Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

MİLLETİ KOMİSYON SEÇİMİ GERMİŞ..!

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nde muhalefet Belediye Başkanı Uysal’ı, “iyi yönetememekle” eleştirdi. Kar yağışı nedeniyle ilçe genelinde olumsuzluklar yaşandığını belirten CHP Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı, “Ereğli tarihinde Meydanbaşı Caddesi hiçbir zaman..

MİLLETİ KOMİSYON SEÇİMİ GERMİŞ..!

DSC_7973

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nde muhalefet Belediye Başkanı Uysal’ı, “iyi yönetememekle” eleştirdi. Kar yağışı nedeniyle ilçe genelinde olumsuzluklar yaşandığını belirten CHP Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı, “Ereğli tarihinde Meydanbaşı Caddesi hiçbir zaman kardan kapanıp da ulaşıma kapanır duruma gelmemişti. Alaplı Belediyesi kısıtlı imkanlarına rağmen bütün belediye imkanlarını var gücü ile kullanarak kenti tertemiz hale getirdi” dedi.

Kimse ile kıyaslanmayı kabul etmediğini vurgulayan Belediye Başkanı Uysal da şu sözlerle yanıt verdi: “Gerek şahsım gerekse Kdz.Ereğli Belediyesi’nin kimse rakibi de değildir, yapacaklarımız her türlü belediyeyi geçecektir ve geçecektir de. Azmimiz, çalışmamız ve gayretimiz de var. Eksiğimiz var, kabul ediyorum. Ben burada sizlerin gerçekten haksızlık yaptığınızı düşünüyorum”

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi 2016 yılının ilk meclis toplantısı Hüseyin Uysal Başkanlığında Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Mecliste ilçede etkili olan kar yağışında belediyenin çalışmaları muhalefet tarafından eleştirildi. Meclisin 2016 aylık toplantısı her ayın ilk Çarşambası toplanması, yıl içerisinde de Ağustos ayında izinli sayılması meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

 

GRUP 3 ADAY ÖNERDİ, 2 ADAY DAHA ÇIKTI

Denetim Komisyonu seçimlerinde ise AK Parti Grup olarak 3 adayın ismini verdi, AK Parti’den ise Sezai Meriç, Fevzi Ekşi aday olduklarını açıkladı. Ayhan Atay, İhsan Yazıcıoğlu, Salih Kumaş’dan oluşan tasvip heyeti meclis üyelerinin gizli oyla seçtiği sonuçları Başkan Uysal’a teslim etti. Seçimler sonucunda Eyüp Karaarslan (30), Turgay Aydın (19), Fevzi Mazlum (16), Sibel Yıldız (30), Nezih Anıl (28) oy alarak Denetim Komisyonuna seçilirken diğer AK Partili adaylar Sezai Meriç (14), Fevzi Ekşi (12) oyda kaldı.

“OYLAR İPTAL EDİLMELİ” ÇAĞRISI

CHP’li Meclis Üyesi Nezih Anıl da tasvip heyetinden aldığı bilgi doğrultusunda bazı meclis üyelerinin AK Parti’den 3 kişinin ismini yazması gerekirken 4 hatta 5 kişinin de ismini yazdığını bu oyun geçersiz olacağını ve böylelikle de seçimlerin yeniden yapılmasını talep etti. Anıl’ın sözlerine yönetmelikte böyle bir durumun olmadığını iddia eden Meclis Üyeleri Nazım Erdoğan ve Yusuf Kalay yanıt verdi. Belediye Başkanı Uysal da konu ile ilgili yapılacak araştırmanın ardından durumun netlik kazanacağını hatırlattı.

“MEYDANBAŞI YOLU ULAŞIMA KAPANDI”

CHP Meclis Üyeleri adına konuşan Özkan Özyağcı, ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle ilçe genelinde olumsuzluklar yaşandığını vurguladı, belediye personeline özverili çalışmasından ötürü teşekkür etti. Özyağcı, kar yağışı süresi boyunca Ereğli Belediyesi Kriz Masasının iyi yönetilemediğini vurgulayarak şunları söyledi: Kdz.Ereğli tarihinde Meydanbaşı Caddesi hiçbir zaman kardan kapanıp da ulaşıma kapanır duruma gelmemişti. 4 Günlük kar yağışı aralıklı yağdı, sürekli 24 saat yağmadı.

 

ALAPLI BELEDİYESİ’NE ÖVGÜ

Cumartesi Pazarını halkımız gidip oradan alışveriş yapamaz duruma geldi, karları temizleyemedik. Bir Alaplı Belediyesi kadar olamadık. Alaplı Belediyesi kısıtlı imkanlarına rağmen bütün belediye imkanlarını var gücü ile kullanarak kenti tertemiz hale geçirdi. Kendi meclisinde de AKP’li yöneticiler tarafından teşekkür edilmiştir. CHP Grubu olarak belediyemizde çalışan işçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz onların gayretleri çoktur ama yönetiminde sıkıntılar var. Dikkat etmek gerekiyor.

“İYİ YÖNETİLMİYOR”

Araç alımlarında gönül ister ki karla mücadele eğer bir hafta daha sürmüş olsaydı herhalde Güneydoğu da yaşanan sokağa çıkma yasağını biz karla yaşamış olurduk. Bunun önüne geçmek için de iyi yönetilmesi gerekiyor. Biz iyi yönetildiğini düşünmüyoruz, daha iyi yönetilsin ki okullar tatil olmasın. Okulların tatil olması da okullara gidilecek yolların açılmamasından kaynaklanıyor. Erzurum, Kars’ın karı Ereğli’ye yağsa herhalde çocuklarımız 3 ay okula gidemeyecek. Karla mücadele 24 saattir. Bundan önce de 4 ay önce sel oldu biliyorsunuz, yeni alınacak araçlar içerisinde karla mücadele araçları olmalı”

 

“HİÇ HOŞ DEĞİL”

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da Özyağcı’nın açıklamalarına şu sözlerle yanıt verdi: “Sizlerin tabiri ile başarısızlık. Şimdi ilkokula geri dönmemiz lazım. Bırakın onu coğrafya bilgisine bile gerek yok. Sizler de gayet iyi biliyorsunuz ki bazen yakın coğrafyamızda en yakın coğrafyaya yağmur düşer buraya düşmez, bazen kar düşer buraya düşmez. Benim anlamadığım bir şey doğa ile doğanın yaptıkları ile test edilmek veyahut da onunla karşılaştığımız şeylerden dolayı bir sınava tabi tutulmak hiç hoş bir şey değil. Bu coğrafyada yaşıyoruz yakın coğrafyada sahildeki yağan kar ile yukarıdaki radar tepesindeki yağan kar aynı değil.

“HAKSIZLIK YAPTIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM”

Ben burada sizlerin gerçekten haksızlık yaptığınızı düşünüyorum. Karla mücadele için geçen yıl göreve geldiğimizden beri 4 tane araç aldık. Karla mücadele için 4×4’lerimiz kamyonlarımızın önüne ek kar küreyiciler aldık. Şimdi ben aynı sizinle görüşe katılıyorum, çalışan işçilerimizi tebrik ediyorum. Pazar gecesi o işçi kardeşlerimiz başlarında da müdürümüz gece 10’a 10 kala 10 buçuğa kadar yolları açıyorlar.

 

“VATANDAŞ OLARAK BİZİM SUÇUMUZ YOK MU?”

Yolların kapanması acaba vatandaş olarak bizim suçumuz yok mu? Videoları seyrettim dün gece bir daha izledim. Baktım yola ani bir kar yağışı var tabi vatandaş işyerine gitmiş ama yanda arabasını park etmiş araç kar içerisinde, o aracını kaldırmıyor. Bizim arkadaşlarımız da ancak yolu tek taraflı açabiliyor. Maalesef bazı araçlar yol olduğu halde kar kalınlığı 5 santim olduğu halde yerinden kalkamıyor. Bunları anlatırken savunmaya geçmiyoruz, hatalarımızdan ders çıkartırız. Ders çıkartmamız da lazım kıyaslama da yapmak istemiyorum. Araçlar aldık bu araçlar içerisinde karla mücadele araçlarımız da var. Acaba araç kullanan nüfusumuzun Kasım ayı geldiğinde kışlık lastiğini takıyor? Öyle bir yağış oldu ki 2008 yılından bu yana en ciddi bir yağışla karşı karşıya kalmışız. Kar makinemiz çalışıyor arka taraf yeniden doluyor, karı havada mı yakalayacaktık, gökyüzüne çarşaf mı gerecektik? Kriz masası nedir? Çalışmasını sınıflara ayırdık. Bir çalışacağız dedik, 16 iş makinemiz ve 205 personelimiz hazır.

 

“ARKADAŞLARIMIZ UYKUSUZ GECELER GEÇİRDİ”

Bu arkadaşlarımız uykusuz geceler geçirdiler, başkan yardımcılarımızda bunların başında, hastane yollarımızı açık bıraktık biliyorsunuz uzak bir coğrafyada olduğu halde hastanemize araçlar çalıştı mı, çalıştı. Ana arterler açık mı, açık. Bizim önceliğimiz buralar. Belki sizler evinizde oturdunuz bizler sokaktayız. Bizim her caddeye bir araç bırakmamız lazım, böyle bir imkanımız var mı? Kar yağışının olağanüstü doğa olaylarının nasıl olduğunu ben biliyorum. Bu tip olaylardan dolayı da biz üzerimize düşeni yaptık, eğer eksiğimiz varsa tamamlayacağız.

 

“BU DERELERİ BURAYA BİZ KOYMADIK”

Geçen sene yaşadığımız sel felaketi, bu dereleri buralara biz koymadık. Bizi Kabasakal, Gülüç deresini allahım nasip et demedim. Bir de şunu anlamıyorum, sınav, sınava hiç girdiniz mi? Sınav dediğiniz olaylarda her yerde aynı soru sorulur. Bir ÖSS sınavında güneydoğuda da burada da aynı soru sorulur. Burada bir doğa olayı ile karşı karşıyayız. Bizim 31 mahallemiz var, cenaze hizmetlerimiz aksadı mı? Cenazemizi toprağa gömemedik, cenazemizi mezarlığa götürebildik diyebilen halkımız var mı? Diyemez.

 

“BAKKALIMA GİDEMİYORUM DİYOR”

Ana yollarda problem olmadığına göre bir kaç tane cadde için biz de telefonlar aldık, bakkalıma gidemiyorum diyor örnek, sevgili kardeşim sizler de biraz yardımcı olacaksınız, evinizden çıkacaksınız, bakkal insanın oturduğu yere yürüme mesafesinde olana bakkal deniyor, bakkalınıza yürüyeceksiniz. Bununla okulların tatil olması, her türlü şiddetli olaylar karşısında okulların güvenlik önlemi açısından milli eğitim, valilikler, kaymakamlıklar, geleceğin hava durumunu öne koyaraktan tatil edebilir. Tatil kararıyla belediyenin ne alakası var? Bütün okulları temizletiyoruz kaldı ki.

 

“KABUL ETMİYORUM”

Şunu tekrar halkıma da söyleyeyim, kimse ile kıyaslamayı kabul etmiyorum, hiçbir belediye ile kıyaslamayı kabul etmem. Gerek şahsım gerekse Kdz.Ereğli Belediyesi’nin kimse rakibi de değildir, yapacaklarımız her türlü belediyeyi geçecektir ve geçecektir de. Azmimiz, çalışmamız ve gayretimiz de var. Eksiğimiz var, kabul ediyorum”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL