Sağlık

ENGELLİLERE KOORDİNASYON MERKEZİ

CHP Zonguldak Belediye Başkan Aday Adaylarından  Bahaddin Arı, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Arı’nın ziyaretine Zonguldak Belediye Meclis üyesi İzzet Bildirici ve eşi Sevim Arı’da eşlik etti.Arı’yı Sakatlar..

ENGELLİLERE KOORDİNASYON MERKEZİ

engellilere-koordinasyon-merkezi

CHP Zonguldak Belediye Başkan Aday Adaylarından  Bahaddin Arı, Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Arı’nın ziyaretine Zonguldak Belediye Meclis üyesi İzzet Bildirici ve eşi Sevim Arı’da eşlik etti.Arı’yı Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı.İlk sözü alan Bahaddin Arı, “Engelliler Koordinasyon Merkezi oluşturacağız Engellilerle ilgili olarak meslek edindirme kursları, engelliler tedavi havuzu ve masaj odaları, sağlıklı yaşam merkezi kuracağız.”dedi Arı sözlerini şöyle sürdürdü, “Engelli vatandaşlarımıza danışmanlık hizmeti vermek üzere Engelliler Koordinasyon Merkezi oluşturacağız. Bu birim engelli vatandaşların başvurularını belediyenin ilgili bölümlerine veya diğer ilgili kurum-kuruluşlara yönlendirme, engelli vatandaş adına bu kurumlarla iletişime geçme ve sorunların çözümü için ilgili faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlayacak. Engelli vatandaşlarımıza danışmanlık ve istihdam desteği de veren bu birimin organizasyonuyla görme engellilere yönelik çeşitli eğitimler vereceğiz. Öte yandan kent planlamasından çevresel şartlara kadar yaşamın her alanında engellileri de sarıp sarmalayan ve  hayatı içine alan bir modeli hayata geçirmek amacıyla Engelsiz Zonguldak’ı yaşama geçireceğiz. Engelliler için kolay yaşanabilir bir kent yaratmak için bütün alt yapı çalışmalarımızda ve kentsel düzenlemelerimizde engellileri de düşünerek hareket edeceğiz. Bu yaklaşımı yeni yapılan yol-asfalt çalışmalarımıza yansıtacağız ve artık Zonguldak’ta kaldırımlarda sürekli tekerlekli sandalyedeki bir vatandaşın rahatça dolaşabilmesini sağlayacağız. Engellilerle ilgili olarak meslek edindirme kursları, engelliler tedavi havuzu ve masaj odaları, sağlıklı yaşam merkezi kuracağız.

 

“Engelliler parkı oluşturacağız”

 

Yaşamlarını genellikle toplumdan yalıtılarak evde geçiren engelli çocukları, diğer çocuklarla, sokakta ve toplumda buluşturmak istiyoruz.

 

“Spastik Engelliler Rehabilitasyon Merkeziyle ortak proje üreteceğiz”

 

Türkiye’de sayıları 1 milyonu aşan ancak çoğu evden çıkmadan yaşamını sürdüren spastik engellilere yönelik eğitim ve tedavi hizmeti veren Spastik Engelliler Merkezi ile ortak projeler yaparak çocuklarımızın, tedavi gören engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak, yaşama azmi vermek için çaba sarf edeceğiz.

 

“Zonguldak’ta Görme Engelliler İçin Kütüphane açacağız”

 

Bugün AKM’ de görme engellilere yönelik hizmet verilse de yeterli olmadığını biliyoruz. Bu nedenle Zonguldak’ta yaşayan görme ve duyma engelli vatandaşlarımıza bu alanda kütüphane kuracağız. Bu konuda diğer sosyal kuruluşlardan gerek destek gerekse ortak projeler yaratacağız. Haftanın belirli gün ve saatlerinde hizmet veren kütüphane yaratarak eve kitap sergisinden de yararlanabilen görme ve işitme engelliler sistemini oturtacağız

 

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin

 

Daha sonra söz alan Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Bahaddin Arı’nın Meclis üyeliği ve engellilerle ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti ve şöyle dedi, “Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi olarak bilindiği gibi önümüzdeki günlerde yapılacak olan yerel seçimler için ilimizde Belediye Başkanlığına aday adayı olan çok kıymetli arkadaşlarımızın derneğimizi ziyaretleri devam ediyor. Bu gün de yine çok iyi tanıdığımız her zaman sorunlarımızı beraber tartıştığımız Belediye Meclis Üyesi Bahaddin Arı arkadaşımız Belediye Başkanlığına aday adayı Bahaddin Arı arkadaşlımız hemn yeni yönetimi kutlamak hemde seçildiği takdirde bizlerle birlikte yapacağı çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere buradalar.Kendilerine teşekkür ediyorum başarılarının devamını diliyorum.”Dedi Şirin, “ Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Zonguldak’ta yıllardır yapmış olduğumuz hizmetlerle faaliyetlerle sivil toplum örgütü olarak inanıyoruz ki ender örgütlerden birisiyiz. Bunu kamudaki yetkililer başta sayın valilerimiz olmak üzere devamlı bunu söylüyorlar bizde bundan guru duyuyoruz ancak Sayın Bahaddin beyinde bildiği gibi bizim yılladır en büyük sorumuz engellilerin günü birlik gelip oturup dertleşebileceği kaynaşabileceği, sosyal hayata katılabileceği bir alanın tedarik edilmesi noktasında maalesf çözüm bulamadık.

 

Şirin; “Burada 16 metre kare bir yerde hizmet veriyoruz”

 

Yıllardır mücadele ediyoruz ama şehrimizin de fiziki yapısı biraz buna müsait olmaması, yer konusunda bürokratik engellerin çıkması dolayısıyla bu sorumuzu yıllardır çözmedik. Burada 16 metre kare bir yerde hizmet veriyoruz hiçbir engelli büromuza gelemiyor derdini anlatamıyor. Sayın valimizde burayı bildiğinden dolayı kendisine gidip durumu anlattım. Sağ olsunlar çözüm noktasında gerekli yerlere talimatı verdik şu anda hummalı bir çalışma var bu konuda sayın vali yardımcımızla tekrar görüştüm kısa zamanda inşallah birkaç alternatif yer sunacaklarını ifade ettiler.

 

“Bahaddin Arı, bilgi ve birikim var bizlerin sorunlarını bilen bir arkadaşımız”

 

Biz bu sorumuzu çözdüğümüz zaman çok mutlu olacağız aynı şekilde bu sorunun çözümüne destek veren herkes bizim kadar mutlu olacaktır. Ben Bahaddin Arı’ya çıkmış olduğu bu yolda başarılar diliyorum. Seçildiği takdirde de bu görevi layıkıyla yapacağına yürekten inanıyorum Çükü kendisinde bu bilgi birikim tecrübe var. Bunu tartışmaya gerek yok tekrar hayırlı olsun diyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL