Genel Gündem Tüm Manşetler

DOSTLUK KÖPRÜSÜ

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Salih Demir ve Meclis Başkanı Zafer Sağlam’ın da aralarında bulunduğu 20 kişilik ekip, Gaziantep Valisi Erdal Ata başta olmak üzere Gaziantep..

DOSTLUK KÖPRÜSÜ

6150700

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Salih Demir ve Meclis Başkanı Zafer Sağlam’ın da aralarında bulunduğu 20 kişilik ekip, Gaziantep Valisi Erdal Ata başta olmak üzere Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası’nı ziyaret ederek dostluk köprüsü kurdu.

İlk olarak bir dönem Zonguldak Valiliği de yapan Gaziantep Valisi Erdal Ata’yı ziyaret eden Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkan ve Meclis üyelerinden oluşan heyet, Zonguldak’ın son durumu hakkında bilgiler verip görüş alış verişinde bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ata, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın kentin gelişmesinde çok önemli bir rol üstlendiğini belirterek, Başkan Salih Demir ve ekibini gayretlerinden dolayı tebrik ettiğini söyledi.

 

ZONGULDAK TSO HEYETİNDEN GTO’YA ZİYARET…

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, Valilikten sonra Gaziantep Ticaret Odası’nı (GTO) ziyaret etti.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyelerinin ziyaretinde açıklama yapan GTO Meclis Başkanı Ali Yener, Odalar arasında kurulacak ve geliştirilecek işbirliğinin, kentler arasında birlikteliğe ve dostluk köprüsüne önemli katkı sağlayacağını söyledi.
Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener, kentler arasındaki dostlukları pekiştirmek için odalar arası işbirliği ve ziyaretlerin büyük önem taşıdığını, odalar arası işbirliği sonucunda oluşacak sinerjinin kentlerin daha da gelişimini sağlamak açısından çok olumlu sonuçlar vereceğini belirtti.

GTO Meclis Başkanı Ali Yener, Meclis Başkan Yardımcıları Mehmet Törer, Settar Konukoğlu, meclis katibi Cafer Dumrul, meclis üyeleri Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Salih Demir ve Meclis Başkanı Zafer Sağlam başkanlığında, Meclis Başkan Yardımcısı Levent Sürmen, Ömer Faruk Yıldız, Yönetim Kurulu üyeleri Necmi Abay, Zeki Tosun, İhsan Sabri Karaduman, Yücel Mercimek, Mustafa Özcan, Hamdi Öztürk, Turan Cesur, meclis üyeleri Hüseyin Demirel, Batuhan Uludüz, Lütfiye Zilan Cenk, Simten Papila Pervaneli, Tansel Yılmaz, Ali Haydar Sungur, Ragıp Bayraktar, Tanju Akbulut ve Genel sekreter Renda Okay’dan oluşan heyeti kapıda karşıladı.
Gaziantep Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir’in de eşlik ettiği Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyelerinden oluşan heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren, Gaziantep’in sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgi veren GTO Meclis Başkanı Ali Yener, odalar arası işbirliği için her türlü teklifi ve görüşe açık olduklarını ifade etti.
Günümüzdeki gelişmelere paralel olarak odalar arası işbirliğinin öneminin daha da ortaya çıktığına dikkat çeken ve odalar arası ziyaretler ve işbirliğinin kentlerin gelişimine önemli katkılar sağladığını vurgulayan GTO Meclis Başkanı Yener, şunları söyledi:
“Ülke kalkınması için odalar arasında kurulacak ve geliştirilecek işbirliklerinin büyük önem taşıdığı gibi aynı zamanda bu birliktelik kentler arasındaki işbirliğine de önemli katkılar sağlamaktadır. Odalar arası birlikteliğin birbirlerini daha yakından tanımalarına ve sonrasında olumlu iş birliklerine vesile olacağını düşünüyorum. Kuşkusuz sorunlar karşısında ortak akıl ve duyguyu oluşturacak bir kararlılığı hayata geçirme konusunda hepimiz benzer düşüncelere ve hedeflere sahibiz. Sahip olduğumuz potansiyelleri, değerleri daha da artıracak iş birliği modellerini, karşılıklı paylaşımlar ile fikir alışverişleri ile geliştirmemiz hepimiz için önemli. Bizlerin yakın ilişkiler içinde olması, kentlerimizin vizyonunu da geliştirecektir. Karşılıklı olarak deneyimlerimizi paylaşma buna benzer ziyaretler ve odalar arası işbirliğinin büyük önem taşımaktadır. Bizler temsil ettiğimiz kitlelerin yararına, ülkemizin çıkarlarına ve kentlerimizi geliştirecek ortak projelere birlikte imza atabiliriz.”
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası heyetinin GTO’yu ziyaretinde konuşan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Zafer Sağlam ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Salih Demir, odalar arasında işbirliği alanların araştırılması, oluşturulması ve bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkının ortadan kaldırılması için Gaziantep’e ziyaret gerçekleştirdiklerini, Zonguldak’ın enerji üssü olmaya aday bir kent olduğunu, gelişmede Gaziantep’i örnek aldıklarını belirttiler.

 

ZONGULDAK TSO’DAN GSO’YA ZİYARET…

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası heyeti daha sonra GSO’yu ziyaret etti. Ziyarette heyete, Gaziantep Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir de eşlik etti.
Konuk heyeti ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren GSO Başkanı Konukoğlu, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Gaziantep’te binlerce yıldır ticaret ve üretimin devam ettiğini, Türkiye’nin sanayileşen en önemli şehirlerinden birisi olduğunu söyledi.
Konukoğlu, 1969 yılında ilk Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) kurduklarını ve 5. OSB’de altyapı çalışmalarının devam ettiğini anlatırken, “Gaziantep OSB toplam 43 milyon metrekare ile Türkiye’nin en büyüğüdür. Bölgedeki aktif firma sayımız 800, toplam istihdam sayımız 120 bin. Beşinci bölge devreye girdiği zaman çalışan sayımız 150 bin olacak” diye konuştu.
Gaziantep’te 3-4 sektör dışında bütün alanlarda üretim ve ihracat yapıldığını belirten Adil Konukoğlu, kentin yıllık ihracatının 6,5 milyar dolar civarında olduğuna ve 177 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerine dikkati çekti.
GSO olarak durmadan proje ürettiklerini, üniversite-sanayi işbirliğine büyük önem verdiklerini ifade eden Konukoğlu, 2003 yılında başlattıkları “Marka Şehir Gaziantep” projesi ile Dünya Odalar Birliği’nin Güney Afrika’da yapılan toplantısında birincilik ödülünü kazandıklarının, bugün en fazla marka ve patent başvurusu yapan beşinci il konumunda olduklarının altını çizdi.

 

“EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ DEVLETİN YATIRIMI OLMAMASIDIR”
“Kendi şehrimizin dışına taşmaya başladık’’ diyen GSO Başkanı Konukoğlu, Oda olarak yürüttükleri “Dörtyol-Hassa Tünel Projesi” sayesinde Gaziantep ve bölgesi sanayicilerinin limanlara ulaşımının kısalacağını anlattı. Konukoğlu, “Projemizin, Türkiye’nin ihracatının artırılmasında büyük katkısı olacak. Maliyetlerimiz düştüğü için rekabet gücümüz de artacak” dedi.
Sanayicilere yeni yatırım alanı sağlamak için Kilis ile Gaziantep arasında 19 milyon metrekarelik alanda ortaklaşa “Şahinbey-Polateli OSB” kuracaklarını, şu anda bakanlıkta işlemlerin devam ettiğini hatırlatan Konukoğlu, bu bölgeyi 45 milyon metrekareye kadar genişletebileceklerini bildirdi.
Gaziantep’in 2023 yılında 30 milyar dolarlık ihracat, 350 bin istihdama ulaşma, en az 20 ulusal ve uluslararası marka yaratma hedefi bulunduğunu belirten Adil Konukoğlu, “Oda olarak hem sanayicimizin önünü açmaya çalışıyoruz hem de sanayiciler olarak var gücümüzle şehrimizi daha ileriye taşımak için mücadele veriyoruz. Gaziantep olarak en büyük avantajımız burada devletin yatırımı olmamasıdır. Hem ihracatta hem de diğer verilerin hepsinde her zaman Türkiye’nin iki katı büyüyoruz’’ şeklinde konuştu.
 

“SİZİ TEBRİK EDERİM”
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Salih Demir de konuşmasında, Gaziantep sanayi bölgesinin büyümesini takdirle karşılayarak, “Zonguldak’ta 8 milyon metrekarelik alan var, ama orada hala yer tahsisine başlayamadık. Siz ise 40 milyon metrekareye ulaşmışsınız. Özellikle hem sizi hem de buradaki siyasetçilerinizi tebrik ediyorum” dedi.
Türkiye’nin ilk sanayi kenti olan Zonguldak’ta sanayinin devlet eliyle kurulduğunu, 1991 yılından sonra madencilikte çalışan sayısının azaldığını belirten Demir, şunları kaydetti:
“Zonguldak git gide ufalıyor; hem ticaret ve sanayi hacmi hem de iş ve işçi potansiyeli geri gidiyor. O yüzden sizin bahsettiğiniz iyi rakamlardan bahsedemiyoruz. Zonguldak’ı canlandırıp, Türkiye’nin büyüme oranı kadar bir büyüme rakamına ulaştırmak istiyoruz. Kentimizde şu anda termik santral yapımı hızla devam ediyor. Santral yatırımları tamamlandığında Türkiye’nin yüzde 27’sini üretebileceğiz. Bu da bizim için sevindirici. Enerji üssü olmaya adayız. Zonguldak Limanı’ndan 2,5 milyar dolarlık ihracat yapılıyor, ama bunların tamamı Türkiye’den gelerek Rusya ve Karadeniz ülkelerine giden ürünlerden oluşuyor.”

Konuşmaların ardından GSO Başkanı Konukoğlu, konuk başkan M. Salih Demir’e bakır işlemeli hediye sunarken, Demir de Zonguldak’a özgü çeşitli hediyeler verdi.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası heyeti ayrıca Gaziantep’in Hayvanat Bahçesi ile tarihi ve turistlik yerlerini gezdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL