logo

VALİ: ‘SIKINTI VAR, RAHAT DEĞİLİZ…’

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, bir dizi ziyaret için Ereğli ilçesine geldi.

Burada basın mensuplarının Zonguldak Bölgesindeki Koronavirüs vakaaları ile ilgili sorduğu soruya önlemlere herkesin mutlaka uyması gerektiğini kaydettiği konuşmasında “Sayılara takılmayın. Şunu söylüyorum. Mevcut sayılar tüylerimizi diken diken edecek seviyede. Her birimizi alarm seviyesine geçirecek seviyede sayımız var. Bunu bilin buna inanın yeter. Ben bugün buraya çıktım geldim. Sıkıntı var. Rahat değiliz. Sizin de sıkıntınız olsun. Hiç kimse rahat olmasın. Bugün akşam şimdi Ereğli patlayabilir ve herkes kaçacak yer arayacak hale gelebilir. Hiç kimsenin garantisi yok arkadaşlar. Bu yayılması müthiş hızlı olan bir mikrop” dedi.

Ziyaretleri kapsamında ilk olarak Devlet hastanesi ardından Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Salih Cem Oral’a taziye ziyaretinde bulunan Zonguldak valisi Erdoğan Bektaş, daha sonra Ereğli Belediyesi tarafında Cumhuriyet Halk evlerinde yapımı devam eden Maske atölyesini ziyaret etti. Son olarak Ereğli Bilim ve Sanat Merkezini ziyaret eden Bektaş burada basın mensuplarının sorunlarını yanıtladı.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Virüs ile ilgili olarak Zonguldak Bölgesinde ki son durum ile ilgili soruya verdiği cevabında “ Bizim de burada oluşturduğumuz bir bilim kurulumuz var. Hocalarımız ile konuştuk. Zonguldak olarak Türkiye ile paralel gidiyoruz. Türkiye’de ne kadar sorun varsa bizde de o kadar sorun var. Sorun asla hafif bir sorun değil. Ben Ereğli’ye baktı. Çok şükür burası biraz daha temiz gözüküyor. Ancak bu görüntü ile gerçek aynı olmayabilir. Çoğunlukla olmuyor. 1 Hafta önce Zonguldak’ta temiz görünüyordu. Bir hafta sonra Ereğli’ni nasıl görüleceğini bilemeyiz. Kurallarımız belli. Sosyal mesafe dediğimiz bir şey var. Kalabalıktan işin doğrusu sokaktan uzak duracağız. Koruyucu önlemlerimizi alacağız. Olası vakaları toplumdan izole edeceğiz. Bu çerçevede yolumuza devam ediyoruz. Gerçekten Bizden bu konuda daha da önde olan ülkelere baktığımızda çok daha ağır yaşayan ülkeler var. İtalya’da 10 bin ölüden bahsediliyor. Bunlar rüya, hayal değil. Bizde olmayacak diye bir durum yok. Bugün bunu İtalya yaşıyor. Yarın bunu bizim yaşamayacağımızın hiçbir garantisi yok. Hiç kimse kendisini rahat hissetmesin. Bu herkesi ilgilendiriyor. Bu işten korunmuş hiçbir sokak, hiçbir ev, hiçbir köy ve hiçbir mahalle yok. Ne kadar yok sayarsanız yarın sorunu bir o kadar ağır yaşarsınız. Türkiye’nin en büyük çabası, sorunu en hafif şekilde atlatabilmek. Başarabilecekmiyiz? Hep beraber göreceğiz. Ne kadar kurallara uyarsak başaracağız. Ne kadar uymazsak başaramayacağız. Siz bir buçuk metreden yakın arkadaşına yaklaştığınız da görevinizi yapmıyorsunuz demektir”

BUGÜN AKŞAM ŞİMDİ EREĞLİ PATLAYABİLİR VE HERKES KAÇACAK YER ARAYACAK HALE GELEBİLİR

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, hastalığın yayılmasının müthiş hızlı olduğunu, belirlenen önlemlerin alınmaması durumunda ise Ereğli’nin de her an bu yayılmadan etkilenmesini “Bugün akşam şimdi Ereğli patlayabilir ve herkes kaçacak yer arayacak hale gelebilir” sözleri ile anlatmaya çalıştı.

Bektaş açıklamasında “Siz diyorsunuz ki ben gencim bana bir şey olmaz. Bu boş bir laf. Çünkü bu gençlerde de akciğerler de ciddi problemler bırakarak iyileşme gösteriyor. Ölüm oranı yüksek değil, ancak arıza bırakıyor. Sizde olmasa biel sizin üzerinizden aile büyüklerinize geçme imkânı çok yüksek. Allah göstermesin onların ölümünden siz sorumlu oluyorsunuz. Biz, daha çok görerek öğreniyoruz.  Zonguldak Daha çok öğrenmiş, burası daha az öğrenmiş görünüyor. Bence çok uzakta değil. 40-50 kilometre ötede.  Öğrensek iyi olur. Sayılara takılmayın. Şunu söylüyorum. Mevcut sayılar tüylerimizi diken diken edecek seviyede. Her birimizi alarm seviyesine geçirecek seviyede sayımız var. Bunu bilin buna inanın yeter. Ben bugün buraya çıktım geldim. Sıkıntı var. Rahat değiliz. Sizin de sıkıntınız olsun. Hiç kimse rahat olmasın. Bugün akşam şimdi Ereğli patlayabilir ve herkes kaçacak yer arayacak hale gelebilir. Hiç kimsenin garantisi yok arkadaşlar. Bu yayılması müthiş hızlı olan bir mikrop” dedi.

Vali Erdoğan Bektaş, Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Serkan Çakır, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’ndan yapılan maskeler başta olmak üzere BİLSEM tarafından yapımına başlanacak olan solunum cihazı ile ilgili bilgi aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

bahis siteleri Betboo giriş