logo

POSBIYIK: “BAŞARILARI DAİM OLSUN”

Karadeniz Ereğli’de 18. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla kutlama etkinlikleri düzenlendi.  LÖSEV Zonguldak İl Temsilcisi Tarkan Atik, “Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında bin 200 ila bin 500 yeni Lösemi vakası görülmektedir. 20 yıl önce yüzde 20 olan başarı oranını, LÖSEV sayesinde yüzde 92 olarak çıtayı yükseltmiş durumdayız. Bunda en büyük gerçek kahramanlar, iyileşmeyi gayretleriyle başaran Lösemili çocuklarımızdır” dedi.

Karadeniz Ereğli’de 18. Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla kortej yürüyüşü ve kutlama programı düzenlendi.

Çınaraltı bölgesinden bando eşliğinde başlayan Lösemili Çocuklar Haftası Yürüyüşü’ne Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karadeniz Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Sevdekar Aras, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, LÖSEV temsilcileri, STK yöneticileri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  Yürüyüş esnasında kortejde bulunanlar Lösemi ve bu hastalığa farkındalık mesajları içeren pankart ve dövizler taşıdı.

Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki yunus ekiplerinin de refakat ettiği kortej, sahil kesiminde bulunan amfitiyatroda son buldu. Burada protokolün yerini almasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

POSBIYIK: “BAŞARILARI DAİM OLSUN”

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, etkinlikte yaptığı konuşmada LÖSEV’in kuruluşunun tarihçesi konusunda bilgi verdi.

Son on yıldır LÖSEV’in tüm kanser hastalarına destek olduğunu ifade eden Posbıyık şöyle dedi: “LÖSEV kurumuna bağlı LÖSANTE hastanesiyle yüzde 20 olan başarı, yüzde 92’ye çıkmıştır ki bu muazzam bir başarıdır. LÖSEV, bu yıl 18. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nı yine burada da hep birlikte coşkuyla kutluyoruz. Tüm dünya çocuklarına armağan edilen bu hafta bu yıl Moskova’da spor şenlikleriyle kutlanmaktadır. LÖSEV’in yedi şubesi bulunmaktadır. Lösemi hastanesi, tüm lösemili ve kanserli çocuklara ücretsiz tedavi vermektedir.

İlçemizde yıllardan beri bu hareket devam etmektedir. Gerçekten çok değerli insanlarımız, STK’ların desteğiyle kurulan Lösemi derneği çok büyük başarılara imza atmıştır. Bu çalışmalar çok insani bir olgudur. Yöneticilerimizi kutluyorum. Geçmişten bu güne kadar hizmet yapan ve insan hayatı kurtarmak için büyük gayretler gösteren bu değerli arkadaşlarımızı yürekten kutlamak istiyorum. Başarıları daim olsun. Her zaman yanlarında olacağız.”

BİLEN: “BAĞIŞÇILARIMIZIN DESTEKLERİYLE BUGÜNE GELDİK”

LÖSEV Batı Karadeniz Bölge Sorumlusu Sümeyra Bilen,  çocuklar için verdikleri mücadeleye destek verenlere teşekkür etti. Bilen, “1998 yılından bu yana LÖSEV çok değerli çalışmalar yürüttü. Bu çalışmaları yürütürken, değerli bağışçılarımız, gönüllülerimizin destekleri sayesinde bugüne gelebildik. Bugün Ereğli halkı ile, yetkilileriyle birlikte 18. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nı kutluyoruz. Hepinizi aramızda gördüğümüz için çok mutluyuz, teşekkür ederim” dedi.

ATİK: “TEDAVİDE BAŞARI YÜZDE 20’DEN 92’YE ÇIKTI”

LÖSEV Zonguldak İl Temsilcisi Tarkan Atik, löseminin din, dil ırk farkı göstermeden her yıl binlerce çocuğu pençesine aldığını belirterek,”LÖSEV olarak dünyadaki tüm lösemili çocukların kardeş olduklarını dünyaya duyurmak, hak ettikleri özel ilgiyi onlara vermek istiyoruz” dedi.

Atik, şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler ekonomik ve sosyal konseyinde danışman statüsünde bir stk olarak lösemisiz, kansersiz çocukların sağlıklı ve mutlu olduğu bir dünya düşledik.  Ayrı diller konuşan ama aynı kaderi paylaşan çocuklarımıza uluslararası lösemili Çocuklar Haftasını armağan ettik. Bu amaçla on sekiz yıldır Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nı  kutlayarak, dünyanın dört bir yanındaki lösemili çocukları buluşturuyoruz. Bir yıl dünyanın dört bir yanından gelen lösemili çocuklar ve annelerini Türkiye’de ağırlıyoruz.  Bir sonraki yıl Türkiye’deki lösemili çocukları,  farklı kültürleri tanımaları ve verdikleri bu zorlu savaşta yalnız olmadıklarını görmeleri  için yurt dışına gönderiyoruz. Bu yıl çocuklarımızı Rusya’ya gönderiyoruz aileleri birlikte. Orada etkinliklerini sürdürecekler. Ayrıca, başta Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya, Kayseri ve Adana olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında hafta boyunca süren etkinlikler ve şenliklerle Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nı kutluyoruz. Çocukluk çağındaki vakaların yüzde 35’ini lösemili çocuklar oluşturur ve bu birinci sıradadır. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında bin 200 ila bin 500 yeni Lösemi vakası görülmektedir. 20 yıl önce yüzde 20 olan başarı oranını, LÖSEV sayesinde yüzde 92 olarak çıtayı yükseltmiş durumdayız. Bunda en büyük gerçek kahramanlar, iyileşmeyi gayretleriyle başaran Lösemili çocuklarımızdır. Dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı bu hafta boyunca bizleri yalnız bırakmayan Valimize, Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Başsavcımıza, aileler ve çocuklarımıza teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından protokol, tertip komitesi üyeleri, LÖSEV yöneticileri ve korteje katılan çocuklar toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kutlama programı çerçevesinde ilçedeki çeşitli okullar halk oyunları ve dans gösterileri gerçekleştirdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx