Genel Gündem Tüm Manşetler

İSTİKLAL MARŞINI BİRDE BÖYLE DİNLEYİN

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu Sazdan Adam grubu, İstiklal Marşı’nın 95. yıldönümünde 58 kişilik grup ile İşaret dilini de kullanarak klip hazırladı. Ereğli’ de Mehmet Ali Ürkmez’in kuruduğu Sazdan adam gurubu..

İSTİKLAL MARŞINI BİRDE BÖYLE DİNLEYİN

Basliksiz_2_jpg11_03_2016_16_47_35881446

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kurulu Sazdan Adam grubu, İstiklal Marşı’nın 95. yıldönümünde 58 kişilik grup ile İşaret dilini de kullanarak klip hazırladı.

Ereğli’ de Mehmet Ali Ürkmez’in kuruduğu Sazdan adam gurubu önceki yıllarda Michael Jackson’ın 5’inci ölüm yıldönümü için ‘They don’t care about us’ şarkısına, Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı anısına da Çanakkale türküsü ve dönemin Beşiktaşlı oyuncusu Demba ba için klip çeken grup bu kez de kameralar karşısına İstiklal Marşı için geçti.58 bağlamacı ile hazırlanan klibin hazırlanması yaklaşık 1 ay sürdü. Klipte Bağlama çalım tekniği olarak Şelpe ve Mızraplı çalım kullanılırken, bağlama ailesinden Divan, cura ve tambura da kullanıldı. Klipte İstiklal Marşı işaret dili ile de anlatılırken, istiklal marşının sözleri ile alt yazı olarak kullanıldı.

Bugüne kadar yaklaşık 300 bağlamacıyı yetiştiren ve İstiklal Marşı’nın 95. yılında özel bir çalışma yapmak olduğunu kaydeden Sazdan Adam gurubu başkanı Mehmet Ali Ürkmez, klipte işaret dilinin kullanılmasının sebebini ‘İşitmeyen kalmasın’ sloganı ile birlikte kullandıklarını, yaşanılan o zor günlerin unutulmaması i ve ders almak gerektiğini söyledi. Ürkmez konuşmasında “İstiklal Marşı’nın bu yıl 95. yılı. Sosyal medyaya baktığımızda İstiklal Marşı’nı b,ir arada yazdığımızda çok nitelikli videolara ulaşamadık. Çoğu sigara içilen, yatak üzerinde ya da şortla çalınmış. Bu bizim Milli Marş’ımız. Enstrümanda milli çalgımız. Bizde bu işe gönül veren insanlarız.  Uğraşımız daha nitelikli video olsun diye. Hani üstatları da alarm durumuna geçirip daha nitelikli çalışmalar yapmaları için onlardı da ateşleriz diye düşündük. Gerçi buna da olumlu ya da olumsuz eleştiriler gelecek ama, burada amaç bir adım atmak. Kilometre taşı olmak. İnşallah başarabiliriz. Burada 58 bağlamacı var. Bu klipte işaret diline de yer verdik. Klipteki sloganımız ‘İşitmeyen kalmasın’. İstiklal Marşı, malum Dünya zor günlerden geçiyor. Türkiye’ de öyle. İstiklal Marşı’nı işitmeyen kalmasın. İşte bunu bağlama ile haykırmak istedik. İstiklal Marşı’nı işaret dili ile de anlatmak istedik. İnşallah amacına ulaşır” dedi.

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL