logo

SEÇMEN KARARINI VERDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitti. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen seçimde oyların tasnifi büyük oranda tamamlandı. Resmi olmayan kesin sonuçlara göre Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanlığına seçildi.  Seçimlerin tamamlanmasıyla son referandumda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen yürürlüğe girmiş oldu. Milletvekili genel seçimlerini de Cumhur ittifakı önde tamamladı.

Zonguldak’ta resmi olmayan kesin sonuçlara göre, seçimi Cumhur İttifakı önde tamamladı. Buna göre Zonguldak’ta AK Parti 3, CHP ise 2 milletvekili çıkardı. AK Parti’den Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar TBMM’ye milletvekili olarak gidecek. CHP’den ise Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz muhalefet adına Zonguldak’ı temsil edecek.

Türkiye, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitti. Seçimde, yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 kayıtlı seçmen, 180 bin 65 sandık bulunuyor.

 Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gitti. Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullandı.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi sandık görevlilerince yapılan uyarılarla engellendi. Bu cihazlar, sandık kuruluna bırakıldı, oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sandık kurulu başkanından geri alındı.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attı.  Yatağa bağlı hastalar için seyyar sandık uygulaması bu seçimde ilk kez hayata geçirildi.  Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağlı olduğunu beyan eden seçmenlerin ayağına sandık götürüldü. Bu durumdaki seçmen listelerine kayıtlı 17 bin 258 seçmen bin 303 bulunuyordu.

YURT DIŞINDA 1 MİLYON 486 BİN 532 SEÇMEN OY KULLANDI

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmenin, yurt dışındaki 60 ülke ve 123 temsilcilikte 7 Haziran’da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran’da sona ermişti. Yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında toplam 1 milyon 486 bin 532 seçmen oyunu kullandı. Türkiye’de oy kullanma süresi ile birlikte, yurt dışı seçmenlerin oy kullanma süresi de sona erdi.

Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, Türkiye’ye getirildi. Oylar, seçim günü tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayıldı.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarıştı. AK Parti ve MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, CHP Muharrem İnce’yi, HDP ise Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi. Ayrıca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarıştı.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Bu seçimde 550 yerine 600 milletvekili için oy kullanılacak. Seçime AK Parti, CHP, HDP, HÜDAPAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katıldı. BBP’nin adayları AK Parti, DP’nin adayları ise İYİ Parti listelerinden seçime girdi. AK Parti ve MHP “Cumhur İttifakı”, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ise “Millet İttifakı” adı altına oy pusulasında yer aldı.

YASAKLAR…

Seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaklandı.  YSK kararına göre,   Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabiliyor.

 Seçim günü bütün yayınlar saat 21.00’den sonra serbest olması öngörülmüştü ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebileceği belirtilmişti. Oy verme günü Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıması yasaklanmıştı.

SONUÇLAR  SAAT 18:45’TE BELLİ OLMAYA BAŞLADI

Seçim sonuçları 18.00’den itibaren partilerin Karadeniz Ereğli İlçe Başkanlıkları ve Seçim Koordinasyon merkezlerine gelmeye başladı.  Siyasi parti binalarının önlerinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı. 

Karadeniz Ereğli’de CHP ilçe başkanlığında kurulan SKM, partiye gelen güncel bilgileri paylaşırken, AK Parti Devrim Bulvarı üstünde bir avukatın ofisinde SKM oluşturdu. AK Parti ilçe başkanlığında da bazı partililerin toplanarak seçim sonuçlarını televizyondan takip ettiği gözlemlendi. 

İlk sonuçlar açıklandığında CHP’de tansiyon yükseldi.  Anadolu Ajansı’nın cumhur ittifakını açık ara önde gösteren sonuçlara partililer tepki gösterdi. Aradaki fark azaldıkça, partide heyecanın artmaya başladığı gözlendi.

İLÇE SEÇİM KURULU’NDA GENİŞ GÜVENLİK

Öte yandan, ilçe seçim kurulu önünde emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.  İlçe Seçim Kurulu’nun bulunduğu Ereğli Adliyesi önündeki sokak trafiğe kapatıldı. Kamu kurumlarının araçları ve bariyerler tarafından kapatılan sokağa sadece oy torbalarını getiren sandık görevlilerinin girişine izin verildi.

Seçim kurulu önünde çok sayıda resmi ve sivil polisin önlem aldığı gözlendi.

ERDOĞAN YENİDEN CUMHURBAŞKANI…

Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanlığına seçildi. Seçimlerin tamamlanmasıyla son referandumda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen yürürlüğe girdi. Türkiye’de hükümetin reisi Cumhurbaşkanı olacak.  Başbakanlık hükümet sistemi ortadan kalkmış oldu.

Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 53 kadarını alırken, CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 30,5 civarında oy aldı.  Diğer adaylardan Meral Akşener yüzde 7,5, Selahattin Demirtaş ise yüzde 7,7 oy aldı.

Milletvekili genel seçimini de birinci tamamlayan AK Parti oldu. Kesinleşmeyen sonuçlara göre AK Parti 298, CHP 144, HDP 65, MHP 49, İyi Parti ise 44 milletvekili çıkarmış oldu. Son referandumla

ZONGULDAK’TA SONUÇLAR

Zonguldak’ta resmi olmayan kesin sonuçlara göre, seçimi Cumhur İttifakı önde tamamladı. Buna göre Zonguldak’ta AK Parti 3, CHP ise 2 milletvekili çıkardı. AK Parti’den Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar TBMM’ye milletvekili olarak gidecek. CHP’den ise Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz muhalefet adına Zonguldak’ı temsil edecek.

Zonguldak’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Recep Tayyip Erdoğan yüzde 55,, Muharrem İnce ise yüzde 35 oranında oy aldı. Zonguldak’ta İyi Parti adayı Meral Akşener yüzde 7 civarında kaldı. Saadet Adayı Temel Karamollaoğlu ise yüzde 1,2 oranında oy alabildi.

AK PARTİ’DE SEVİNÇ GÖSTERİLERİ…

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre, seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla birlikte AK Partililer sokaklara akın etti. Madenci Anıtı önündeki heykele Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posteri asıldı. Ellerinde Türk bayrakları ve AK Parti bayrakları ile Madenci Anıtı önüne akın eden yüzlerce kişi, seçim coşkusu yaşadı. Uzun araç kuyrukları oluşunca trafik ekipleri güvenlik önlemleri aldı. Yüzlerce araç konvoyu şehri korna ve klakson çalarak kutlamaları sürdürüyor.  Gazetecilere açıklamada bulunan AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun, “Ramazan Bayramı’nda söylemiştik. Bugün bizim bayramımız. Allah’a şükürler olsun ki Zonguldaklı hemşehrilerimiz bizleri utandırmadı. Şu anda bütün Türkiye’de ve Zonguldak’ta olmak üzere her yerde bir bayram var. Öncelikle ben bu seçim sonuçlarının ülkemize ve vatanımıza bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bize inanan ve gece gündüz bizimle beraber çalışan teşkilatlarımıza, Zonguldak halkına şükranlarımı sunuyorum. Ve teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra bütün Türkiye Cumhurbaşkanımızın önderliğinde daha ileri medeniyetler seviyesine gelecektir. Ülkemiz gelişen ülkeler sıralamasında yukarıya çıkacaktır” ifadelerine yer verdi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

bahis siteleri Betboo yeni giriş