Genel Gündem Tüm Manşetler

VALİLİKTEN TROL AVCILIĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA..

Zonguldak valiliği su ürünleri avcılığı ile ilgili basından çıkan haberlere istinaden açıklama yaptı.. Açıklama şöyle: İlimizde yayımlanan bazı basın-yayın organlarında “Kıraca Katliamı” ve “Su Ürünleri Denetimi Yapılıyor mu?” başlığı altında..

VALİLİKTEN TROL AVCILIĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA..

Zonguldak valiliği su ürünleri avcılığı ile ilgili basından çıkan haberlere istinaden açıklama yaptı..

Açıklama şöyle:

İlimizde yayımlanan bazı basın-yayın organlarında “Kıraca Katliamı” ve “Su Ürünleri Denetimi Yapılıyor mu?” başlığı altında yayımlanan haberler ile ilgili olarak basınımızın ve halkımızın doğru şekilde bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir işletilmesinin sağlanması için ticari amaçlı su ürünleri avcılığına ilişkin yükümlülük, sınırlama ve yasaklar 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, bu Kanuna bağlı Su Ürünleri Yönetmeliği ve 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ile düzenlenmiştir.
Hazırlık sürecinde ilgili Kurum ve Kuruluşların, Bilimsel Kuruluşların, Sivil Toplum Örgütlerinin, Balıkçılar ve Temsilcilerinin görüşleri alınmış, söz konusu tebliğ 1/9/2016 -31/8/2020 tarihleri arasında uygulanmak üzere yürürlüğe sokulmuştur.
4/1 numaralı ticari amaçlı su ürünleri avcılığının düzenlenmesi hakkında tebliğ ile İlimizde Alacaağzı Burnu ile Amasra İlçesi Tekke Burnu arasında kalan karasularımızda her türlü trol avcılığının yapılması yasaklanmıştır. Serbest olan Alacaağzı Burnu ile Bulgaristan sınır arasında kalan karasularımızda ise kıyıdan 3 mil içerisinde dip trolü avcılığı yasaklanmıştır.
Aynı tebliğe göre; Gırgır ve ortasu trolü avcılığının 24 metreden sığ sularda yapılması yasaklanmıştır. Ayrıca Ortasu trolü avcılığı yapan gemilerde dip trolü ağı, kapıları ve dip balıkları bulundurulamaz.
Karadeniz’de gırgır ağları ile hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılabilir.
Söz konusu tebliğin “boy ve ağırlık yasaklan” başlıklı 17. maddesinde su ürünlerinin avlanabilir asgari boylan ve ağırlıkları belirlenmiş; daha küçüklerinin avlanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması yasaklanmıştır. Ancak kontrol edilen ürün miktarına göre avlanabilir asgari boylan ve ağırlıkları belirtilen türlerden; hamsi, sardalya ve istavritte ağırlıkça %15, diğer su ürünlerine ise ağırlıkça %5 oranında küçük boylara istisna tanınır.
Avlanan ürünlerin kasalanmadan direk nakil vasıtalarına aktarılması yöntemine “Dökme Balık” denilmekte olup, bu yöntemin tercih edilmesinde kanunen bir aykırılık bulunmamaktadır.
İlimizdeki karaya çıkış noktalarından Kdz. Ereğli Balıkçı Barınağı ve Kozlu Balıkçı Barınağında yer alan Balıkçılık İdari Binalarımızda sürekli görevli teknik personellerimiz bulunmaktadır.
Müdürlüğümüzce karaya çıkış noktalarında, depolarda, perakende satış yerlerinde, nakil güzergâhlarında ve nakil vasıtalarında görevli personellerimiz tarafından denetimler yapılmakta; avlanan ürünler, av araç ve gereçleri, bulundurulması gereken evraklar planlı, plansız ve gelen ihbarlar doğrultusunda denetlenmektedir.
Bu yıl İl ve İlçelerde; 556 adet denetim yapılmış, 2 adet cezai işlem uygulanmış toplamda 2226 TL idari para cezası kesilerek, 90 kg ürüne el konulmuştur.
Denetimler zaman zaman Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi ve Belediye Başkanlığı Zabıta ekipleriyle ortaklaşa yapılmaktadır.
Ayrıca yıl içerisinde Bakanlığımız tarafından farklı İllerde görev yapan teknik personellerin görevlendirilmesiyle oluşturulan denetim ekiplerince çapraz denetimler de yapılmaktadır.
Av sezonu içerisinde daha sık olmakla birlikte denetimlerimiz yıl boyunca devam etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL