Genel Gündem Tüm Manşetler

HİZMETE AÇILDI

Zonguldak İl Kültür Müdürü Kasap, Ereğli’deki Cehennemağzı Mağaralarında bulunan amfi tiyatronun hizmete açıldığını bildirdi.   Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Valilik önünde düzenlenen..

HİZMETE AÇILDI

hizmete-acilmis

Zonguldak İl Kültür Müdürü Kasap, Ereğli’deki Cehennemağzı Mağaralarında bulunan amfi tiyatronun hizmete açıldığını bildirdi.

 

Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Valilik önünde düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Cehennemağzı Mağaralarında bulunan amfi tiyatronun hizmet vermeye başladığını bildirdi.

 

FİLYOS’DA KAZI ÇALIŞMALARI

İnsanların sürekli yaşadıkları yer dışında yaptıkları seyahatler ve gittikleri yerlerde geçici konaklamalarından doğan ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili faaliyetler turizm olarak tanımlandığını hatırlatan Kasap konuşmasında şunları söyledi: 2000 yılında kale duvarı onarımı ile başlayan Filyos’un kültür turizmi içerisinde değerlendirilmesine yönelik çalışmalarımız, son yıllarda sürdürülen arkeolojik kazı faaliyetleriyle farklı bir boyut kazanmıştır. Antik Tieon kentinin gün yüzüne çıkarılması konusunda yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla kentin ve bölgenin sisler içinde geçmişi aydınlatılmaya başlamıştır.

 

“KÜLTÜREL YANLARI YANSITILACAK”

Zonguldak’ın 150 yılı aşkın süredir kaderinde belirleyici olan madencilik olgusu, ekonomik yanları olduğu kadar, kültürel yanlarıyla da yaşatılacaktır. Bu alanda başlattığımız Madencilik Müzesi çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir.

 

CEHENNEMAĞZI MAĞARALARI

Bölgemizin en önemli inanç turizmi merkezi olan Ereğli Cehennemağzı Mağaraları’nın çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlanmış, burada sanatsal faaliyetlerinde gerçekleştirilebilmesi için bir amfi tiyatro yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır. İlimizin turizm alanında kendini göstermesi, sektörün altyapısını oluşturan kamı yatırımları ile olduğu kadar, üst yapıyı oluşturan özel sektör yatırımları ile mümkün olabilecektir. Bizlerde Zonguldak İl Kültür Turizm Müdürlüğü olarak, turizme gönül veren herkese kucak açmayı ve destek vermeyi sürdüreceğiz”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL