Genel Gündem Tüm Manşetler

GERÇEĞİNİ ARATMADILAR

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 112, AFAD,UMKE,İtfaiye, TTK kurtarma tahlisiye ve kurtarma derneklerinin katılımı ile geniş çaplı ‘Deprem Tatbikatı’ gerçekleştirildi.  Yaklaşık 700 görevlinin katıldığı tatbikatta kriz masasında yer alan Ereğli Kaymakamı Nazım..

GERÇEĞİNİ ARATMADILAR

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 112, AFAD,UMKE,İtfaiye, TTK kurtarma tahlisiye ve kurtarma derneklerinin katılımı ile geniş çaplı ‘Deprem Tatbikatı’ gerçekleştirildi.  Yaklaşık 700 görevlinin katıldığı tatbikatta kriz masasında yer alan Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu’ da sık sık yapılacaklar hakkında bilgiler aldı.

Ereğli’ ye Bağlı Kandilli beldesinde faaliyet gösteren Türkiye Taş Kömürü kurumu (TTK) Armutçuk müessesinde 1-7 Mart Deprem haftası dolayısıyla ‘Deprem tatbikatı’ gerçekleştirildi. Armutçuk Taşkömürü İşletmesi Tahlisiye ekibi, Ereğli Belediyesi İtfaiyesi, Genel Maden İşçileri (GMİS) Sendikası, Zonguldak İl Afet ve Acil durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma ekibi (UMKE), Ereğli İtfaiyesi Doğa Sporları Arama ve kurtarma Derneği (ERİDAK) Maden İşçileri Derneği (MAKUT) Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı (MAGAME) Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) itfaiyesi, Kandilli Jandarma Komutanlığı’nın katılımı ile geniş çaplı Deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Maden işçileri ile birlikte yaklaşık 700 kişinin görev aldığı tatbikatta ilk olarak tatbikat için 7 günde hazırlanan maden ocağında ki gaz sızıntısında etkilenen maden işçilerinin yere yığılmasıyla birlikte sağlık ekiplerinin müdahalesi ile başlandı. Daha sonra binada yangın çıkması sonucu mahsur kalan çalışanlar camdan hava yastığına atlayarak kurtarıldı. Yaralanan çalışanlar ise sedyeye alınarak iple binadan alındı. İkinci bölümde ise deprem dolayısıyla molozların altında kalan aracın içinde ki iki yaralı sağlık kurtarma ekiplerinin çalışması ile kurtarıldı. Yaralılara yapılan ilk müdahalenin ardından yaralılar ambulanslara taşındı. Senaryo gereği evlerin de beton yığının altında kalan 4 kişi kurtarıldı. Görüntü ve sesle bulma cihazlarının da kullandığı tatbikatta Zonguldak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personellerinden ‘Afet’ isimli köpek de molozların altında kalan bir kişiyi bularak görevini tamamladı. İşçi barakasında çıkan yangın ise Erdemir, Kdz. Ereğli Belediyesi ve TTK’ya ait itfaye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

7 GÜNDE YAPILAN MADENDE Kİ GÖÇÜKTE MAHSUR KALAN İŞÇİLER KURTARILDI

Tatbikatın son bölümünde ise Türkiye Taş Kömürü Kurumu çalışanları tarafından 7 günde yapımı tamamlanan maden ocağında grizu patlaması meydana geldi. 10 işçiden yedisi madenden kendi imkanları ile çıkarken, mahsur kalan 3 işçi için TTK Tahlisiye ekipleri devreye girdi. İki maden işçisi tahlisiye ekipleri tarafından kurtarılırken, göçük altında kalan bir işçide yapılan kurtarma çalışması sonucu madenden çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. Nefes kesen tatbikat, alana gelen vatandaşlar tarafından da saniye saniye cep telefonlarına kaydedildi.

Tatbikatın sona ermesinin ardından katılımcılara hitaben konuşan Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş “Aktif olarak 160, maden işçileri ile birlikte 660 kişi ile büyük bir tatbikat gerçekleştirdik. Buradaki hedefimiz şuydu: çevre illerimiz Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak’ın Alaplı, Gökçebey ve Devrek birinci derece deprem bölgesidir. Bizler ikinci derece deprem bölgesinde bu ekipleri bir araya toplayarak neler yapabileceğimizi gösterdik” dedi.

Tatbikat plaket töreninin ardından sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL