logo

HAYATINI KAYBEDEN MADENCİLER ANILDI

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine Bağlı Kandilli Beldesi Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Armutçuk müessesinde 7 Mart 1983 yılında meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 103 madenci dualarla anıldı.

34 sene önce Türkiye Taş Kömürü kurumu (TTK) Armutçuk Müessesinde meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 103 madenci için Armutçuk müessesinde anma programı düzenlendi. Törene İşten çıkan ve işe girmek için hazır bulunan madencilerin yanı sıra Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, belediye başkanları, siyasi parti başkanları, kurum yetkilileri, sendika temsilcileri siyasiler ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Tören de saygı duruşunun ardından konuşan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel başkan yardımcısı İsa Mutlu, iş ve işçi güvenliği ile ilgili çıkartılan yasaların uygulanması konusunda yaptırım yapılması gerektiğini söyledi. Kaçak ocaklarda ölen işçilerin elektrik direkleri diplerine bırakıldığını hatırlatan Mutlu konuşmasında “Sadece 8 bin işçisi ile 1 milyon ton kömür üretebilen 5 milyon ton kömür üretmek için kurulmuş olan Türkiye Taş Kömürü Kurumunun işçi açıkları acilen giderilmeli, iş güvenliği sağlanmalı, işçilerimiz daha güvenli ortamlarda çalıştırılmalıdır. Devlerimizin iş güvenliği konusunda çıkartmış olduğu yasalardan dolayı müteşekkiriz.  Ancak bu yasaların uygulanması için de gerekli yaptırımların yapılmasını talep ediyoruz. Hala daha Zonguldak’ta kayıt dışında çalışan 2500 kaçak ocak çalışanlarından bahsederken, 14-15 yaşındaki gençlerimizin aç kalmamak için kaçak ocaklarda çalıştırılmak zorunda kaldıklarını düşünürsek. İş ve iş güvencesi olmayan hiç bir kaydı olmayan yerlerde bunların çalıştıklarını düşünürsek daha neler yapmamız gerektiğini daha iyi idrak etmemiz lazım. Öncelikle Zonguldak’ın kanayan yarası olan kaçak ocaklarda çalışan 2 bin 500 kardeşimizin hele hele iş kazalarına kurban gittiklerinde elektrik dibine atılan o kardeşlerimizin, yol kenarına atılıp araba çarptı da öldü denilen o kardeşlerimizin sorunlarını çözmeden kaçak ocak denilen sosyal yarayı dindirmeden Türkiye Taş Kömürü Kurumunun üzerinde olumsuz söylemleri söylememeliyiz” dedi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürü Ercan Gebeş ,iş güvenliği ile ilgili olarak tüm yatırımların yapıldığını ancak iş güvenliğinin bir kültür olduğunu, işçiden müdüre kadar herkesin bu kültüre sajhip olması gerektiğini söyledi. Gebeş konuşmasında “Kurum olarak iş kazalarını önlemek İş sağlığı ve güvenliği konularında tüm tedbirleri almak için üzerimize düşenleri titizlikle yapıyoruz. Alet edevat yatırım eleman aklınıza gelen gelmeyen ne varsa hiç bir külfetten kaçınmıyoruz. Ne kadar yatırım yaparsanız yapın İş güvenliği bir kültürdür. Bu kültürü hep beraber yerleştirmeliyiz. Ne yaparsanız yapın,  her şey eninde sonunda insanda bitiyor. en uçta kömürü kazan içişlerimizden en üstteki genel müdüre kadar hepimiz bu kültüre sahip olmalıyız” dedi.  

Tören de son konuşmayı yapan Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise konuşmasında” Bizim Türkiye olarak enerjiye büyük ihtiyacımız var. Çok çeşitli enerji kaynaklarından bir tanesi hiç şüphe yok ki Taş kömürüdür. Gururla söyleyebiliriz ki Zonguldak’ımız bu değerli enerji kaynağına sahiptir. VE bu kömürü 200 yıldır çıkartıp insanımızın ülkemizin hizmetine veriyoruz. Sobasını, kaloriferini yakmak isteyen enerji üretmek isteyen herkes bu kömüre muhtaç. İşte bu muhtaçlığı giderecek olan daha hayattayken ekmeği uğruna vatanımızın devletimizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak uğruna toprağın altına giren saygı değer kömür, maden işçilerimizdir. Biz onları Biz onları ne kadar tebrik etsek ne kadar kutlasak ne kadar alınlarından öpsek azdır” dedi.

Konuşmaların ardından Armutçuk Madenci İlkokul öğrencisi Ayça Uzun ‘Madenci’ şiirini okudu.

Yapılan konuşmaların ardından 7 Mart 1983 yılında grizu faciası başta olmak üzere hayatını kaybeden madenciler için Kur’an-ı Kerim okundu ve mevlit şekeri dağıtıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş