Genel Gündem Tüm Manşetler

MİLLET ORDU OLDU…

Zonguldak Ereğli’de 15 Temmuz Darbe Girişiminin ikinci yıldönümü çerçevesinde, Demokrasi ve Milli Birlik Günü  programı ve Demokrasi Nöbeti etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Karadeniz Ereğli Kaymakam Vekili Saim Eskioğlu, 15 Temmuz..

MİLLET ORDU OLDU…

Zonguldak Ereğli’de 15 Temmuz Darbe Girişiminin ikinci yıldönümü çerçevesinde, Demokrasi ve Milli Birlik Günü  programı ve Demokrasi Nöbeti etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Karadeniz Ereğli Kaymakam Vekili Saim Eskioğlu, 15 Temmuz 2016’da başlayan ruh ve heyecanla yolumuza devam edeceklerini, buna engel olmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal da konuşmasında “Bizler 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen etkinliğe  Ereğli Kaymakam Vekili Saim Eskioğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Vekili Deniz Albay Özgür Kildirli, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Başsavcı Ali Burak Uğur,  Bülent Ecevit Üniversitesi  Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, İlçe Jandarma Komutan Vekili  Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Cihangir Cihan,  Ereğli Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, İlçe Müftüsü Recai Albayrak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Kumaş, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve bazı il  genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Etkinlikte 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan fotoğraf sergisi de açıldı. Atatürk Anıtı önüne kurulan sahnede darbe girişimi sırasında yaşananları canlandıran videolar izlendi.

ESKİOĞLU; “15 TEMMUZ NEDEN ÖNEMLİ?” Etkinlikte konuşan Kdz. Ereğli Kaymakam Vekili Saim Eskioğlu tarih boyunca Türk milletinin sayısız savaşlara girerek milyonlarca şehit verdiğini ancak bu savaşlarda karşıdakilerin hep başka dinden yada başka milletlerden olduğunu söyledi.

Eskioğlu şöyle konuştu:

“15 Temmuz’un adına bayram demedik ama kutladığımız bayramlar kadar, milli günlerimiz içerisinde, demokrasi dediğimiz ve uğruna şehitler verdiğimiz özel bir gün.  Gerçekten güzel bir tablo oluşturmuşsunuz, bu ortamdan dolayı belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.  15 Temmuz neden önemli? Tarih boyunca bu necip millet çok savaşlar gördü. Yüzlerce savaşa girdik, belki milyonlarca savaş verdik.  Ama hep karşımızda dilini bilmediğimiz, belki dinimizden olmayan düşmanlar vardı. Bazen topraklarımızı korumak adına, bazen hakkımızı korumak adına harbe girdik, savaşlar yaptık. Orta Asya’dan başlayarak, bin yıl boyunca  bu güzel topraklara hakim olan kadar, burada gücümüzü gösterene kadar savaşlar yaptık. Şehitlerimiz için tabii ki gözyaşı döktük, ağıtlar yaktık, dualar ettik. Hangimizin geçmişinde, sülalesinde yüzyıllarca yaptığımız bu savaşlarda şehit olmayan yoktur ki?  Şehitlerle dolu, kanla sulanmış topraklar üstünde yaşıyoruz. Mekanları cennet olsun, nur içinde yatsınlar, onların döktüğü kan üstünde kurulmuş bu devletin şanlı bayrağı altında yaşıyoruz. Ama hiç birimizin aklına gelmezdi ki kendi içimizden çıkmış çocuklarımız, evlatlarımız böyle hain bir teşebbüsün içinde olsun, halkına silah sıksın, meclisi bombalasın ve bunu ne yazık ki sanki dini ve milli duyguları kullanarak yapıyorlar. Bu bizim en hassas noktamız. “

“BİZE ENGEL OLMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ”

Türk Milletinin artık dünyayı ve nimetlerini paylaşmak isteyen bu azgın, canavar, doymak bilmez devletler ya da güçlerin, taktik değiştirdiğini bilmesi gerektiğini dile getiren Eskioğlu şunları kaydetti: “Biliyorlar ki Türkiye Cumhuriyetinin varlığını, bu şanlı bayrağın göklerden inmeyeceğini, harple, darple bu işin olmayacağını bilmiyorlar. Dinine diyanetine bağlı bir millet mi, milli duygularına bağlı bir millet mi? Doğru. O zaman biz bu duyguları kullanarak yıkabiliriz dediler, bunu uyguladılar. Bizi üzen, kahreden budur.  251 şehit verdik. Tabii ki mekanları cennet olsun. Çanakkale’de 250 bin şehit vermişiz biz. Bize dokunan, bize ızdırap veren içimizden birilerinin, inandığımız, güvendiğimiz, en değerli varlığımız Türk Silahlı Kuvvetlerinin, polisimizin, kaymakamların valilerin, öğretmenlerin, devletin içine sızarak bizi gafil avlayan ve o emperyalist güçlerin uşağı olarak bizi içimizden vurmak, parçalamak ve kendi emelleri doğrultusunda, Kafkaslardaki enerji, ortadoğu’daki enerji kaynakları için istediler. Bunlara alet olmayacağımızı gösterdik. Biz Mustafa Kemal Atatürk ile bu cumhuriyeti kurarken yine aynı cenderenin içerisindeydik. Aynı belalarla mücadele ettik savaştık. Yine 15 Temmuz 2016’da başlayan ruh ve heyecanla yolumuza devam edeceğiz. Buna engel olmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.”

MİLLET ORDU OLDU…

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olanlara Allah’tan rahmet gazilere ise acil şifalar diledi. Uysal etkinlikte yaptığı konuşmada

“ O gece sizlerin de bildiği gibi 251 şehidimiz oldu. Onlara rahmet, yakınlarına başsağlığı ve metanet diliyorum.  O gece 2195 gazimiz oldu gazilerimize şifalar ve hayırlı bir ömür diliyorum.  Sizlerin de bildiği gibi 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi aslında Türk milletini ve İslam coğrafyasını kapital güçlere vermenin bir yoluydu. O gece bizler Çanakkale’de olduğu gibi, Çanakkale ruhuyla sokaklara döküldük, millet olarak tankın, topun, tüfeğin önüne silahlı darbe girişimini silahsız güçlerle durduran millet olduk. O zaman bizler ordu millettik. Kitaplarda hep Türk milleti, ordu milletti. Ama o gece millet ordu oldu ve sokaklara döküldü. Ve o gece 15 Temmuz bir kahramanlık destanı yazdı.

Aslında 15 Temmuz darbe girişimi ikinci bir Sevr dayatmasıydı. İşte Aziz Türk Milleti o darbe girişimini kabul etmedi ve bir tarih yazdı.  Aziz Türk halkına şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim inşallah bizlerin birliğini ve kardeşliğini daim eyler diyorum. Rabbim inşallah dışarıdan ve içeriden fitne odaklarına karşı ülkemizi korur diyorum. Ve Bizler de Karadeniz Ereğli’de  sizlerle birlikte 15 Temmuz Darbe girişimi gecesi sabahlara kadar bu gördüğünüz cadde ve civarlarda kamyonlarla, otobüslerle, taksilerle, ellerimizde bayraklarla yürüyerek sabahın yedisine kadar yürüdük. Ertesi günü burada yeniden yürüyüşler yapmadan evvel tüm siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla Karadeniz Ereğli’de toplanarak, darbe girişimini kabul etmediğimizi tüm kamuoyuna duyurduk. Buradan tüm siyasi parti ilçe başkanlarına teşekkürü borç bilirim.

“BİZİ YALNIZ BIRAKMADINIZ…”

O geceden sonra her gece bu alanda toplandıklarını söyleyen Uysal şöyle devam etti: “Bu alanda gurbetçilerimiz dahil olmak üzere Tüm Ereğli’nin köylerinden bu alana geldiler. Ben bu gece ikinci yıldönümünde bütün Karadeniz Ereğlili hemşehrilerime desteklerinden ötürü, bizleri yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyorum. Göreve geldiğim dört yıl bitmek üzere. Altı ayım kaldı. Belediye başkanlığı seçimleri 2019 yılı mart ayında. Görevimin ikinci yılında, 15 Temmuz’da  o hain darbe gecesi, benim Karadeniz Ereğli Halkıyla gurur duyduğum o geceleri beraber yaşadık. Sabahlara kadar beraberdik. Allah sizlerden razı olsun.

Akabinde 7 Ağustos günü Zonguldak il merkezimize giderek tüm Türkiye’de birlik beraberlik, Çanakkale ruhu olduğu gibi Ereğli’mizi il merkezimizde temsil ettik. Ellerimizde bayraklarla binlerce Ereğlili vatandaşımızla Zonguldak’a beraber gittik. Bunun için de sizlere teşekkür ediyorum. Arkasından üç gece daha burada nöbet tuttuk, elimizde al bayraklarımızla nöbetlerimizi tamamladık. Bizler 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız dedik. 30 Ağustos’ta resim sergimizi, imza ve kanlı parmak izlerimizi basarak 1,5 yıla yakın zaman da 15 Temmuz demokrasi ve şehitler sergimizi Abdi İpekçi sergi salonunda sergiledik. Yüz binin üstünde ziyaretçi geldi. On binin üzerinde imza ve parmak izi aldık. Bunun için de sizlere teşekkür ediyorum.” 

GECE BOYUNCA SÜRDÜ…

Etkinlikte İlçe Müftülüğü tarafından görevlendirilen  imam hatipler tarafından önce sela okundu ardından da Kur’an- Kerim tilaveti seslendirildi.  Alanı dolduran binlerce kişiye Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu. 

Sabah saatlerine kadar süren etkinlikler kapsamında geceyarısı ilçedeki tüm camilerden salalar okundu, demokrasi nöbeti alanında ilçe müftülüğü tarafından hazırlanan etkinlikler gerçekleştirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL