Genel Gündem Tüm Manşetler

SENDİKA ŞUBE BAŞKANLARI TEPKİLİ

Endüstri Meslek Lisesi’nin isminin “Köksal Toptan” olarak değiştirilmek istenmesine Zonguldak’taki eğitim sendikaları şube başkanlarından tepki geldi. Başkanlar Şahin Ören, Orhan Yılmaz ve Metin Kahveci, Toptan’ın isminin zaten bir okula verildiğini..

SENDİKA ŞUBE BAŞKANLARI TEPKİLİ

40941_zonguldak

Endüstri Meslek Lisesi’nin isminin “Köksal Toptan” olarak değiştirilmek istenmesine Zonguldak’taki eğitim sendikaları şube başkanlarından tepki geldi. Başkanlar Şahin Ören, Orhan Yılmaz ve Metin Kahveci, Toptan’ın isminin zaten bir okula verildiğini belirterek, ikinci bir kez isminin bir okula verilecek kadar Zonguldak’a hizmet vermediğini ve bunu hak etmediğini savundular.

Zonguldak’taki eğitim sendikalarının şube başkanları, Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri’nin isminin “Köksal Toptan” olarak değiştirilmesine karşı çıktılar. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Şahin Ören, KESK’e bağlı Eğitim-Sen Şube Başkanı Orhan Yılmaz ve Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş Şube Başkanı Metin Kahveci, Toptan’ın ikinci kez bir okula isminin verilmesi konusunda İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek’e tepki göstererek, kendi koltuğunu korumak için böyle bir şey yaptığını ileri sürdüler. Konu ile ilgili Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Kamuran Aşkar açıklama yapmaktan kaçınırken, İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek’in bu açıklamalara ne diyeceği merak ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen talimatla meslek liselerinin aynı çatı altında toplanarak “Çok Programlı Lise” olacağını belirten eğitim sendikasının şube başkanları, Özbek’in bu durumdan faydalandığını söyleyerek, meslek liselerinin aynı çatı altında toplanması ve Endüstri Meslek Lisesi’ne Köksal Toptan’ın adının verilmesi konusundaki düşüncelerini Pusula Gazetesi ile paylaştılar.

ÖREN: “TOPTAN’IN İSMİNİN İKİNCİ KEZ VERİLMESİNİ HAK ETİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUZ”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Şahin Ören, Endüstri Meslek Lisesi’nin isminin değiştirilmesine sendika olarak karşı olduklarını söyledi. Toptan’ın Zonguldak’a yeterince hizmet vermediğini, bu yüzden tepkili olduklarını ifade eden Başkan Ören, şunları söyledi:

“Türk Eğitim-Sen olarak bunu kabul etmiyoruz. Doğru olmadığını, değerli olmadığını düşünüyoruz. İbn-i Sina, Zübeyde Hanım gibi isimler verilmiş. Bu noktada bir sıkıntımız, bir muhalefetimiz yok. Özellikle Köksal Toptan’ın adının verilmesine, zaten Köksal Toptan adı altında bir okul var. Dün (önceki gün) Milli Eğitim Müdürü’nü ziyaret ettim. ‘Sizlere bir önerimiz var. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, AKP’li milletvekilleri, Hamdi Uçar, Turgut Özbek isimlerini sırasıyla yukarıdan aşağıya okullara verelim. Bu devletin adını da ‘AKP Devleti’ diye değiştirelim, herkes de huzura ersin’ dedi. Milli Eğitim Müdürü Özbek de, bunun sosyal taraflardan talep geldiğini söyledi. Sayın Müdür, kendisini haklı göstermek için böyle söylüyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Sonuçta taraflara sorulmamıştır. Okulun bir veli kitlesi, öğretmen kitlesi var. Sosyal taraflara danışılmadan alınmış siyasi bir karar vardır. Nasıl Başbakan, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ‘Siyasi bir karar’ diye eleştiriyorsa, buradaki arkadaşlar siyasi iradeye yaranmak adına, koltukların korunması uğruna alınmış bir karardır. Köksal Toptan, Zonguldak için değerli bir evlat olabilir, kendisini 30 yıldır yapılan hizmetler noktasında son derece yetersiz buluyoruz. Bu doğrultuda da Toptan’ın isminin ikinci kez verilmesini hak etiğini düşünmüyoruz. Hala yaşayan bir insan, kaybetmiş oluruz, hatırlamak noktasında vefa örneği olarak olabilir. Ama hala siyasetin içinde… Yarın CHP gelince, ‘Deniz Baykal İlkokulu’, MHP gelince ‘Devlet Bahçeli İlkokulu’ mu olacak? Bunlar doğru şeyler değil, bizim böyle gelenek ve göreneğimiz de yok. AKP hükümeti döneminde mevki makamlarla insanlar siyasetle ön plana çıktı. Yandaş hareketlenme başladı. Koltuklar yeterliliğe ve liyakata göre değil, bir takım yandaşlıklara ve yalakalıklara göre verildi. Bunu da son örnek olarak görüyorum. O yüzden muhalefet ediyoruz. Bu noktada sendika olarak üstümüze düşen görevi yapacağız.”

YILMAZ: “OKULU O YAPTIRMIŞ GİBİ İZLENİM OLUŞTURULMASI ÇOK ÇİRKİN BİR DAVRANIŞ”

Eğitim-Sen Şube Başkanı Orhan Yılmaz da, Köksal Toptan’ın bu durumdan haberi olmadığını, olsa da kabul etmeyeceğini düşündüklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı, meslek liselerinde yeni bir düzenlemeye gidiyor. Bu düzenlemede, endüstri meslek liseleri, kız meslek liseleri, ticaret liseleri ‘çok programlı lise’ adı altında birleştirilecek. Liseler, ‘İmam Hatip Liseleri’ ve ‘Çok Programlı Liseler’ diye iki dalda kalacak. İlimizde de aynı konuyla ilgili bir takım çalışmalar yapılırken, birileri de durumdan vazife çıkararak, bir siyasetçinin adının bir ilköğretim okuluna verilmişken, spor salonuna verilmişken, aynı şeyi bir daha yaparak, sanki Köksal Toptan’ın gözüne girmeye çalışıyorlar. Köksal Toptan’ın böyle bir şeye ihtiyacı yok. Kendisinin de haberi olmadığını düşünüyoruz. Haberi olmadığını umuyoruz. Öğrendiğinde de bunu reddedeceğini düşünüyoruz. Çünkü daha önceki isim verilmesi durumunda ‘Benim haberim yok’ demişti. Okul isminin değiştirilmesi konusundaki komisyonda görevli arkadaşlar Toptan’ı çok seviyorlarsa, üçüncü çocuklarına Köksal Toptan’ın adını verebilirler. Endüstri Meslek Lisesi’nin adı yüzyılı aşkın süredir Zonguldak’ta eğitim-öğretim veriyor. Osmanlı’dan kalma bir okul, eskiden Amele Okulu idi, sonra Sanat Lisesi, sonradan da Endüstri Meslek Lisesi olarak değiştirildi. Sanayiye ana eleman yetiştirmek için kurulmuş bir okul, okulları kaldırıyorsunuz, isimlerini niye kaldırıyorsunuz. Bizim sıkıntımız, bir siyasetçinin eğitim kurumuna, bir sağlık kuruluşuna isminin verilmesi sanki onun yaptırdığı gibi bir izlenim oluşturulmaya çalışılması çok çirkin bir davranıştır.”

KAHVECİ: “DİĞER BİR OKULA DA HAMDİ UÇAR’IN ADINI VERSİNLER”

Eğitim-İş Şube Başkanı Metin Kahveci ise, Endüstri Meslek Lisesi’nin Köksal Toptan Lisesi olarak değiştirilmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Kahveci, okula Zonguldak’a emek vermiş, katkı vermiş bir kişinin isminin verilmesini daha doğru olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Endüstri Meslek Lisesi’ne Köksal Toptan Lisesi adının verilmesi doğru değil. Zaten Köksal Toptan adına İnağzı’nda bir okulumuz var. Tekrar, yeniden isminin verilmesine karşıyız. Keşke Toptan, Zonguldak’a çok büyük hizmetler verseydi de, üniversiteye onun adını verselerdi. Böyle konumda hizmet vermeyen bir kişinin Endüstri Meslek Lisesi’ne isminin verilmesi, okulun kurucularına üzüntü verici bir durumdur. Eğitim-İş Sendikası olarak hiç olumlu bakmıyoruz. İleriki dönemlerde tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. Endüstri Meslek Lisesi’nin adı değiştirilecekse, Zonguldak’a emek, katkı vermiş bir kişi açısından değerlendirilmesi gerekir. Bu hangi amaçla verildi, masaya yatırılması lazım. Zonguldak’ın konumu belli, işsizlik hat safhada, TTK’nın durumu belli, bu açıdan bunu sadece politik bir çalışmadan başka bir şey değildir. Kısaca Köksal Toptan’ın bunu hak etmediğini düşünüyorum. Diğer okullara da AKP milletvekillerinin isimlerinin ya da İl Başkanı Hamdi Uçar’ın ismi verilirse, şaşırmam.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL