logo

Zonguldak büyükşehir olacak, Ereğli artık il olamayacak…

2023 yılında 81 İl’in Büyükşehir olacağına yönelik mecliste süren çalışmaları AK Parti Zonguldak Milletvekillerine soruldu.

Konuyla ilgili görüşlerini içtenlikle paylaşan AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen ve Hamdi Uçar; ‘Zonguldak’ın Büyükşehir olması kaçırılmaz bir fırsat’, dedi.

Zonguldak’ın da aralarında bulunduğu 51 il’in büyükşehir statüsüne alınması çalışmaları T.B.M.M’de devam ediyor.

Daha önce Yeni Ufuk Gazetesi tarafından kamuoyuna duyurulan Zonguldak’ın Büyükşehir olacağına yönelik çalışmaların detayları AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen ve Hamdi Uçar‘a soruldu.

İşte cevaplar:

“ZONGULDAK HAZİNE’DEN 6,5 PAY ALACAK”

Polat Türkmen: “Evet kamuoyuna duyurulduğu gibi. Zonguldak 2023 yılında Büyükşehir olacak. Böyle bir çalışma var. Bu Zonguldak için büyük şans. Mesela Büyükşehir’ler hazine’den &6,5 oranında bir pay alıyor. Buda hizmet olarak şehre dönüyor. Bu bakımdan avantajlı. Prosedür olarak bir Büyükşehir belediyesi birde merkez belediyesi kurulacak. Bunu Kdz.Ereğli’ye yansımasının gayet olumlu olacağını düşünüyorum”

Hamdi Uçar: “Evet böyle bir çalışma var. Zonguldak Büyükşehir olacak. Bu konuyu ince eleyip, sık dokuyoruz. Zonguldak’ta Karaelmas adında bir merkez belediyesi kurulacak. Birde Zonguldak Büyükşehir belediyesi olacak. Onun akabinde hızlı bir hizmet sürecine girilecek. Maddi yetersizlik ortadan kalkmış olacak”

Kdz. Ereğli Belediyesinin su-emlak gibi bazı gelirlerinde kayıp yaşayacağı ve bu gelirlerin Büyükşehir’e aktarılmasının Ereğli, için sonuçlarının olumsuz olacağı söylemi üzerine görüşlerini belirten Türkmen ve Uçar; henüz o konunun ayrıntılarının netleşmediği fakat yapılan çalışmada hiçbir belediye’nin gelir kaybı yaşamayacağını belirtti.

Bilindiği üzere Zonguldak Büyükşehir olduğu takdirde tüm ilçelerinin il olmasının da önü kapanmış oluyor.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

#

Zonguldak büyükşehir olacak, Ereğli artık il olamayacak…” için 1 yorum

  1. Perihan : diyor ki:

    Ereğli’nin il Zonguldak’ın ilçe olması lazım. Bu parti Ereğli’den oy alabilecek mi acaba artık

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.