logo

HERKESİ BÜYÜLEDİ…

Karadeniz Ereğli Belediyesi Kültür Sanat Faaliyetleri kapsamında Cehennemağzı Mağarası’nda piyano resitali veren piyanist Beyza Yazgan dinleyicileri büyüledi. Ereğli Kökenli Sanatçı Yazgan, “Bundan on sene öncesine, geçmişe dönmüş gibiyim.  Şu an burada konser verdim, gerçekten tarif edilemez bir duygu. Çok çok mutlu oldum burada çaldığım için” dedi.

Ereğli Belediyesi Kültür Sanat Faaliyetleri kapsamında, Kdz. Ereğli kökenli  Piyanist Beyza Yazgan, Cehennemağzı mağaralarında piyano resitali verdi.  

Resitali Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Vekili  Deniz Piyade Albay Özgür Kildirli, Ereğli Belediye Başkan Vekili Gökhan Günay, halen NATO ziyareti kapsamında Karadeniz Ereğli’de bulunan İtalya ve Romanya gemileri de dahil olmak üzere NATO heyeti kaptanları, bazı belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve aralarında Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın eşi Neriman Posbıyık ve Kızı Tuba Posbıyık’ın da bulunduğu çok sayıda sanatsever izledi.

Yazgan Resitalde Debussy’in Batık Kadedral, Ravel’in Scrabo, Ahmet Adnan Saygun’un opus 15 sonatı, Chopin ve Kapustin’den parçalar seslendirdi.  Piyanist Yazgan’ın performansı, Cehennemağzı Mağarasını dolduran yüzlerce sanatsever tarafından alkışlarla karşılandı.  Konserin sonunda sanatseverler ve Yazgan ailesinin yakınları, sanatçı ile hatıra fotoğrafı çektirmek için birbiriyle yarıştı.

GÜNAY ÇİÇEK TAKDİM ETTİ

Konserin ardından Ereğli Belediye Başkan Vekili Gökhan Günay, Piyanist Beyza Yazgan’a çiçek takdim etti.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın CHP Yerel Yönetimler Toplantısı dolayısıyla ilçe dışında olduğunu ifade eden Günay, sanatçıya verdiği konserden ötürü teşekkür etti.

YAZGAN: “TARİF EDİLEMEZ BİR DUYGU”

Genç piyanist, gazetecilerin sorusu üzerine, çok heyecanlandığını belirterek ,“İnanılmaz güzel bir ortam, çok heyecanlandım, atmosfere kaptırdım kendimi. Konserin sonunda insanlara baktığımda yaşadığım duyguyu anlatamam.  Başta aklımda hiçbir fikir yoktu nasıl olacağı ile ilgili. Sadece mağarada çalacağımı biliyorum. Çok iyi bir organizasyon oldu. Çok keyif aldım” dedi.

Kendisinin Ereğli’de büyümediğini ancak her yıl buraya anneanne ve babaannesini ziyarete geldiğini belirten Yazgan, “Benim için Ereğli çok özel bir yer. Bütün ailem burada yaşıyordu. Bu mağaraya da geldim. O zaman şu an gözümün önünde. Bundan on sene öncesine, geçmişe dönmüş gibiyim.  Şu an burada konser verdim, gerçekten tarif edilemez bir duygu. Çok çok mutlu oldum burada çaldığım için. Herkes umarım aynı şekilde keyif almıştır” diye konuştu.

CEHENNEMAĞZI MAĞARALARI KÜLTÜR MEKANINA DÖNÜŞÜYOR

Bilindiği gibi daha önce Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı’nca Cehennemağzı mağaralarında devlet sanatçıları bir klasik müzik konseri vermiş, ardından 21. Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festival kapsamında Trio Opal ve Tango Neva etkinlikleri gerçekleştirilmişti. Tüm konserlerin yoğun katılımla gerçekleşmesi, Cehennemağzı mağaralarının tarihi ve mitolojik boyutu kadar, kültürel alanda da önemli bir mekana dönüşmeye başladığı şeklinde değerlendiriliyor.

PİYANİST BEYZA YAZGAN KİMDİR?

Beyza Yazgan 9 yaşında piyano çalmaya başladı. Doktora çalışmalarına Varşova Chopin Müzik Akademisi’nde Prof. Alicia Paleta-Bugay ile başladı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuvarı’nda Prof. Hülya Tarcan’ın sınıfından mezun oldu. 2018 yılında Koç Holding’in tam burs desteğiyle Mannes Müzik Okulu’nda (New York) çalışmalarını sürdürerek, Prof.Yuri Kim’in stüdyosundan “Professional Studies” diploması aldı.

Uluslararası 2002 Edirne Genç Müzisyenler Yarışması’nda birincilik ödülünü, Koç Holding’in ev sahipliği yaptığı 2013 Eğitim Başarı Ödülü’nü, 2018 Josef Fidelman Çağdaş Müzik Performansı Ödülü’nü; 2019’da 8. Metropolitan Uluslararası Piyano Yarışması’da birinciliği (New York), Italy International Academy of Music (Castelnuovo di Garfagnana) yarışmasında birinciliği ve en iyi oda müziği ödülünü kazandı.

Türkiye’nin çeşitli illerinde solo resitaller gerçekleştiren Beyza Yazgan, Mimar Sinan Üniversitesi Genç Orkestrası ile Türkiye’nin önemli salonlarında sahne aldı. Ayrıca İstanbul’daki İngiliz ve İtalyan konsolosluklarında kanserli çocuklar ve Suriyeli mülteciler için yardım resitalleri gerçekleştirdi. 2018 yılında Jeju Uluslararası Müzik Yarışması’nın konuğu olarak Carnegie Hall’daki Weill Resital Salonu’nda ve New York Elektroaküstik Müzik Festivali için Abrons Sanat Merkezi’nde sahne aldı. Yazgan, çok sayıda uluslararası festivallerde de ünlü sanatçılarla birlikte sahne aldı.

Halen New York’ta yaşayan Beyza Yazgan, Profesör Yuri Kin’in asistanı olarak çalışmayı sürdürüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx