Genel Gündem Tüm Manşetler

‘KONUŞMAYI HİÇ ÖZLEMİŞ !’ DEDİRTTİ !

2015’i değerlendiren 2016 yılı çalışmaları ve hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulunan Kdz.Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, başta Erdemir ve Türk Metal Sendikası olmak üzere önemli mesajlar verdi. 410 MİLYON DOLAR BUHAR..

‘KONUŞMAYI HİÇ ÖZLEMİŞ !’ DEDİRTTİ !

DSC_8676

2015’i değerlendiren 2016 yılı çalışmaları ve hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulunan Kdz.Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, başta Erdemir ve Türk Metal Sendikası olmak üzere önemli mesajlar verdi.

410 MİLYON DOLAR BUHAR OLDU

Dünyanın hiçbir yerinde verilen hak geri alınmamıştır. 2006 Yılında işçiye verilen haklar geri alınmıştır, tıraşlanma mı diyeceğiz buhar mı diyeceğiz. Ereğli’ye girecek 410 milyon dolarlık bir rakam buhar olmuş uçmuştur. Buradan bu paralar giderken bu işler yapılırken hiç kimse sorgulamıyor konuşmuyor.

ERDEMİR BÖLGE SATIŞIN KURULMASI

En önemli hedeflerimizden bir tanesi satış ve satın alma ile ilgili Ereğli Bölge Satışın kurulması. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır’ın vermiş olduğu söz 4 ay oldu. Tüccar sanayici kendi kaderine terk edilmiş.

BAŞKA SENDİKALAR EL ATMASIN

İşçi kardeşlerime sesleniyorum muhataplarımız da onlar. Bir zam elde edebilirler ücretlerinde bir gelişme elde edebilirler ama evlatlarının geleceğini ne yapacağız? Ben hiçbir zaman,  ‘sendikalı olmayın sendikasız çalışmayın’ demedim, bunu konuşamayız dinlendiremeyiz. Bizim söylediğimiz buraya kimse girmesin başka sendikalar el atmasın aynı şekilde benim verdiğim emek verdiğim sendika burada devam etsin.

ERDEMİR’DEN ÇOK ŞEY BEKLEMEMEK GEREK

Ben geldiğimde OSB’de 400 kişi çalışıyordu şuan bin 200 civarında kişi çalışıyor. İnşallah orada 3 bin kişinin çalıştığını da görmek istiyoruz. Özelleşmiş Erdemir’den çok şey beklemenin yerine alternatif yaratmalıyız. Kendi kaynaklarımızla Organize Sanayi Bölgemizdeki yatırımcıları güçlendirmeliyiz.   Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker, TSO Hizmet Binasında düzenlediği basın toplantısında yerel ve genel gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TSO Yöneticileri Mehmet Çivici, Abdülkadir Çınar, Hasan Yavuz, Selçuk İnceoğlu’nun da yer aldığı basın toplantısında kendisine yönelik eleştirilere yanıt veren Tetiker, 2015 ve 2016 yıllarında sürdürülen ve sürdürülmesi planlanan çalışmaları açıkladı. Tetiker konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  

2014 ve 2015 SEÇİMLERİ “2015 Yılı seçim yılı olarak kabul etmek lazım. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri vardı, 10 Ağustos 2014 yılında da Cumhurbaşkanlığı seçimleri vardı. Demokrasi ve istikrar kazanmıştır. Türkiye yine koalisyonlu dönemlerde değil tek başına iktidar olan bir hükümet ile yoluna devam etmektedir. Bu hepimizi umutlandırmıştır”  

“TÜRKİYE’NİN GELECEK 25 YILI”

“Yurt genelinde ekonominin iyi gitmesini temenni etmekteyiz. Bu temenniden öte bir takım gerçekler var. Orta doğu kan gölüne dönmüş bulunduğumuz coğrafya zorlu bir coğrafya. Çevrede Irak, Suriye, İran, Rusya. Kendi ülkemizin bundan etkilenmemesi mümkün değil. Güneydeki ülkelerle ihracatımız vardı bunların yok olması gerilemesi söz konusu. Libya bizim müteahhitlerimizin en fazla iş yaptığı ülke idi. Libya’nın dağılmasından sonra oradaki istikrarın sağlanamaması oradaki müteahhitlerimizi de etkiledi. Bizim şuandaki Türkiye olarak sıkıntılarımızın en başında kendi coğrafyamızın durumu gelmektedir. Türkiye’nin gelecek 25 yılı belki de Çin’den sonra en fazla büyümeyi gerektirecek sağlayacak olan bir ülke konumundadır. Dünyada Çin’den sonra en fazla büyüme gösteren ülke olarak Türkiye gösterilmekte. Savaşlardan bittikten sonra bu ülkelerin istikrara kavuştuklarını düşünelim ve yeniden bunların yeniden yapılanmasını düşünelim. Lojistik ve avantaj olarak kullanacakları tek ülke Türkiye. Bunun içindir ki Türkiye’nin gelecek 25 yılı tamamen full dolu ekonomik zenginliklerle bir sonuca çıkacağız. Sular bulanmadan durulmuyor. Her şey bir çileden sonra mutluluk geliyor. İnşallah bu konular da bu olaylar geçtikten sonra istikrar sağlandıktan sonra Türkiye’nin geleceğini göreceğiz. Bundan sonra hangi iktidar gelirse gelsin bu askeri vesayet olmadığı sürece beyinlerin daha fazla çalıştığı fikir özgürlüğünün olduğu bir ülkede ekonominin büyümemesi mümkün değildir. Güzel günleri hep birlikte yaşamayı Allah bize nasip eder. Bizim bu istikrar ve bu mutluluktan pay almamız gerekiyor Ereğli olarak”

“TIRAŞLANMA MI BUHAR MI DİYECEĞİZ”

Karadeniz Ereğli her zaman çok şanslı bir dönemde çok şanslı günler geçirmiştir. Hiçbir ekonomik krizden etkilenmeden günümüze kadar gelmeye çalışmıştır ama en fazla ekonomik krizin daralmanın yaşandığı yıllar 2006’dan sonra Erdemir’in özelleştirilmesi başlamıştır. Dünyanın hiçbir yerinde verilen hak geri alınmamıştır. 2006 Yılında işçiye verilen haklar geri alınmıştır, tıraşlanma mı diyeceğiz buhar mı diyeceğiz. Ereğli’ye girecek 410 milyon dolarlık bir rakam buhar olmuş uçmuştur. Buradan bu paralar giderken bu işler yapılırken hiç kimse sorgulamıyor konuşmuyor.  

“2004 YILINDA GİTTİM 2014 YILINDA GELDİM”

Yaşar Tetiker sorgulanırken ilk önce şuna bakmak lazım ben sağlığım nedeniyle 2004 yılında terk ettim 2014 yılında geldim. Benim görev yaptığım dönemlere bakın bir de 10 yıllık döneme bakın. En önemli kayıt Erdemir. Erdemir ile birlikte bir çok kazanımlarımız var bu kazanımların başında en fazla Erdemir’den dolayı kurulan şirketler var. Bahanenin arkasına sığınmadım ben 10 yıl sonra çıktım geldim, geleceksin arkadaş dediler, alt alta koydular sıkıntı var tecrüben mezara gitmesin mücadele et dediler biz de bismillah diyerek göreve başladık. Benim başarılarımın zekatını versen bir çok kurumun başarısı olur.  

“YAPTIĞIM ÇALIŞMALAR ORTADA”

Benim kurduğum OSB’de toplu sözleşme yapıyor bana atıfta bulunuyor. Kendi zayıflığını gösterir gibi bir takım cümleler var ben kendilerini muhatap bile almam benim muhataplarım Ankara’da. Cevap vermek zorundayız, yeri geldiği için de bunu söylüyorum. Dilime dolamaya da hevesli değilim, herşey ortada cereyan ediyor. Herşeyin bilinmesinde de yarar var. Hiçbir şeyin gizli kalması yarar sağlamaz. Karadeniz Ereğli’de hiçbir zaman o yaşanan olayların arkasına sığınıp çaresiz kaldık falan demedik. Göreve geldiğim günden beri yaptığım çalışmalar ve hedefler ortada.  

“OSB’DE BU KADAR EMEK HARCIYORUZ…”

En büyük hedef OSB. Atıl vaziyette olan OSB’yi gidip gördük. Ben geldiğimde 400 kişi çalışıyordu şuan bin 200 civarında kişi çalışıyor. İnşallah orada 3 bin kişinin çalıştığını da görmek istiyoruz. Özelleşmiş Erdemir’den çok şey beklemenin yerine alternatif yaratmalıyız. Kendi kaynaklarımızla Organize Sanayi Bölgemizdeki yatırımcıları güçlendirmeliyiz. Yeni gelen yatırımcıları cazip hale getirmek gerekir. Yusuf Odabaş sancılı, ‘Allah sabır versin’ abisini kaybetmiş. Kendisini telefonla aradım o da bana dönmedi. Biz bu sendikal faaliyetlerin öncesinde Odabaş ile konuştuğumuzda bunları anlattım. OSB’de bu kadar emek harcıyoruz burada çok güzel sonuçlar almaya başladık bu sonuçları almaya başladıktan sonra bu yatırımcıların başka bir sendika ile muhatap olmamaları için sen faaliyetlerini sürdür ama bu zamansız olmasın. Bunun zamanı çok önemli.  

“İŞÇİ KARDEŞLERİME SESLENİYORUM”

Ben işçi kardeşlerime sesleniyorum muhataplarımız da onlar. Bir zam elde edebilirler ücretlerinde bir gelişme elde edebilirler ama evlatlarının geleceğini ne yapacağız? Her işçinin de bir geleceği var. O evlatların geleceğini hep birlikte düşünmeliyiz. O işçi kardeşlerimiz de düşünecek. Ben hiçbir zaman,  ‘sendikalı olmayın sendikasız çalışmayın’ demedim, bunu konuşamayız dinlendiremeyiz.  

“KONUŞMA HAKKIM VAR”

Bizim söylediğimiz buraya kimse girmesin başka sendikalar el atmasın aynı şekilde benim verdiğim emek verdiğim sendika burada devam etsin. Tarihine bakıldığında emek verdiğim bir sendika. Bunlar yeni kardeşlerimiz, ağabeylerine sormaları lazım. Benim orada bir emeğim var ise konuşma hakkım da var. Beni şahıslar ilgilendirmez cahilce konuşabiliriz biz toplum için var isek bizim herşeyden önce hangi fedakarlığı yapmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Eğer burada bir fedakarlık yapılacaksa yapılır. Nasıl telafi edilecekse birlikte telafi edilecektir. 2015 Yılı öyle veya böyle geçmiştir.  

“KOYDUĞUMUZ HEDEFLER BELLİ”

2016 yılına gelindiğinde olmayacak olayların arkasına sığınıp da onu yapamadık bunu yapamadık gibi söylem içerisinde değiliz. Koyduğumuz hedeflerimiz belli, OSB demişiz başarmışız, bin 700 öğrenci sayısında kalmıştık şimdi 5 bin 150’yi bulmuş rakamdayız. Rektörden aldığımız söz var 2016-2017 yılında turizm bölümünde öğrenci kaydı yapılacak. Kendi söylediklerine göre 400 ile bin arasında bir rakam olabilir deniliyor. Bizi rakamdan ziyade oradaki öğrencilerin rahat yaşamı ilgilendiriyor.  

“KAMPÜS İŞLEMİ GÜZEL GİDİYOR”

Kampüs işlemi de gayet güzel gidiyor. İlk ödenekte hemen ne gerekiyorsa proje ile birlikte temel atma töreniyle işe başlanacak. Kim yıkıcı kim yapıcı kim ihanet ediyor bunun gazeteciler tarafından bilinmesi gerekiyor. Milletvekilleri çıktı belediye başkanları çıktı bizi çırak çıkarttılar öğrenci sayısına kadar el attılar. Bizi ilgilendiren sonuç, sonuç ta öğrenci sayısının istenilen rakama ulaşmasıdır”  

“ÇAYCUMA, DEVREK AYAĞA KALKTI”

Karadeniz Ereğli, turizm bölümü alıyor Çaycuma, Devrek ayağa kalkıyor. Rektör hoca da belirli dengeleri korumak zorunda, bizi ilgilendiren tek hadise kendi mücadelemizi veriyoruz somut olarak da o rakamlara ulaşmak istiyoruz. 10 Bin hedefine ulaşabilir miydik ulaşabilirdik yapsaydık kendi bölümlerimizi binalarımızı olabilirdi. Durduğumuz yerde kalmadık mücadele verdik.  

“KOOPERATİFİ KURDUK HAYIRLI OLSUN”

Valimizin başlattığı bir proje vardır Erdemir Yönetim Kurulunda yönetim kurulu üyesi altın hisse. Valimizin kendi talimatı ile burada tertemiz bir taşıyıcılar kooperatifi kurun diye. Bunun kurulması aşamasında çalıştık, didindik. Bir kooperatif kurduk hayırlı olsun. Erdemir’den bir destek sözü vardır sayın valimize. Ali Pandır ile görüştüğümüzde birlikte basın toplantısı yapalım yeni müjdeler vardı demişti biz bunu bekliyoruz. Ereğli’nin huzuru geleceğin teminatı için önemlidir. Buranın lokomotifi Erdemir diyorsak bu makamlar gelip geçicidir. Toprak altında ne sultanlar yatıyor. Bu makamların hiçbirisi kalıcı değildir. Bugün yönetim kurulu başkanı olursunuz bugün milletvekili olursunuz bu makamlar gelip geçicidir önemli olan yaptığınız hizmettir.  

EREĞLİ’YE BÖLGE SATIŞIN KURULMASI HEDEFİ

2016 yılı içerisinde yeni hedeflerimiz olacaktır. Ereğli hepimizin yaşadığı bir kent. Ereğli’nin geleceği için kim öneri getirirse başımızın tacıdır. Odamızın rutin faaliyetleri devam ediyor. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı destekli ihracat eğitim gerçekleştirdik 35 kişiye sertifika verildi. Üyelerimizin meslek sahibi olabilmesi için çırpınıyoruz. En önemli hedeflerimizden bir tanesi satış ve satın alma ile ilgili Ereğli Bölge Satışın kurulması. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır’ın vermiş olduğu söz 4 ay oldu. Tüccar sanayici kendi kaderine terk edilmiş. Burada kurulacak bölge satış ile masa kenarında toplanıp ayda bir kere de olsa sorunları tartışma fırsatı bulacağız. Genel Müdürümüz Sedat Orhan ile değerlendirme yapılacak sonuç İstanbul’a gönderilecek. Ereğli’de sorunların tartışılması konuşulması Ereğli’de o canlılığı bekliyoruz, umut ediyoruz.  

ODA SİCİL BELGESİ

1 TL Oda sicil belgelerini 10 TL’ye veriyorduk 1 TL’ye indirdik elimizden gelse de hiç para almasak”

raundtso

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL