logo

İSTENMEYEN VE TEHLİKELİ GERGİNLİK…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 2010 yılında düzenlene referandum ile Belediye hudutlarına katılan Ören Yeni Mahallesine 7 yıl sonra Çilek Halk Otobüslerinin tahsis edilmesi üzerine, bu mahalleye servis yapan Deli Hakkı Subaşı Köy Birlik minibüsleri sürücüleri mahalleye halk otobüslerinin girişine izin vermedi.

2012 yılında Zonguldak İdari Mahkemesine açılan davada, mahalle olan Ören Yeni Mahalle sınırlarına köy statüsünde iken servis çeken minibüslerin dahil edilmesine, bölge idare mahkemesi tarafından, yetkinin tamamen belediyede olduğu ve rotasyon çalışmasının belediye tarafından yapılmasına karar verildi.

Ereğli’ de 2010 yılında düzenlenen referandum ile Ören Köyünden Mahalle olarak belediyeye bağlanan Ören Yeni Mahalleye bugüne kadar hat üzerinden servis yapan Deli Hakkı Subaşı Köy Birlik minibüsleri sahiplerinin bir daha bu mahalleden yolcu alamayacaklarının bildirilmesi üzerine minibüs sahipleri sabah saatlerinde Zabıta ekipleri tarafından mahalleye girişlerine izin verilmedi.  Belediye sınırlarına girmesine rağmen uygulamanın bugün itibari ile hayata geçirilmesi üzerine Zabıta tarafından mahalleye girişlerine izin verilmeyen Deli Hakkı Subaşı Köy Birlik minibüsleri sahipleri de Halk otobüslerinin mahalleye girişini engelledi.

Yaşanan sorun üzerine Ereğli Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Tayyar Mendeş ve Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu’da mahalle girişine geldi.  Minibüs sahipleri ile konuşan Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, minibüs sahiplerine mahalleye girişlerinin yasak olduğunu söyledi. Aksi bir durum halinde ceza işlem uygulayacaklarını ifade etti. Kuyu ayrıca, Minibüs sahiplerinin servis ağı ile ilgili olarak ruhsatlarında ‘Ören Yenimahalle’ yazdığını ibra etmelerinin ardından Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Tayyar Mendeş ile görüşerek, ilçe trafik komisyonun da kendisinin ruhsatların değişmesi gerektiğini söylediğini, en kısa zamanda da ruhsatların değiştirilerek ve harita üzerinde yapılacak olan güzergah çalışması ile sorunun ortadan kalkacağını kaydetti. Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, konuşmasının ardından minibüs sahiplerinden dağılmalarını istedi. Ayrıca Kuyu, mahalle içerisinde servis yapan halk otobüsünün önünü kestiği ve servisine engel olduğu iddia edilen bir minibüs sürücüsü hakkında işlem yaptırdı.

Yapılan konuşmalar sırasında sinir krizi geçiren Deli Hakkı Subaşı Köy Birlik minibüsleri birlik kooperatif başkanı Recep Günaydın ise ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Ortamın sakinleşmesinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Ereğli Belediyesi Başkan yardımcısı Mehet Tayyar Mendeş, belediye olarak ilgili kanunu  uyguladıklarını kaydetti. Mendeş açıklamasında “Yaklaşık 7 yıldan beridir Ören köyünün mahalle statüsüne geçirilmesinin ardından 53963 sayılı kanunun 15/b maddesine göre Belediye toplu taşıma yetkisini de Çilek Halk Otobüslerine vermiş durumda.  Dolayısıyla mahalle olduktan sonra Çilek Halk otobüslerinin bu bölgeye yolcu taşıyor olması gerekir. Ancak Deli Hakkı Subaşı Köy Birlik minibüsleri ısrarla kanuna aykırı davranarak mahallenin içerisine girip yolcu alıp tekrar şehir içine dönmek gibi ısrar içerisindeler. Bugün burada 5393 sayılı kanunun gereğini yerine getiriyoruz. Buna karşı gelerek Deli Hakkı Subaşı Köy Birlik minibüsleri eylem yaparak kanunu engellemeye çalışıyorlar” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx