Genel Gündem Tüm Manşetler

EREĞLİ’DE AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve Karadeniz Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Av. Tayyar Kartal,‘ Anayasamızda yer alan Hukuk devleti ilkesinin en önemli şartlarından birisi hiç şüphesiz ki  kuvvetler ayrılığıdır. Kanunla düzenlenmesi..

EREĞLİ’DE AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve Karadeniz Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Av. Tayyar Kartal,‘ Anayasamızda yer alan Hukuk devleti ilkesinin en önemli şartlarından birisi hiç şüphesiz ki  kuvvetler ayrılığıdır. Kanunla düzenlenmesi gereken ve dolayısıyla yasama organının görev ve yetkisine giren konuların, olağanüstü hal kararnameleri ile düzenlenmesi, kuvvetler ayrılığına aykırılık teşkil etmekte olduğunu vurguladı.

Karadeniz Ereğli’de  ‘5 Nisan Avukatlar Günü ’ nedeniyle tören düzenlendi. Atatürk Anıtı’na  çelenk sunulması,  saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı avukatlar adına Tayyar Kartal yaptı.

  Zonguldak Barosu İlçe Temsilcisi ve  Karadeniz Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Av. Tayyar Kartal, Hukuk Devleti ilkesinin ve onun en önemli şartlarından birisi olan Kuvvetler ayrılığının Hukukçuların vazgeçilmezi olduğunu belirtti.  Günü birlik çalışmaların yeterli olmadığını ve bu mesleğin 20-40 yılının planlanması gerektiğini de vurgulayan Kartal konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi;

”Çünkü ancak bu sayede kişi hak ve özgürlüklerini koruma altına almamız mümkün olacaktır. Hukuk  sistemi içerisinde biz avukatların konumunun, taşıdığımız önemin farkındayız, Hukuk sistemimizi iyileştirirken, mesleğimizin de kalitesinin yükseltilmesi gerekiyor. Aksi halde  hukukun üstünlüğünün sağlanması, insanlar arasındaki güveninin, toplumsal barışın gerçekleştirilmesi mümkün değil, olamaz.  Her şeyden önce; Hukukumuza ve onun içerinde savunmayı temsil eden mesleğimize geniş açıdan bakmamız gerekiyor. Geçmişi, bugünü ve geleceği incelemek, tahlil etmek gerekiyor, Hukuku ve avukatlığı geleceğe taşımak gerekiyor, Günübirlik çalışmaların yeterli olmadığı ortada, bu mesleğin 20 yılını,40 yılını planlamamız gerekiyor, Hukukun ve avukatlığın kısa, orta ve uzun vadeli kalkınma planlarını oluşturmamamız gerekiyor. Avukatlık teminatını getirmemiz gerekiyor, Hukuku ve avukatlığı zamana uydurmamız, zamana uydurmamız gerekiyor.” dedi

 Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene,  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, CHP Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakçı, CHP Ereğli Önceki dönem İlçe Başkanı  Hayrettin Kartal, İlçe Yöneticileri de   katılarak avukatları tek tek kutladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL