logo

DUALARLA GÖNDERİLDİLER…

Karadeniz Ereğli’den kutsal topraklara hac farizasını yerine getirmek üzere yola çıkan ilk kafile dualarla uğurlandı. Hacıların yola çıkışı dolayısıyla düzenlenen törene katılan binlerce kişi, kutsal topraklara gönderdikleri yakınları için dua etti.

Sahil kesiminde düzenlenen törene, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, Belediye Başkan Yardımcıları, Önceki Dönem Gülüç Belediye Başkanı Aydın Güngör ve yakınlarını uğurlamaya gelen bini aşkın vatandaş topluluğu katıldı.

Törende, Ereğli Belediyesi din görevlilerinden Metin Avcı Kur’an tilaveti gerçekleştirdi.  Müftülük din görevlileri tarafından ilahiler okundu.  Hacıların yola çıkış duası ise Ereğli Belediyesi Din Görevlisi İzzettin Aşan eşliğinde gerçekleştirildi.

65 kişilik Ereğli kafilesini hac yolculuğuna götürecek olan Artur firmasının yetkilisi Halil İbrahim Demirbaş, hacıları dini vazifelerini eksiksiz olarak yerine getirip, sağ salim Ereğli’ye döndürmek için ellerinden gelen her gayreti göstereceklerini söyledi. Demirbaş, törende hac yolculuğunun detayları hakkında da bilgi verdi.

POSBIYIK: “EREĞLİ’DE YAŞAYANLAR İÇİN DE DUA EDİN”

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, uğurlama töreninde yaptığı konuşmada,  hac yolculuğuna çıkan yolcuların yolunun açık olmasını dileyerek şunları söyledi:

“O mübarek topraklarda Türkiye için, İslam alemi için dua ederken, Ereğli’de yaşayanlar için de dua etmeyi unutmasınlar. Onlardan istirhamımız o.  Biliyorum ki Ereğli’den giden hacılarımız orada Türkiyle’yi en iyi şekilde, Ereğli’yi en iyi şekilde temsil edeceklerini biliyorum. Oturmalarıyla kalkmalarıyla, ibadetleriyle, kıyafetleriyle adeta biz Ereğli’den geliyoruz diyeceklerine inanıyorum. Allah yolunuzu açık etsin. Sağlıkla gitmenizi, sağlıkla dönmenizi dört gözle bekleyeceğiz. Bizlere dua etmeyi unutmayın diyor, hayırlı yolculuklar diliyorum.”

ÜÇ KAFİLE HALİNDE GİDECEKLER

Törenin ardından 2019 yılı Hac Ziyaretine katılacak olan 65 kişilik ilk kafile yakınlarıyla vedalaşarak yola çıktı. Kafilenin aynı zamanda Türkiye’den hac yolculuğuna çıkan ilk kafile olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Karadeniz Ereğli Müftülüğü’nden alınan bilgiye göre bu sene Karadeniz Ereğli’den 127 kişi hacca gidiyor. Bugün (3 Temmuz) yola çıkan 65 kişilik ilk kafilenin ardından, 56 kişilik ikinci kafile de 27 Temmuz’da yola çıkacak.  6 kişilik son kafile ise 5 Ağustos’ta hac görevini yerine getirmek üzere kutsal topraklara doğru yola çıkacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

403 Forbidden

403 Forbidden


openresty