Üç alanda bölge birincisi oldular…

55.TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finaline ilimizden 8 proje ile katılan öğrencilerimiz 3 alanda bölge birinciliği başarısı elde ettiler…

Üç alanda bölge birincisi oldular…

55. TÜBİTAK 2204-A LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI ANKARA BÖLGE FİNALİNDE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİMİZ ÖDÜLLENDİRİLDİ

55.TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finaline ilimizden 8 proje ile katılan öğrencilerimiz 3 alanda bölge birinciliği başarısı elde ettiler. Türkiye Finallerinde yarışmaya hak kazanan öğrencilerimiz İl Millî Eğitim Müdürü Osman Bozkan ile iftar programında biraraya geldiler. İl Millî Eğitim Müdürü Osman Bozkan : “Türkiye Yüzyılının inşasında gençlerimizin temellerini attığı bu başarı tohumları filizlenecek ve geleceğimizi şekillendirecek. Gençlerimizin üstün gayretleri ve proje danışmanı öğretmenlerimizin destekleriyle elde edilen bu başarı hem ilimizde hem ülkemizde örnek çalışmalar olarak gelecek nesillerimize de yön verecek. Öğretmen ve öğrencilerimizin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknolojide yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ediyorum. Burada finalist olan projeleriyle derece elde eden öğrencilerimiz, Cumhuriyetimizin yeni Yüzyılında ülkemiz için çok faydalı buluşların mimarı olacaklardır, buna inanıyorum. Emeğin ve alın terinin başkenti olan ilimizin bilimde, teknolojide, edebiyatta ve diğer alanlarda ülkemizi temsil edecek, coğrafyamıza yön verecek şehirlerden biri olması için eğitim kadrolarımızla elimizden gelen çabayı gösteriyor, azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bütün imkânlarımızla yarınlarımızın mimarı olan kıymetli gençlerimizin her zaman destekçisi olacağız.” ifadelerini kullanarak bölge finallerinde birincilik elde eden öğrencilerimizi ve proje danışmanı öğretmenlerimizi tebrik etti. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hediyelerini takdim ederek başarılarının devamını diledi.

Emeğin Kenti Eğitimin Kentine Dönüşüyor

İl Millî Eğitim Müdürü Osman Bozkan, emeğin ve alın terinin başkenti olan ilimizde genç dimağlarımızın büyük projelere imza attığını belirtti. Emeğin kentinin eğitimin kentine dönüşmesi için gayret gösterdiklerini ifade etti.  TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen “55. TÜBİTAK 20204 A  Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Sergisi”, Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde 4-7 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen yarışmaya Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ve Yazılım olmak üzere 12 temel alanda 1431 proje başvurusu yapıldı. Bu projeler arasından 100 proje bölge finalinde yarışmaya hak kazandı. Yarışmaya Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın’dan projeler katıldı. İlimizden 8 proje ile TÜBİTAK 2204-A bölge finaline katılım sağlandı. Fizik. Kimya ve Teknolojik Tasarım alanlarında 3 projemiz bölge birincisi olarak Türkiye finallerinde ilimizi temsil etme hakkı kazandı. Matematik alanında da bir proje bölge ikinciliği elde etti.

Dereceye Giren Projelerimiz

Teknolojik Tasarım

Zonguldak Borsa İstanbul Anadolu Lisesi, Zonguldak Fen Lisesi ve Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesi öğrencilerimizin ekip çalışmasıyla “Güdülenmiş Yapay Zekâ İle Elektronik Harp Yöntemlerinden Etkilenmeyen Tam Otonom İnsansız Hava Aracı Yapımı”  Teknolojik Tasarım ana alanında birincilik kazandı.

Kimya

Zonguldak Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi “Zargana Balığı (Belone Belone) Kılçığından Elde Edilen Kuantum Noktaların Floresans Özelliklerinin Atık Sularda Hg(Iı) İyonlarının Belirlenmesinde Kullanılması” Kimya ana alanında birincilik kazandı.

Fizik

Karadeniz Ereğli Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) “Seralarda Yenilikçi Isı Kontrolü: Yeni Boya Teknolojisiyle Enerji Verimliliği” Fizik ana alanında birincilik kazandı.

Matematik

Karadeniz Ereğli Hayrettin Yavuz Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) “Ekoku Belli Olan N Tamsayı Üzerine” Matematik ana alanında ikincilik kazandı.

 

Share this with your friends

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL