logo

ERDEMİRLİ TAŞERON İŞÇİLER EYLEM YAPTI

Karadeniz Ereğli’de işçi servislerine alınmamaları kararı verilen Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’ de (ERDEMİR) bünyesindeki taşeron işçileri eylem yaptı.

Erdemir yönetiminin 1 Mart 2017 tarihi itibari ile kurum bünyesinde faaliyet gösteren taşeron firmalarda çalışan işçilerin personel işçi servislerinden yararlanamayacağına yönelik karar alması taşeron işçilerinin tepkisine yol açtı.

Sabah 07.30’da fabrikanın Bağlık kapı girişinde bir araya gelen yaklaşık 200 kadar taşeron işçisi yönetimin kararını protesto etti.

İş bırakma eylemi başlatan işçiler aralarından seçtikleri temsilcilerinin Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

“HEPİMİZ ERDEMİR’E HİZMET EDİYORUZ”

Cevdet Yaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, fabrika yönetiminin 1 Mart’tan itibaren kendilerini işçi servislerine almama kararının kaldırılmasını istedi.

Yaman şöyle dedi:  “3 arkadaşımızla birlikte kaymakamımızla görüştük. Böyle bir şeyin olamayacağını ve kendisinin bizzat bu işi takip edeceğini söyledi. Bizim amacımız tüm müteahhit personelde çalışan arkadaşlarımızın servislerden faydalanmasını sağlamak. Erdemir bildiğim kadarı ile servisleri ikiye böldü, iç alımlar ve hizmet alımları diye. İç alımları servislere aldı, hizmet alımlarını ise almadı. Biz hepimiz Erdemir’e hizmet ediyoruz ve çoğu arkadaşımız asgari ücretle çalışıyor. Ereğli göç veriyor, neden veriyor? İşte bunun için veriyor. Nasıl olacak bu iş kimse anlamış değil. 1 Mart’tan itibaren servislere alınmayacağımıza dair mail geldi.”

Taşeron işçilerinden Ahmet Şen, servislere alınmayan işçilerin ilçeye bağlı 50-60 köyden geldiğini söyledi.

Yol ücretinin günlük 10 TL’den 300 TL tutacağını ve bin 400 TL asgari ücret alan arkadaşlarının bunu ödeyemeyeceğini ifade eden Şen  “Bu gün çoğu arkadaşımız servis olmadığı için işe gelemedi. Köylerde yarısı mağdur kaldı. Burada toplanan 150-200 kişi kadar en 150 kişide işe gelemedi. Biz servislerimize geri dönüp işimize gelip-girmek istiyoruz” dedi.

“AYRIM YAPILMASIN”

Fabrika yönetiminin sendikalı personel ile taşeron personel arasında ayrım yapmasını eleştiren belirten İzzet Can ise 2. Sınıf insan muamelesi görmek istemediklerini dile getirerek “Biz hepimiz Erdemir’e hizmet ediyoruz. Burada taşeron, müteahhit ayrımı olmaması gerekir. Civar köylerden gelen arkadaşlarımız işe yetişemeyeceği için işinden olacak. Biz burada 2., 3. Sınıf insan muamelesi görmek istemiyoruz. Eğer biz Erdemir’e hizmet ediyorsak, bu servislerden faydalanalım. İlçe merkezinde oturan yürüyerek gelir belki ama köylerde oturanlar işe gelemeyecekler” diye konuştu.

Taşeron işçileri, sendikalı işçilerin eylem yaptığı geçtiğimiz aylarda, onlara destek verdiklerini, sendikanın kendilerine de sahip çıkmasını beklediklerini söyledi.

İşçiler, sorun çözülmediği takdirde Cuma günü Bağlık Kapı girişinde toplanıp Ofis binasına yürüyeceklerini belirterek, sorunun çözülmesini istedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx