Genel Gündem Tüm Manşetler

KAPATMA KARARI KEYFİDİR

Kdz Ereğli Kandilliler Derneği adına Başkan Av. Ö.Korhan Us yazılı bir açıklama yaparak HEMA Maden İşletmelerinin Kandili Müessesesini kapatma kararını keyfi bulduklarını beyan etti. Us açıklamasında şu görüşlere yer verdi. ..

KAPATMA KARARI KEYFİDİR

KANDİLLİLİLER DERNEĞİ

Kdz Ereğli Kandilliler Derneği adına Başkan Av. Ö.Korhan Us yazılı bir açıklama yaparak HEMA Maden İşletmelerinin Kandili Müessesesini kapatma kararını keyfi bulduklarını beyan etti. Us açıklamasında şu görüşlere yer verdi. 

     ‘HEMA ‘nın   Kandilli deki ocaklarını kapatma kararını, tamamen keyfi ve dayanaksız buluyor ve bu kapatma işlemine karşı çıkıyoruz. Şöyle ki;

05.06.2014 tarihli  T.T.K ARMUTÇUK  Müessesesinin, yaptığı denetleme sonucu yazdığı üretimin durdurulması doğrultusunda ki  raporu üzerine,  bu defa, madeni denetleyen  ÇALIŞMA BAKANLIĞI  müfettişleri durdurma gerekçelerinin doğru olmadığını, madenin çalışmasında iddia edildiği gibi eksikliklerin bulunmadığını ilgili taraflara bildirdi.  İşletmeye işçi alımı için  yakın tarihlerde girişimlerde bulunan ve 30 işçinin girişini yapan HEMA, bu ilk  T.T.K  raporu üzerine işletmenin ve işçilerin tasfiye edilmesini Kandilli işletmesine bildirdi. Ancak, 20.06.2014 tarihinde iddiaları geçersiz kılan Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin raporunun  ilgili taraflara bildirilmesi üzerine, 09.07.2014 tarihinde T.T.K.  Genel Müdürlüğü üretime devam edilebileceğini,HEMA Kandilli işletmesine bildirdi.  T.T.K Armutcuk Müessese Müdürlüğünün ne amaçla yazdığı anlaşılamayan  üretimi durdurma kararı Hema yönetiminini  tedirgin etti.  Ancak anlaşılan, HEMA yönetimi  henüz kararından vazgeçmiş değil.              

Bölge  için önemli bir işyeri olan HEMA  da Kandilli ve Gökçelerden yaklaşık 200 kişi çalışmaktadır. T.T.K Armutcuk Müessese Müdürlüğünün  tuttuğu  rapor sonucu oluşan bu kriz, ancak T.T.K Genel  Müdürlüğü  ve  HEMA  yetkililerinin masaya oturmasıyla çözülebilecekken , tek yanlı alınan  ve   bölgenin   zaten kötü durumda olan ekonomisini  zora sokacak olan işletmelerin kapatılması kararına karşı olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL