logo

Sorunları konuşmak için Zonguldak’a geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ekonomi Masası’nda sorunları konuşmak amacıyla Zonguldak’a geldi.
Öztrak, sabah saatlerinde Dedeman Otel’de ekonomi paydaşları ile yapılan ve bir süre sonra basına kapalı olarak devam eden toplantının ardından kameralar karşısına geçti.
Öztrak, “Diyorlarki çok yüksekten düşen kedi ölür, ama bunlar olurken mutlaka bir yerlere çarpar. Ekonomi düşüşünün bu şekilde olmaması lazım. İşsizlik sorunu çözülüyorsa o ekonomide işler iyiye gidiyordur. Türkiye’de 9 milyon kişi işsiz. Enflasyon ise düşmediği gibi daha yukarıya gitme olasılığı var. Malların fabrikaya gidiş ve çıkış fiyatları var. Buna karşılık esnaftan alınan fiyatlar yüzde 19. Orta vadeli bir program yayınladılar. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu krizle ilgili bir program görmedik. Ne yaptık da, hangi tedbirleri aldık da Türkiye büyüyecek? Bir ekonomi yönetiminin başarısı, vaat ettiklerini yerine getirmesiyle ölçülür. Hatırlayacaksınız, Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla ilgili bazı dokümanlar açıklanmıştı. Şimdi orta vadeli bir program yayınlandı. Vaat edilen ile gerçekleştirilen rakam arasında 1 trilyonun üzerinde açık var. 2023 yılı hedefleri arasında kişi başına gelir 25 bin dolar olarak ilan edilmişti. 25 bin dolar nerede, 10 bin dolar nerede? O zaman demiştikki bu ihracat rakamları düşüktür. Bunun hesaplarını da yapmış, model çıkarmıştık. Demişlerdi ki biz işsizlik problemini düşüreceğiz. İşsizlik iki katına çıkacak. Bu, başarısızlığın çok ciddi bir göstergesi.

ÖZTRAK’TAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI’NA

Faizlerin düşmesi gerekli. Faizi emirle düşürmeye kalkarsanız bunun kalıcı olmayacağını görürsünüz. Başarısız faiz indiriminin, doların yükselişe geçeceğinin bir göstergesiydi.

Bütün bu yapılan açıklamalarla birlikte borç yükümüz biraz daha artıyor. Faizler enflasyonun üzerine çıkarsa ben enflasyonu artırırım demişti Merkez Bankası Başkanı. Faizler enflasyonun üzerine cıktı. Çekirdek diye bir tanım getirdiler ve faizleri düşürdüler. O günden bu güne sizin üzerinizdeki yük 3 trilyon 957 milyar liraya çıktı.

128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

128 Milyar dolar nerede? dedik. Sırf seçimlerde işi istikrarlı göstermek bakımından 128 milyar dolar satıldı. Bırakın kasada para olmasını, kasada açık var. Kasa zekata muhtaç.

SALGIN YÖNETİMİNDE NEREDEYİZ?

Kredide en yüksek ülkeyiz. Okullar en son kapatılacak yer olmalı çünkü bir nesil kayboluyor. Ciddi sorunlar var çözülmesi gereken.” dedi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?