Genel Gündem Tüm Manşetler

UZUN MEHMET ANILDI..!

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 8 Kasım 1829 tarihinde taşkömürünü bulan Uzun Mehmet, kömürü buluşunun 186. yıl dönümünde törenle anıldı.Törende konuşan Zonguldak Maden Şehitleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, maden şehitlerinin mezara defnedildikten..

UZUN MEHMET ANILDI..!

ZONGULDAK'IN EREGLI ILCESI'NDE, TASKOMURUNU BULAN UZUN MEHMET, KOMURU BULUSUNUN 186'NCI YILINDA TORENLE ANILDI. FOTO-OZGUR OKUMUS-ZONGULDAK-DHA

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 8 Kasım 1829 tarihinde taşkömürünü bulan Uzun Mehmet, kömürü buluşunun 186. yıl dönümünde törenle anıldı.Törende konuşan Zonguldak Maden Şehitleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, maden şehitlerinin mezara defnedildikten sonra unutulduğunu söyledi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, 8 Kasım 1829 tarihinde taşkömürünü bulan Uzun Mehmet, kömürü buluşunun 186’ıncı yıldönümünde törenle anıldı. Uzun Mehmet’in de yaşadığı Kestaneci Mahallesi’ndeki Uzun Mehmet Anıtı’nda düzenlenen törene; Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Piyade Albay Mustafa Kemal Öztürk, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak Maden Şehitleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, Belediye Meclis üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Babasını grizu faciasında kaybeden maden şehidi çocuğu Zonguldak Maden Şehitleri Derneği Başkanı ve Amelebirliği Armutçuk Şube Temsilcisi Çetin Yiğit, törende yaptığı konuşmada, maden şehitlerine gereken değerin verilmediğini söyledi. Maden şehitlerine mezarı kapatılıncaya kadar değer verildiğini ifade eden Yiğit konuşmasında şunları söyledi;  “Benim babam keşke maden şehidi olmasaydı, Başımda sağ olsaydı, her gün hamallık yapmaya razıydım Bunu ben bilirim. Her zaman anma programlarında söylüyoruz. Maden şehitlerini anıyoruz. Pekala biz, siyasiler, Amelebirliği, Genel Maden İşçileri Sendikası, Türkiye Taşkömürü Kurumu, sivil toplum kuruluşları olarak maden şehitleri için ne yaptık? Sadece törenlerde andık. Bu bizler için acı bir durum. Bu şekilde maden şehitlerini anmak bizlere yakışmıyor. Soma yasası çıktığında Soma’daki madenci yakınlarına kamuda iş imkanı sağlandı. Tabii bu oradaki kardeşlerimiz için güzel bir durum. Ama Soma yasası çıkarken bizler Zonguldak maden şehitlerinin yakınlarını yasaya dahil ettiremedik. Zonguldak olarak sahip çıkamadık. Bütün yetkililere buradan sesleniyorum. Siyasiler, GMİS Amelebirliği, TTK, sivil toplum kuruluşları olarak Soma, Zonguldak ve tüm maden şehitleri çocuklarına kamu da iş imkanı bulunması konusunda mücadele etmemiz gerekiyor. Bu bizim boynumuzun borcu. Bende bir madenci ve maden şehidi çocuğuyum. 30 yıldır TTK’da çalışıyorum. Ama bizim kadar şanslı olmayan perişan olan maden şehidi çocukları var. Allah gecinden versin, bir madenci arkadaşımız şehit olduğunda her türlü desteği veriyoruz. Ne zamana kadar? Maden şehidinin mezarı kapatılıncaya kadar… Daha sonra o maden şehidinin yakınlarını kimse aramıyor. Maden şehidinin yakınları kaderine terk ediliyor. Benim babam keşke maden şehidi olmasaydı, Başımda sağ olsaydı, her gün hamallık yapmaya razıydım Bunu ben bilirim” dedi. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da kömürün bulunup, ülke sanayisi ve ekonomisinin gelişmesinde başrolü oynayan Uzun Mehmet’e gereken önemi tüm kurumların vermesi gerektiğini söyledi. Kestaneci Mahallesi’nde düzenlenen tören, Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından lise öğrencileri arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL