Genel Spor Tüm Manşetler

“SEÇİMİ KAZANMAM GEREK!”

Zonguldak Ereğli’de 6-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek Spor Organizasyonu çerçevesinde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.  Toplantıda konuşan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “Karadeniz’de denizin yaşamla buluşabileceği en güzel alanlar Karadeniz Ereğli’de. Gerek..

“SEÇİMİ KAZANMAM GEREK!”

Zonguldak Ereğli’de 6-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek Spor Organizasyonu çerçevesinde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.  Toplantıda konuşan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, “Karadeniz’de denizin yaşamla buluşabileceği en güzel alanlar Karadeniz Ereğli’de. Gerek Liman içimiz; liman içimiz gelecek günlerde değişecek, mendirekler değişecek. Bu alanı spor amaçlı daha çok kullanılır hale getirmemiz lazım” dedi.

Karadeniz Ereğli Sahil Kafe’de gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Hüseyin Uysal,  İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serkan Keleş, İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özer, Ereğli Yelken İhtisas Kulübü Başkan Yardımcısı Sezai Çimenoğlu, Karadeniz Ereğli Bisiklet Sevenler Derneği Başkan  Yardımcısı Nevzat Akkoç, Belediye Başkan Yardımcıları, belediye birim amirleri ve ilçede görev yapan gazeteciler katıldı.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, toplantıda yaptığı konuşmada, amaçlarının Karadeniz Ereğli’nin tanıtımı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Birinci yarışmamız bisiklet. Üç gün sürecek. Bisikletin gidebileceği çok güzel güzergahlarımız var. Bunların farkına varılmasını istiyoruz. Bütün bu yaptıklarımız aslında turizm çalışmalarının parçası. İkincisi yelken. Ereğli’de yelken kulübümüz var. Burada denizi hep seyrettik, denizi yaşamadık, denizde farklı sporlar yapılabileceğini, Karadeniz’in farkındalığını yaratmak için böyle bir organizasyona gerek duyduk. Önümüzdeki günlerde sizler de takip ederseniz, Karadeniz liman içi ve kantar bölgesi baştan aşağı yenilenecek. İnsanların talep ettiği her şey tek tek gerçekleştirilecek. Bir de açık yüzme yarışımız olacak. Karadeniz’de ilk kez İnebolu’da yapılan bir yarış. Bizler Ereğli olarak burada yüzülebilir mesajı vermek ve Karadeniz sahilini turizme kazandırmayı amaçlıyoruz.  Bütün sporculara başarılar diliyorum. Bunun oluşması için destek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlçemize hoş geldiniz diyorum.

“BU SENEYE ÖZGÜ DEĞİL”

Uysal, “Bu sadece bu seneye mahsus mı, yoksa her sene yapılacak mı?” diye sorulması üzerine şunları söyledi:

“Kesinlikle bu seneye özgü değil. Eskiden sadece o yılın belli günlerinde hafta sonu şenlik yapılıyordu. Bizler göreve geldiğimizde, 12 ay çeşitli zenginliklerle, spor, sanat, kültür etkinliklerine devam etmemiz lazım. Bu da bu çalışmalardan bir tanesi.  Ereğli’de buna gönül verenler tartışmalı.   Önümüzdeki yıllarda daha fazla katılımcı olabilmesini istiyoruz.  Daha önce Osman Zeki Oral resim etkinlikleri yaptık. Orada katılım ulusaldı. Onu da önümüzdeki günlerde uluslararası yapmak istiyoruz. Yüzme, Bisiklet veya Yelken yarışlarından birinin ismine Alemdar Kupası diyebiliriz. Hem Alemdar’ın müzesinin Ereğli’de olduğunu tanıtmak, hem de Ereğli’nin tanıtımı yapmak için. Bunu halkın tercihlerine bırakacağım ama benim önerim Alemdar kupasıdır. Bunun uzun yıllar devam etmesi lazım.

Karadeniz’de denizin yaşamla buluşabileceği en güzel alanlar Karadeniz Ereğli’de. Gerek Liman içimiz; liman içimiz gelecek günlerde değişecek, mendirekler değişecek. Bu alanı spor amaçlı daha çok kullanılır hale getirmemiz lazım. Yüzmeye başka yerlere gidiyoruz. Önümüzdeki günlerde deniz alanlarının temizliği, dalgasını yeniden hesaplayıp Karadeniz Ereğli ve Çevre ilçelerdeki halkımızın daha çok kapasiteyle kullanmasının yolunu açacağız. Projelerimiz var ama tamamlanmadığı için sizlerle paylaşmıyoruz. Önümüzdeki aylar içinde bu da tamamlanacak.

Göreve geldiğimizde Uzun Mehmet dedik, Osman Zeki Oral dedik, denizde de Alemdar diyoruz. Dört tarafımızda kullanabileceğimiz bir yaşam alanımız var. Bugüne kadar dairenin yarısını kullanıyorduk. Şimdi gördüğünüz gibi, bugünden sonra diğer yarısını da kullanacağız. Bu aslında onun mesajıdır, ana temamız budur. Dairenin diğer tarafını kullanmak, denizi bir yaşam alanı haline getirmek. Buradaki yarışlar en kısa zamanda ulusal yarışçıların da olduğu ama uluslararası yarışçıların da ilgi odağı haline geleceğini düşünüyorum. Sonbaharda da trekking alanlarında yarışmalar ve düzenlemeler yapacağız. Karadeniz Ereğli olarak çok şanslıyız. Tüm değerlerimiz, dokunmamızı bekleyen eserler bir açık hava müzesi gibi dokunmamızı bekliyor. Biz buna dikkat çekmek istiyoruz.” Uysal, bir soru üzerine spor branşlarının çeşitlendirilmesi üzerine çalışmaların sürdürdüklerini ifade ederek, “Deniz voleybolu, plaj voleybolu gibi sporlarla tanışmamız lazım. Bunlar artarak devam edecek. Dünyada yapılabilen ne kadar spor varsa Ereğli’de yapılabilir. Buna yetenekli insanlarımızın da olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

“SEÇİMİ KAZANMAM GEREK!”

Ereğli Belediye Başkanı, etkinlik kapsamında amfitiyatro bölgesinde müzik ve sanat etkinlikleri olacağını, organizasyon kapsamında popüler müzik şarkıcısı Simge’nin sahne alacağını söyledi.

Uysal, bu sene etkinlik programında başka bir planlanmış çalışmaları olup olmadığı sorusuna ise “Bunun için önce seçimi kazanmam gerekir,” diyerek espriyle karşılık verdi.

ÖZER: “YÜZME YARIŞLARINA 250 SPORCU KATILACAK”

İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özer, Karadeniz Bölgesi’nde yüzmenin olduğunu göstermeyi ve farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirterek, “Yüzme yarışları genelde Akdeniz’de yapılıyor, bunun Karadeniz’de de mümkün olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

Özer, “Bulunduğumuz alan Kurtuluş Savaşında ilk ve tek deniz savaşının gerçekleştiği yer. Bizler bu bölgede Pazar günü yaklaşık 250 sporcuyla kulaç atarak tarihe tanıklık edeceğiz.  Yüzücülerimiz arasında uluslararası yarışmalarda, dünya şampiyonu, Türkiye şampiyonu, Avrupa şampiyonları bulunuyor. Mesafelerimiz bin 500 metre ve üç bin metre olarak gerçekleştirilecek.  Bizim bu yarıştaki onur konuğumuz eski bakanlarımızdan Esat Kıraklıoğlu, kendisiyle AKM’de bir toplantımız olacak. Hem bilgilendirme olacak, hem de iki federasyon yetkilisi olacak. Namık Ekin, sualtı şampiyonumuz da yanımızda olacak. Yetişebilirse eski bakanımız Kürşat Tüzmen de burada olacak. Esat Kıratlıoğlu aynı zamanda 3 kilometre yüzeceğini de söyledi.”

ÇİMENOĞLU:  “EREĞLİ’Yİ TANITACAĞIZ!”

Karadeniz Ereğli Yelken İhtisas Kulübü Başkan Yardımcısı Sezai Çimenoğlu, yapılacak organizasyonda Ereğli yelken ihtisas olarak bazı faaliyetleri olacağını belirterek şunları söyledi:

“Ayın altısında Amasra Yelken Kulübü ve Ankara’dan bir misafir takımla, Ereğli’de optimus yelken yarışlarını yapacağız. Hakemleri Zonguldak ayarlayacak. Aynı gün hava izin verirse, Kdz Ereğli’de ilk defa sörf yarışlarımız olacak. Akşam Ereğli’mize daha önce misafir ettiğimiz, özellikle burada konaklamak isteyen 30 adet büyük yelkenli gelecek. Türkiye Amatör Denizciler Derneği üyeleri.  İçlerinde Ereğlili arkadaşlarımız da var. Bunlar Göcek’ten çıkıyorlar.  Hava müsaade ettiği sürece Temmuz ayında tüm Karadeniz’i dolaşıp Soçi’ye gidiyorlar. Dönüşte Ereğli’ye uğrayacaklar. 6’sında Ereğli’ye intikal edecekler. Ereğli’nin tarihi, doğal, kültürel zenginliklerini tanıtacağız. Cumartesi günü karaya çıkacaklar.  Onlara bu etkinliği yapacağız. Pazar günü yanı şekilde Amatör Denizciler Derneği üyeleri sahilde bir sıkıntı olmazsa, tehlikeli bir durum olmazsa ufak bir gösteri yarışı yapacaklar. Ereğli Yelken İhtisas olarak bu etkinlikte bulunmaktan dolayı çok mutluyuz.”

AKKOÇ:  “ÜÇ BİSİKLET ROTAMIZ OLACAK!”

Karadeniz Ereğli Bisiklet Sevenler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nevzat Akkoç ise “organizasyon kapsamında 250 tane, Türkiye’nin 42 ilinden misafirimiz var. Bunların 200’ü şehir dışından, kalanlar Zonguldak bölgesinden . Türkiye’nin birçok noktasında bulunan, yarışma modunda olmayan, tur konseptinde bir etkinlik yapıyoruz. Plajlar bölgesinde eski kantar bölgesinde 250 misafirimiz konaklamaya başlamış durumda. 6-7-8 temmuz günlerinde bölgede üç farklı rotamız olacak. Cuma Günü Yaraşlı’dan Yazıcılar, Çayırlı Bölgesinde. Cumartesi günü, üçköy Soğanlısuyu, Kandilli bölgesinde. Üçüncü gün de kentimizi tanıtmak için şehir merkezli bir güzergah tespit ettik. Sahildeki bisiklet yolundan Kemer’e, Cehennemağzı mağaralarına ve Ereğli’deki turistik noktaları gezdirme planımız var,” şeklinde konuştu.

ÜÇ GÜN SÜRECEK

Bilindiği gibi, Karadeniz Ereğli Spor organizasyonu Göktepe Altı eski Kantar alanında Karadeniz Ereğli Bisiklet Turu açılış töreniyle 6 Temmuz Cuma günü saat 09.30’da başlayacak. Gün içinde amfitiyatro bölgesinde yapılacak etkinliklerin ardından 21.00’de Mars Grubu konseri ile ilk gün tamamlanacak.

7 Temmuz Cumartesi günü 11.00’de Yelken İhtisas Kulübü organizasyonunda gerçekleştirilecek Yelken ve Windsurf yarışları yapılacak.  İkinci gün programı, cumartesi günü 21.30’da pop müzik şarkıcısı Simge’nin konseriyle son bulacak.

8 Temmuz’da ise İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü işbirliğiyle Karadeniz Ereğli Uluslararası Açık Su Yüzme Yarışları gerçekleştirilecek, yelkenli gösterileri yapılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL