Genel Gündem Tüm Manşetler

EREĞLİ’DE BURHAN KUZU RÜZGARI

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa yazarı Burhan Kuzu, 16 Nisan tarihinde gerekleştirilecek olan halk referandumu öncesinde partililerle  bir araya gelerek Yeni Anayasa ile ilgili konferans verdi. Büyük Anadolu otelde..

EREĞLİ’DE BURHAN KUZU RÜZGARI

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa yazarı Burhan Kuzu, 16 Nisan tarihinde gerekleştirilecek olan halk referandumu öncesinde partililerle  bir araya gelerek Yeni Anayasa ile ilgili konferans verdi.

Büyük Anadolu otelde Ensar Vakfı tarafından gerçekleştirilen konferansa Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa yazarı Burhan Kuzu, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, belde belediye başkanları, Ak Parti İlçe başkanı Fatih Çakır ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından kürsüye davet edilen Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa yazarı Burhan Kuzu, konuşmasına söz konusu modelin kendi dönemlerinden önce alınan bir karar olduğunu, ancak o dönemlerde bu modeli,n hayata geçirilemediğini söyledi. Kuzu konuşmasında “Tabi bu 16 Nisan günü milletimiz sandığa gidecek. Bu memleketin bana soracağınız Bugüne kadar yapmış olduğu işlerin en mühimini yapacak. Bilesiniz ki bu 16 Nisan’ da ki oylama Türkiye açısından bir kurtuluş günü oylamasıdır. Bunun reddi bu memleketi çoğa patlar. Bilesiniz ki gelecek nesiller bizleri mezarda yatırmaz. Sürekli gelir sizi orada rahatsız eder. Neden hayır verdin bak memleket ne hale geldi. Senin oyun yüzünden geldi diye söyler. Bunu şunun için söylüyorum. Bu bir Ak Parti projesi değildir. Bu bir Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) projesi değildir. Sonuç olarak bu milletin bir milli meselesidir. Elbette ki biz hazırladık. Biz sebep olduk. Doğrudur. İşin içinde biz bulunduk. İki partinin uzmanları bir araya geldi. Biz bu işi kurtardık belki. Ama bunun bizi aşan bir yönü var. Kaldı ki bizimle başlamış bir hareket de değil bu” dedi.

ÖNDEKİ DÖNEM SİYASİLERDE BAŞKANLIĞI İSTEDİ AMA YAPAMADILAR

Kendinin 1977 yılından bu yana başkanlık sisteminin içinde olduğunu söyleyen Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa yazarı Burhan Kuzu, o dönemdeki siyasilerin Başkanlık sistemine en kötü oldukları dönemlerde geçmeye kalktıklarını, ancak kendilerinin ise en güçlü olduğu dönemde böyle bir modele geçmek istediklerini söyledi.  dönemim Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in kendisini çağırarak başkanlık sistemine geçmek istediğini anlatan Kuzu “Hepsi istedi. Ama bakın fark ne. Özellikle zayıf kaldıkları dönmede gördüler ülkenin ne hale geldiğini, Cumhurbaşkanı makamına çıkınca daha çok istemiş oldular. Ama bugün ki bizim ekip, gerek Cumhurbaşkanımız, gerek başbakanımız gerekse de bizler siyasetçiler olarak en güçlü olduğumuz zaman bunu istiyoruz. Demirel Başkanlığa karşı çıktı zamanında. Ama Cumhurbaşkanı olduğu zaman bizzat beni çağırdı. Görüştük. 28 Şubat olayları ile ilgili olarak yaşananları konuştuktan sonra bana dedi ki, ‘Şu başkanlığı getirelim’ dedi. Ancak olmadı”

İKİ KİŞİNİN OLDUĞU YERDE ‘HIR’ ÇIKIYOR

Başkanlık sisteminin neler getireceğini anlayan Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa yazarı Burhan Kuzu, Başkanlık sisteminde bundan sonra koalisyon döneminin tarih olacağını kaydetti. Kuzu “Başkanlık sitemiyle birlikte koalisyonlara paydos. Ömür billah. Bu getirdiğimiz model kuvvetler ayrılığının alasını getiriyor. Yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı. Bitti. Nokta. Madem kuvvetler ayrılığı güzel bir leydir. Her gün söylüyor Kemal bey. Doğrudur. Bende katılıyorum. İşte bunu biz ayırıyoruz. Bugün ki model de yok bu. Olmadığı için zaten biz bunu yapmak zorunda kalıyoruz. Bundan sonra da iki başlılığa paydos. Bu model de Başbakan yok. İki kişinin olduğu yerde ‘HIR’ çıkıyor. Biz bir de koalisyonları bir arada götürme özürlüyüz.  Zorlanıyoruz. Ortaklık yönümüz zayıf bizim. Duygusal milletiz. Belki iyi tarafı da var bunun” dedi.

BAHÇELİ’YE ALKIŞLI GÖNDERME

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa yazarı Burhan Kuzu, konuşmasının son bölümünde Anayasa paketinin hazırlanmasında ve 16 Nisan’ da yapılacak olan referandum kararının alınmasında kendilerine destek veren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye de teşekkür alkışı gönderdi. Kuzu konuşmasında “Bu paketin bu noktaya gelmesinde büyük katkısı olan, büyük Devlet adamı Devlet Bahçeli’ye bir teşekkür alkışı borcumuz var. Yani hakikaten düne kadar belki bu modele sıcak bakmadığını söyleyen ama 15 Temmuz rezaletinden sonra ülkenin beka sorunu gündemdedir. Memleketin başında bu gibi durumlarda mutlaka dirayetli insanlar olması gerekir şeklindeki tespitten sonra gördük ki ‘Bu sistemle bu modelle ülke yönetilemez’ dedi ve doğruyu yaptı” dedi.

Düzenlenen konferans soru cevap kısmının ardından sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL