logo

TÖREN EŞLİĞİNDE İMZALANDI

Zonguldak’ın Ereğli ilçe belediyesi ile Belediye iş sendikası arasında anlaşmaya varılan toplu iş sözleşmesi Atatürk Kültür merkezi nikah salonunda düzenlenen tören ile imzalandı.  Tören de konuşan ile Belediye iş sendikası genel sekreteri Nihat Ayçiçek Belediyede ki taşeron işçilerin sendikalı olması konusunda Başkan Uysal’dan talepte bulundu. Belediye Başkanı Uysal ise Hükümetin  taşeron işçilerin sendikalı olması ile ilgili kanun tasarısı çalışmalarının tamamlanmasının ardından gereğini yapacaklarını söyledi.

Ereğli Belediyesinde çalışan işçileri kapsayan toplu iş sözleşme imza töreni Atatürk Kültür merkezi Nikah salonunda gerçekleşti.İşçi ücretlerine yüzde 25 oranında ki zam yapılmasını ön gören İmza törenine Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Belediye iş sendikası genel sekreteri Nihat Ayçiçek, Belediye Başkan yardımcıları, daire müdürleri, işçiler ve Belediye iş sendikası Zonguldak yetkilileri katıldı. Tören de ilk konuşmayı yapan Belediye iş sendikası genel sekreteri Nihat Ayçiçek, Zonguldak’ın ülke adına katma değer kattığını ancak kattığı katma değerin geri dönüşünü alamadığını kaydetti. Ayçiçek konuşmasında “Zonguldak’ın çok önemli bir yeri var. Hiç kuşkusuz Zonguldak’ı önemli kılanda Zonguldak kurulduğu günden bugüne kadar, Zonguldak halkı ve insanı bu ülkeye ve bu ülke insanına canı pahasına katma değer üretmektedir. Yıllar yılı kurulduğundan bu yana ülke insanının refahını sağlayabilmek katma değeri arttırabilmek için canı pahasına gerçekten katma değer üretmektedir. Ancak hak etmiş olduğu, üretmiş olduğu katma değerden de hakkını bir türlü alamamaktadır. Böyle olmasına rağmen kanaatkar bir yapısı vardır. Hiç bir zaman içinde üretmiş olduğu katma değeri geriye gelmiyor diye de sızlanmamıştır” dedi.

TAŞERON İŞÇİLERİ SENDİKALI YAPMAK İSTİYORUZ

Belediye iş sendikası genel sekreteri Nihat Ayçiçek, konuşmasının ikinci bölümünde ise Belediye taşeron işçilerinin sendikalı olması konusunda Belediye başkanı Hüseyin Uysal’dan destek istedi. Bugüne kadar diğer illerde ve ilçelerde 25 bin taşeron işçilerinin sendikalı olduğunu ve bu işçilerin toplu iş sözleşmelerini imzaladıklarını kaydetti. Taşeron işçilerin çok zor şartlarda çalıştığının altını çizen Ayçiçek “Sadece Ereğli belediyesinde değil Türkiye genelinde taşeron işçilerin sorunları çok büyük. Çok zor şartlarda çalışıyorlar ve çok zor şartlarda da çoluk çocuklarını geçindiriyorlar. Hükümetimiz Taşeron işçilerin sendikalı olmaları için  yasa çıkardı. Bir çok yerde,devlet kurumlarında, özel sektörlerde taşeron işçilerimizi üye yapıyoruz. Şu anda Belediye-İş sendikası olarak da 25 bine yakın taşeron işçisini Sendikamıza üye yaptık. Toplu iş sözleşmelerini de bitirdik. Biliyorum ki Ereğli Belediyesinde de taşeron işçiler var. Taşeron işçilerinin umut ediyorum ilerleyen günlerde sizin de onayınızı alarak sendikamızın çatısında görmek istiyoruz. Bir an önce bu toplu iş sözleşmelerinden onlarında yararlanmasını temenni ediyorum” dedi.

HÜKÜMETİMİZ ÇALIŞMALARI TAMALASIN BİZDE GEREKENİ YAPARIZ

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise konuşmasında, taşeron işçilerin sendikalı olması ile ilgili olarak hükümetin kanun çalışması olduğunu çalışmanın tamamlanması halinde kendilerinin de gereken ne ise yapacaklarını ifade etti. Uysal konuşmasında “Evet. Sizler çok şeyleri hak ediyorsunuz. Bizlerde bunun farkındayız. Ama hiç bir zaman insanı ihmal eden insanı yok sayan işçimizi yok sayan hiç bir görüşün yanında olmadık. Şimdi biz gereğini yaptık. Sendika Genel sekreterimiz sendikalaşma yönünde bir şeyler söyledi. Hükümetimizin çalışmaları var. O çalışmalarda bittiği zaman zaten gereğini yapacağız. Ancak bizler karakter olarak her zaman çok büyük laflar etmeden iş üretmek bizim için daha önemli diye bakıyoruz. Öyle laf fazla üretip de iş yapmayanı sevmiyoruz. Ama bu konuda da çalışmalarımız var” dedi.

SİZLER HERŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYORSUNUZ

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, konuşmasının ilerleyen bölümünde ise belediye işçileri için hazırlanan sözleşmeye 1 lirada kendisinin ilave ettiğini, belediye işçilerinin her şeyin en iyisini hak ettiğini söyledi. Uysal “Şimdi b,iz gereğini yaptık. Günlük yevmiyeye birinci yıl için 15 lira, ikinci yıl için ise 16 lira oranında bir artış teklif edildi. Bende dedim ki işçilerimiz çok çalışıyor. Onların çoluk çocuğu var, aileleri var. Huzur içinde daha rahat çalışsınlar diye 1 lirada ben şahsım adına belediye başkanı olarak ben zam yaptım. Özetle birinci yıl 16, ikinci yıl ise 17 lira oluyor. İki yıl için yüzde 25 zam oranını değerlendirdik. Alacağınız paraların eşinizle, çocuklarınız ve eşinizle güle güle harcayın.  Sizler bunu her zaman hak ediyorsunuz. Her zaman dediğim gibi. Bizler emeğe, alın terine saygımız her zaman var. Çalışanın hakkı ödemez diyoruz. Bunu kul hakkı ile bir tutuyoruz. Bu yenmez.  Onun için imkanlar dahilinde Ereğli belediyesinin ki bölgemizde en iyi orandaki zam yapılmıştır. Bu konuda da hak ettiğinizi düşünüyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Belediye iş sendikası genel sekreteri Nihat Ayçiçek, Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve Belediye iş sendikası Zonguldak Başkanı Tahsin Atayn tarafından sözleşme imzalandı. Sözleşmenin ardından Nihat Ayçiçek, Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal,işçilr ve sendika temsilcileri toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx