Genel Gündem Tüm Manşetler

SANAYİ SİTESİ SELE TESLİM

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sağanak yağış sonrasında yollar çöktü iş yerleri sular altında kaldı. Kışla sanayi sitesini sular altında kalırken, ortaya çıkan hasarın 2 milyon liranın üzerinde olduğu belirtildi. Ereğli’ de..

SANAYİ SİTESİ SELE TESLİM

Basliksiz_2_jpg25_07_2014_03_14_52881446

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sağanak yağış sonrasında yollar çöktü iş yerleri sular altında kaldı. Kışla sanayi sitesini sular altında kalırken, ortaya çıkan hasarın 2 milyon liranın üzerinde olduğu belirtildi.

Ereğli’ de gece saatlerinde aniden bastıran ve etkili olan sağanak yağış ilçeyi yine sular altında bıraktı. İnallı deresinin taşması sonucunda Kışla sanayi sitesinde yaklaşık 30 dükkan sular altında kaldı. İşyeri sahipleri, dükkanlarını su bastığı haberini alır  almaz sanayi sitesine koşarken, Ereğli belediyesi itfaiyesi, Su işleri ve fen işleri müdürlüğü ekipleri de sanayi sitesinde çalışma başlattı.

İş yerini su basan Sebahattin Eroğlu, malzemelerin ıslandığını, asfaltın kabarması sonucu dükkanının sular altında kaldığını söyledi. Sanayi sitesi içerisinde yer alan fırın sahibi Selçuk Tüylüoğlu ise suların rögarların dolmasıyla taştığını ve iş yerine girdiğini söyledi. Fırın Sahibi Selçuk Tüylüoğlu ve çalışanları işyerlerine giren suyu boşaltmak için itfaiye ekiplerinden yardım aldı.

Fırını sel sularının basma anı güvenlik kameralarına yansıdı. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde suların aniden yükseldiği ve fırının içine doğru geldiği görülüyor. Suların fırının içerisine girdiğini gören iş yeri çalışanları ise fırından çıkmak için paletleri suya attıkları görülürken,  fırın içinde ki suyu fırça ile temizlemek isteyen çalışanın kısa süre yorulduğu ve oturduğu yerden suları boşaltmaya çalıştığı da görülüyor.

Sanayi sitesinin A ve B bloklarında da iş yerleri sular altında kaldı. İş yeri sahipleri tıkanan giderleri ellerinde ki şemsiye ve tellerle açmaya çalışırken, çamur içinde kalan dükkanların temizlik çalışmalarına da başlandı. Ereğli Belediyesi itfaiye müdürlüğü ekipleri sanayi sitesi içerisinde temizlik çalışmalarına başlarken, itfaiye müdürü Muhammet Ali Ateş dükkanların su basma nedenini sel sularının getirdiği çöpler ve sanayi sitesi içerisinde buluna lastiklerin giderleri tıkamasıyla meydana geldiğini söyledi. Ateş, giderlerin üzerinde ki çöplerin temizlenmesinin ardından suyun 15 dakikada çekildiğini ve yaklaşık 20-25 iş yerinin sular altında kaldığını kaydetti.

İş yeri sahipleri, dükkanlarını basan suyu kovalarla temizlemeye çalıştı. Yedek parça satan bir esnaf ise iş yerinde büyük hasar olduğunu bir cihazının 35 bin euro olduğunu, işyerinin sigortalı olduğunu ancak sigortanın ödeyip ödemeyeceği konusunda tereddüdü olduğunu ifade etti. Sanayi sitesinde sel sularının meydana getirdiği zararın ise 2 milyon liranın üzerinde olduğu ifade edildi.

Diğer yandan Güldere Mahallesinde sağanak yağmur sonucunda park halindeki araç, yolun çökmesi soncunda oluşan çukura düştü. Mahalle sakinlerinin  İtfaiye Ekiplerine haber vermesinin ardından kısa sürede olay yerine gelen İtfaiye ve İş Makineleri  yola gömülen aracı  kurtardı. Güldere Mahalle Muhtarı Ali Tezcan, çalışmalar sonrasında yolun yapılması için gerekli yerlere başvurduklarını belirttiği konuşmasında ” Yüksek gerilim ekibi çalışırken duvarda çatlama meydana geldi. Duvar sıkıntısını Karadeniz Ereğli Belediyesi ve Enerjisa yetkililerine bildirdik. Gerekli çalışma bugün yarın başlayacaktı.  Aşırı sağanak yağmur sebebiyle, doğal afet sonucunda   yol üzerinde bulunan park halindeki araç yola gömüldü. Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Ekipleri ve iş makineleri olay yerine gelerek aracı kurtardılar. Bu yolun  eksiklerinin kısa sürede yapılmasını istiyoruz. Can ve mal kaybı olmadan bu yağmuru atlattığımızı düşünüyoruz. Aniden tekrar başlarsa ne yaparız bilemiyoruz” dedi. Mahalle sakinleri de   çöken yolun üzerine kum ile doldurmaya çalıştılar.

Cumartesi pazarı mevkisinde ise su altında kalan otomobil, çevrede ki vatandaşların da yardımı ile sudan çıkarılarak çekiciye yüklendi.

                                                                    

CHA- Sinan Kabatepe

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL