Genel Gündem Tüm Manşetler

SORUMLU BİZ DEĞİLİZ

1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü, Emeğin Başkenti Zonguldak’ta büyük bir katılım ve coşkuyla kutlandı. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Yürüyüş ve Mitingi’ne TÜRK-İŞ,..

SORUMLU BİZ DEĞİLİZ

1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü, Emeğin Başkenti Zonguldak’ta büyük bir katılım ve coşkuyla kutlandı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Yürüyüş ve Mitingi’ne TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, KAMU-SEN ve BİRLEŞİK KAMU-İŞ’e bağlı sendikalar, TMMOB, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, öğrenci, gençlik ve taraftar grupları katıldı.

1 Mayıs Yürüyüşü ile mitingine Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpcu ve Ünal Demirtaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ile ilçe ve belde belediye başkanları ve siyasetçiler de katıldı.

GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk ve Merkez Servisleri Şubeleri toplanma alanı olan İstasyon Caddesi’ne kortejler oluşturarak geldi.

Madenci Anıtı’nda binlerce kişiye konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, şunları söyledi;“Zonguldak olarak, Türkiye olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz. Komşularımız ateş çemberi oluşturdu. Kan, gözyaşı ve savaş var. Askerlerimiz sınır dışına gidiyor, savaş bölgelerinden milyonlarca insan ülkemize geliyor.

Herşeyden önce bu sorunları biz işçiler, emekçiler yaratmadık. Bu savaşın ve yanlış politikaların bedelini de biz ödemeyeceğiz.

Bakınız burası Zonguldak, 170 yıldır Anadolu’nun dört bir yanından gelen insanlarla bu şehri oluşturduk ve kardeşçe yaşıyoruz. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda kardeşliğimizi pekiştiriyoruz.

“ÖRGÜTLENME ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMADI”

Barış içinde yaşayabilmenin, kardeşliği güçlendirmenin tek yolunun, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işletilmesi olduğunu ifade eden Demirci şöyle devam etti:

“ Demokrasiyi işletirsek kötü niyetli insanlar fırsat bulamaz. 12 Eylül Askeri cuntasından bu yana gelen giden kanunları değiştiriyor, ama hiçkimse Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nu değiştirerek halkın yönetime katılımını kolaylaştırmadı. Hiçkimse sendikaların örgütlenmesi önündeki engelleri kaldırmadı.

“SORUMLU BİZ DEĞİLİZ”

Bugün Zonguldak’ta yaşanan sorunların sorumlularının ülkeyi yönetenler olduğunu öne süren Demirci şöyle dedi:

“Hala yollarımız yapılmamışsa ve bu bölgeye yatırımcı gelmiyorsa, bunun sorumlusu biz değiliz. Bu şehir, 2009 yılından bu yana net göç veriyorsa ve nüfusu azalıyorsa bunun sorumlusu biz değiliz. Bu şehrin en güzide kuruluşu Türkiye Taşkömürü Kurumu zarar ediyorsa bunun sorumlusu çalışanlar ve Zonguldak halkı değildir. Bu şehir, başta enerji santralleri olmak üzere çevre ve sağlık sorunları yaşıyorsa bunun sorumlusu biz değiliz. Biz, bütün bu sorunların çözümü için başta iktidar partisinin siyasetçileri olmak üzere ilgili bürokratları ve bakanları yıllardır uyarıyoruz. Raporlarımızı veriyor, her ortamda anlatıyoruz.

Son olarak referandumda, Zonguldak doğrudan bir uyarı yaptı. Şimdi burada siyasetçi, vekil, bürokrat demeden Zonguldak halkı olarak ülkemizi yönetenleri bir kez daha doğrudan uyarıyoruz. Bu yanlış politikalardan vazgeçiniz, eğer devam ederseniz bu yanlışlarınızın bedelini mutlaka ödersiniz.

“İŞİMİZE, AŞIMIZA, ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Genel Maden İşçileri Sendikamız, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda, Maden Tetkik Arama Kurumu’nda örgütlü bir sendikadır. Atatürk’ün emriyle kurulan MTA ülkemizin yeraltı zenginliklerini araştırıyor. MTA ne zaman ihmal edilmişse Türkiye zora düşmüştür. Türkiye Taşkömürü Kurumu ne zaman ihmal edilmişse önce Zonguldak, sonra Türkiye zora düşmüştür. Biz, yıllardır bu kurumları yakından izleyen bir Sendika olarak yönetenleri uyardık, uyarıyoruz, uyarmaya devam edeceğiz. Birileri geliyor, birileri gidiyor, hep aynı yanlışlar yapılıyor, sonuçta doğruyu görüyorlar, gereğini yapmıyorlar ve bedelini ödüyorlar.

Burası ülke sanayisinin can damarıdır, sigortasıdır. Zora düştüklerinde başvurdukları yer burasıdır.

Bizim, yerin altında yüz yıllık kömür rezervimiz var, tecrübemiz var. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun yerini dolduracak bir özel sektör yoktur. Kimse hayal kurmasın, kimse rüya görmesin ve kimse kimseyi kandırmasın.

Üniversitemiz, TTK ve bölge raporunu hazırladı. Bunun başka yolu yoktur. Biz işimize, aşımıza, bölgemize, ülkemizin ve milletimizin geleceğine, yeraltında ve yerüstünde sahip çıkmaya devam ediyoruz.”

“KÖLE GİBİ ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ”

Konuşmasında sendikasının görüşleri ve taleplerini madde madde sayan Demirci şunları söyledi:

“Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda Soma modeli dayatmasını kabul etmeyeceğiz. İşçi alınsın üretim artsın istiyoruz. Türkiye’nin iş cinayetlerinde üst sıralarda yer almasına izin vermeyeceğiz. Biz, örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Taşeronda güvencesiz, kuralsız, köle gibi çalışmak istemiyoruz. Kıdem tazminatına el uzatılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Biz, insanca çalışıp, insanca yaşamak istiyoruz. İşsizimize iş, emeklimize hak ettikleri saygınlığın verilmesini istiyoruz. Parasız eğitim, parasız sağlık istiyoruz. Asgari ücretin bireye değil aileye göre hesaplanmasını istiyoruz. Vergide adalet istiyoruz.

EDİP AKBAYRAM KONSER VERDİ

Demirci’nin konuşması sırasında, “Emeğin Başkenti şanlı Zonguldak”, “Yaşasın emek dayanışması”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçi alınsın üretim artsın” sloganları atıldı.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin ardından bir konuşma yapan KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erkut Alacalı, “Zonguldak’ı enerji kenti yapmaya çalıştıklarını söylüyorlar, yaptıkları termik cehennemine dönmüş bir kent ve ölüm soluduğumuz bir kentte kanser olmayı beklememizdir. Biz ölümü değil, yaşamayı seçtik. Bunun için buradayız ve bunu haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Sanatçı Edip Akbayram bir konser verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL