Genel Gündem Tüm Manşetler

ERDEMİR REKOR AÇIKLADI

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Grubu’nun , geride bıraktığı yılda üretim rekoru kırdığı bildirildi. Erdemir Grubu Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açımlamaya göre Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, Erdemir..

ERDEMİR REKOR AÇIKLADI

400-bin-ton-yassi-urun-8t12i

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) Grubu’nun , geride bıraktığı yılda üretim rekoru kırdığı bildirildi.
Erdemir Grubu Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açımlamaya göre Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, Erdemir Grubu’nun uluslararası piyasalarda fiyatların düşmesine ve artan ithalata rağmen 2015 yılında üretim rekoruna imza atarak karlılığını koruduğunu belirtti.
Pandır, Uluslararası piyasalarda demir çelik fiyatlarının düşmesi, Türkiye’nin demir çelikte net ithalatçı durumuna geçmesi gibi gelişmeleri Hatırlattı.
Bu durumlara karşın 2015 yılında 8.9 milyon ton ham çelik ve 7 milyon 400 bin ton yassı ürün üretimi gerçekleştirdiklerini anlatan Pandır, şunları kaydeti:
“2019 yılına kadar 1 milyar dolara yakın tutarda yatırımımızı hayata geçirmiş olacağız. Yatırımlarımız bütün zorlu koşullara rağmen devam ediyor. Türkiye’deki ham çelik üretiminin yüzde 28’ini tek başına gerçekleştiren Erdemir Grubu’nun 2015 yılı cirosu 4.4 milyar dolar, FAVÖK’ü 770 milyon dolar, net karı ise 414 milyon dolar oldu. 
2015 yılında sıvı çelik üretimi önceki yıla göre yüzde 5 arttıran Erdemir Grubu, 2015 yılında 42 ülkeye ihracat yaptı. Bu sonuçlarla Erdemir Grubu, küresel piyasalardaki dalgalanmalara ve çelik fiyatlarındaki keskin düşüşlere rağmen 2015 yılını hedeflerine uygun bir şekilde geride bıraktı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL