logo

Çevreye zarar vermiyoruz demişlerdi…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde ERDEMİR’den aldığı cürufları eleme ve yıkama işlemi sonrasında şehir dışına kamyonlarla nakil eden EGE DEMİR firması pisliğini geride bıraktı. Bir süre aldığı malzemeleri burada yıkayan firma görevlileri daha sonra firmanın battığını açıkladı. Firma yetkilisi Erdoğan Erdem’in ise şu anda ROJ Metal firması ile çalıştığı yıkadığı cüruf artığını firmanın çevresine attığı iddia ediliyor. Çevre Müdürlüğü ekiplerinin bu anlamda çalışma yapıp yapmayacağı ise merak konusu oldu.

İddiaya göre EGE DEMİR Geri Kazanım firması Ereğli’ye gelerek ERDEMİR’den aldığı cüruf malzemesi için tesis kurmak istedi. Gülüç beldesinde Madenci Gemi tersanesi alanında elediği malzemelerle alanın doldurulması karşılığında anlaştığı, bu konuda dolgu işini yapmadığı gibi çevreye zarar verecek atıkları alanda bırakarak çevre felaketine yol açtı. Bu konuda Madenci Gemi tersanesi yetkilileri de en büyük mağdurlardan birisi oldu.

EGE DEMİR firmasının ilçede ki yaptığı çevre felaketinin ardından Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, bölge milletvekilleri, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası tarafında gerekli prosedürlerin yerine getirilmediği ve Geri Dönüşüm Tesisi kurulumu için hiçbir adım atılmaması üzerine firmanın çalışmasına izin verilmedi. İlçe Protokolü gerekli müdahaleyi yaparak firmanın çalışmasına engel oldu.

EGE DEMİR firması, yaşana bu olayın ardından ERDEMİR’den yüklü miktarda cüruf aldıktan sonra firmasının iflas ettiğini iddia ettikten sonra, ERDEMİR ile olan sözleşmesini fesih etti. Kısa süre sonra ise basının karşısına KIYICAK mahallesinde ROJ Metal yetkilisi olarak çıktı.

ERDEMİR MALI NASIL VERİYOR?

Ereğli’ de yaptığı ticaretin ardından firmasının battığı iddiası ile sözleşmesini fesih eden Erdoğan Erdem’in kısa süre sonra ROJ METAL yetkilisi olarak basının karşısına çıkarak demeç vermesi sonrasında ERDEMİR firmasının ROJ METAL firmasına neden ve niçin malzeme verdiği ise akıllarda soru işaretine neden oldu. Büyük bir çevre felaketine sebebiyet veren firmanın diğer başka bir firma ile ortaya çıkması ERDEMİR yönetiminin gözünden kaçıp kaçmadığı merak konusu oldu.

Madenci Gemi Tersanesi alanında bıraktığı atıkların ardından Alaplı ilçesinin de nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğunun resmi de ortaya çıktı. Ereğli belediyesi tarafından ROJ METAL firması ruhsatsız olduğu iddiası ile mühürlenmiş ve üretimi durdurulmuştu. Firmanın kaçak olarak tesise getirmek istediği kamyon ve TIR’lar Kıyıcak mahalle halkı tarafından durdurularak polis ve belediye yetkililerine şikâyet edilmişti. Olayı duyan bölge halkı da vatandaşların yaptığı eyleme destek verdiği öğrenildi.

ÇEVREYE ZARAR VERMİYORUZ DEMİŞLERDİ… BU PİSLİK GÖKTEN ZEMBİLLE Mİ GELDİ?

ROJ METAL yetkilileri olarak basının karşısına çıkan Erdoğan Erdem ve Ali Yusuf Karakoç, tesislerinin hiçbir şekilde çevreye zarar vermediğini söylemişlerdi. Ancak objektiflere yansıyan görüntülerde ise Madenci gemi Sanayi alanında bıraktığı çevreye zarar veren atıkların miktarının son yüzyılda Türkiye çapında tonaj olarak en büyük atığı olduğu iddia ediliyor. Atık miktarının 1 milyon ton civarında olduğu ve bu rakamın 40 bin TIR’a tekabül ettiği öğrenildi.

İŞTE O REZİLLİĞİN FOTOĞRAFLARI… BU PİSLİK NASIL KALKACAK? HEYET KURULSUN…

EGE DEMİR firmasının Madenci Gemi Tersanesi alanında bıraktığı çevreye zarar veren atıkların oluşturduğu tehlike hala duruyor. Denizin hemen yanında bulunan ve çevreye ciddi zarar verdiği ifade edilen atıkların denizdeki canlılar başta olmak üzere doğaya da ciddi zarar vermeye devam ettiği ifade edildi. Bu atığın kaldırılması gerekli önlemlerin alınması ve gerekli yaptırımların yapılması için başta Ereğli Kaymakamlığı olmak üzere, Belediye Başkanları, Çevre il ve ilçe müdürlüklerini göreve davet ediyoruz.

EREĞLİ’DEN SONRA SIRA ALAPLI’DA MI?

Ereğli’de yaşanan çevre felaketinin ardından Alaplı ilçesinde de aynı senaryonun yaşanacağı kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Bu konuda Ereğli Protokolünün yerinde ve zamanında müdahalesinin ilçede ki daha büyük çevre felaketini önlediği, Ereğli’ de ki birlik beraberlik ruhunun Alaplı ilçesinde de gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor. Bu konuda başta Alaplı İlçe Kaymakamı Vedat Yolmaz ve Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’in Alaplı’nın geleceği için gerekeni yapacakları ifade ediliyor.

Konu ile ilgili EGE DEMİR ve ROJ Metal firmalarından açıklama bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx