Genel Gündem Tüm Manşetler

RESMİ TÖREN YAPILDI

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Kabotaj Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Atatürk Anıtı alanında düzenlenen törende, Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Murat Akpınar, Anıt’a çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulan törende İstiklal Marşı okundu, askerler..

RESMİ TÖREN YAPILDI

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, Kabotaj Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Atatürk Anıtı alanında düzenlenen törende, Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Murat Akpınar, Anıt’a çelenk koydu.

Saygı duruşunda bulunulan törende İstiklal Marşı okundu, askerler tarafından göndere Türk Bayrakları çekildi.

Akpınar, burada yaptığı konuşmada, dünyada yük taşımacılığının yüzde 80’inin deniz yoluyla yapıldığını, ülkelerin Milli gelir ortalamalarının yüzde 54’ünün de deniz yolu ile taşınan mal ve hizmetlerden oluştuğunu söyledi.

Türk gemilerinin yabancı sularda serbest dolaşım hakkını elde etmesine yönelik tarihi bilgileri aktaran Akpınar, şöyle dedi:

“1 Kasım 1937’de TBMM’nin açılış konuşmasında Gazi Mustafa Kemal, ‘En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizle çevrili olan Türkiye, endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifadeyi bilmeliyiz. Denizciliğin Türk’ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözleriyle denizciliğe yön vermiştir. Bu atılımın, dönemi itibarıyla Milli ekonomiye sağladığı katkı kadar, ülke saygınlığının önemli bir göstergesi olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Yabancılara verilen imtiyazları kaldıran yasa ile birlikte, Cumhuriyetin kazanımları olarak denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir.

Unutulmamalıdır ki, deniz ve denizciliğe verilecek önem ölçüsünde Türkiye Cumhuriyeti büyüyecek ve güçlenecektir.”

Törene, Ereğli Kaymakam Vekili Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ali Doğru, ilçedeki gemi acentesi sahipleri, üst düzey askeri erkan, liman başkanlığı ve sektör çalışanları ile bazı sivil toplum kuruluşları katıldı.

Törenin ardından protokol üyeleri, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’na ait römorkör ile Belediye Limanı’ndan denize açılarak çelenk bıraktılar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL