logo

Zonguldak ev sahipliği yapıyor…

 HackKaradeniz Yarışmasına Zonguldak ev sahipliği yapıyor…

Katılımı uluslarararası boyutlara ulaşan TEKNOFEST etkinlikleri kapsamında bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından sıra dışı bir şekilde düzenlenecek HackKaradeniz Yarışmasının ev sahibi belli oldu; Zonguldak.

Gençlerimizin yarınlara daha güçlü bir şekilde hazırlanmasını amaçlayan Teknofest’te Türkiye Teknoloji Takımı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından bilgi güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla HackKaradeniz yarışması gerçekleştirilmektedir.Ulusal stratejilerimiz kapsamında nitelikli siber güvenlik uzmanı yetiştirilmesini amaçlayan Siber Vatan Programını başarıyla yürüten, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından siber güvenlik konusunda koordinatör ajans olarak belirlenen Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teknofest’in en prestijli yarışmalarından biri olan HackKaradeniz Yarışmasında paydaş olarak yerini almakta.

Geçtiğimiz yıl büyük çekişmelerin yaşandığı HackIstanbul yarışması sektörel ve akademik çevreler tarafından ilgi ile takip edilmişti. Bu yıl genel konsepte uygun olarak yine sıradışı bir şekilde düzenlenecek HackKaradeniz yarışması, katılımcıların siber güvenlik alanındaki teorik bilgilerinin beraberinde pratik uygulama becerilerinin de ön plana çıkacağı bir yapıda gerçekleştirilecek.

HackKaradeniz Yarışması Ön Eleme, Yarı Final ve Final olmak üzere 3 aşamada yapılacak. Ön eleme aşaması, önceki yıllarda olduğu gibi çoktan seçmeli soru-cevap şeklinde online olarak gerçekleştirilecek.

Yarı Final etabında başarılı olan ilk 10 takım, Ağustos ayında Zonguldak’ta gerçekleştirilecek final etabına davet edilecek. Bu yıl finalistleri ağırlıklı olarak kriptografi, tersine mühendislik, web güvenliği, adli bilişim, açık kaynak istihbaratı, mobil güvenlik gibi becerilerin ölçüleceği heyecan ve aksiyon dolu bir final etabı bekliyor.

Yarışmacılar farklı konu ve zorluk seviyelerinde hazırlanmış gerçek hayattan ve siber olay senaryoları üzerinde analiz ve çözümleme çalışmaları yürütecek. Teknik komite tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda en hızlı sürede en fazla aşama kat eden ilk üç takım dereceye girecek.

Bu yıl dereceye giren takımların kazanacağı ödüller:

Detaylı bilgi ve başvuru için https://www.hackkaradeniz.com sayfası ziyaret edilebilir.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?