Genel Gündem Tüm Manşetler

İŞTE İŞİN ÖZETİ…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadelede kontrollü normalleşme kararlarını açıkladı. Tüm iller vaka yoğunluğuna göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak risk sınıflarına ayrıldı. Eğitim konusunda önemli kararlar alındı. İşte kontrollü..

İŞTE İŞİN ÖZETİ…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadelede kontrollü normalleşme kararlarını açıkladı. Tüm iller vaka yoğunluğuna göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak risk sınıflarına ayrıldı. Eğitim konusunda önemli kararlar alındı.

İşte kontrollü normalleşme süreci…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı`nın ardından kontrollü normalleşme kararlarını açıkladı.

Toplantıda, eğitimden sosyal yaşama kadar birçok konuda yeni kararlar alındı.

2 Mart Salı günü itibarıyla tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim başlanılacak.

Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze eğitim gerçekleştirilecek.

Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün, ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, lise hazırlık 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.

Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, ilkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 2 gün, 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanacak.

Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlayacak.

Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerde salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecek.

Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecek.

Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilecek. Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecek.

Kamuda normal çalışma saatlerine dönülecek.

Restoran, kafeler gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında sürdürecek. Bu iş yerleri yüzde 50 kapasiteyle müşteri kabul edecek.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerde 09.00 ile 19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldı. Yüksek ve çok riskli illerde pazar günleri kısıtlama devam edecek. Ülke genelinde uygulanan 21.00 ile 05.00 arasındaki sokağa çıkma kısıtlaması ise sürecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundakilerle ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.

Nikah ve düğünler, düşük ve orta riskli illerde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum örgütleri ve meslek odaları gibi kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL