorlar. Okullarımız malzemeleri buraya getiriyor. Bizlerde hastanelere teslim ediyoruz” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

bahis siteleri