logo

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Karadeniz Ereğli’de çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler, kutlamalara katılmak üzere Zonguldak’a hareket etmeleri öncesinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla kutlama etkinlikleri düzenledi.  Çalışma hayatındaki sorunların dile getirildiği etkinliklere katılanlar halay  çekerek eğlendi.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen etkinliklere KESK bileşenleri, CHP, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Sanat Kurumu ve çeşitli sivil toplum kuruluşları destek verdi.

Etkinlik öncesinde işyerlerinde ve emek mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“SORUMLULUK HÜKÜMETİN”

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Döngel, burada yaptığı açıklamada, çocuğa istismar olayları, çocuk işçilik ve iş cinayetlerinih önüne geçilmesi çağrısında bulundu.

Sloganlar arasında konuşan Döngel şunları söyledi:

“Bütün suç ve sorumluluk emekten yana tavır almayan, kapitalist sistemin yürütücüsü, sermayedarların karına kar katdmak için işçi sağlığını ve güvenliğini önemsemeyen, sendikalaşmanın önünü tıkayan, iş cin8ayetlerine fıtrat ve kader diyen iktidarındır. Çözüm örgütlü mücadeledir. Kayıt dışı istihdamdan kayıt içi istihdama geçilmeli ve sendikal örgütlenmeyle güçlü bir mücadele hattı örülmelidir.

“TOPLU SÖZLEŞME EKİM AYINDA YAPILSIN”

Türkiye’de kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşmeli sendika hakkının, siyasi iktidar tarafından yıllardır yok sayıldığını belirten Döngel şöyle devam etti:

“Toplu sözleşme görüşmeleri okulların ve üniversitelerin tatil olduğu, kamu emekçilerinin büyük bir bölümünün yıllık izinde olduğu Ağustos ayında yapılıyor. Bu durum iktidarın toplu sözleşme sürecini kamu emekçilerinin aleyhine kullanmasına, emekçilerin ekonomik kayıplarının karşılanmamasına, demokratik taleplerinin dikkate alınmamasına neden oluyor.Kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşme hakkı önündeki yasal ve fiili engeller kaldırılmalı, özgür bir toplu sözleşme düzeni yaratılmalıdır. Toplu sözleşme görüşmeleri ekim ayında yapılmalıdır.”

KIDEM TAZMİNATI VE BES TASARISINA TEPKİ

Kıdem tazminatı reformunun gerçekleştirilmesi ve kıdem tazminatı ile bireysel emeklilik sisteminin entegre edilmesi planlarını da eleştiren Döngel, “Bakan Albayrak’ın ‘emeklilerin geçim kaygısı olmayacak’ diye sunduğu zorunlu BES işçilerin gelirlerinin tırpanlanması, geçim sorununun büyümesi demektir. Emekli aylıklarını insanca yaşayacak seviyeye yükseltmek devletin görevidir. Kıdem tazminatlarımızın işverenleri ve bankaları fonlamak için kullanılması, krizde kaynakların yüzde 99’un haklarının gasp edilerek yüzde 1’e kaynak aktarılması kabul edilemez” dedi.

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Döngel, taleplerini ise “Emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli insanca çalıştığı bir işinin olduğu, krizin faturasının emekçilere yıkılmadığı, kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden inancından ötürü ötekileştirilmediği, sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, düşünmenin, düşünceyi ifade etmenin cezalandırılmadığı, emeğin, eşitliğin özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir dünya ve ülke istiyoruz” ifadeleriyle dile getirdi.

Kutlamalara katılanlar, basın açıklamasının ardından 1 Mayıs için sloganlar attı, halay çekerek eğlendi.  Etkinliğin ardından katılımcılar, il merkezinde düzenlenecek kutlamalara katılmak üzere Zonguldak’a hareket etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx